Malezya’dan takımlar hız kesmeden Çin Grand Prix’i için hazırlanmaya başladılar ve antrenman turlarından itibaren kimin ne kadar iyi hazırlandığı yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Mercedes,  Çin’e lastik sorunlarından kurtularak geldiklerini ifade ederken Lotus ise, Çin GP’si için pilotların tabirleriyle “heyecan verici” bir paketlerinin olduğunu belirtti. Vettel, Redbull’a olan inancından bahsederken Çin ve Bahreyn GP’lerinde birincilik mücadelesine dahil olacağından emindi. Malezya’da Perez ile atağa kalkan Sauber ise Şangay’daki pistin Sauber’e uyumlu bir pist olduğunu açıkladı. İlk antrenmanı Hamilton lider bitirirken, ikinci antrenmanlarda Schumacher lider oldu. Ertesi gün yapılan ikinci antrenmanlarda Hamilton tekrar liderliği alırken, sıralama turları sürpriz bir ismin polü almasıyla sonuçlandı. Oldukça heyecanlı geçen sıralama turlarında Nico Rosberg, muhteşem bir hızla diğer pilotlara fark atarak, Formula 1 kariyerindeki ilk pol pozisyonunu alarak Mercedes’e de yıllardan beri elde edemedikleri polü hediye etti.

Bu sürpriz sonuçla yarış hakkında yapılan tahminler de tamamen değişmiş oldu. Heyecanla beklenen yarış, Pazar günü ışıkların sönmesiyle start aldı. Start anında yerini koruyan Rosberg adeta bu yarış için iddiasını ortaya koyuyordu. Start anında gridin 2. ve 3. cebinden kalkan Hamilton ve Schumacher de Rosberg’i yakalamaya çalıştılar. İlk pit stopların başlamasıyla işler karıştı. Schumacher’den herkes podyum beklerken, şanssızlık Schumacher’in peşini yine bırakmadı ve pit hatası sonucu yarış dışı kaldı. 1. pit stoplardan sonra Rosberg sorunsuz bir şekilde Hamilton’la arayı açmaya devam etti. Yarışın bu bölümünde Hamilton ve Raikkonen’in uzun mücadelesi yarışa heyecan kattı. Yarışın başından beri orta sıralarda yer alan Ferrari pilotları, 2. pit stop sonrasında da yerlerini geliştiremediler. 31. turda 11. sırada olan Alonso, Massa’ya gelen takım emriyle, Massa’nın önüne geçerek 10. sıraya yükseldi. Geçen sene Almanya’da tartışma konusu olan Ferrari’nin takım emri bu sefer pek yankı uyandırmadı. Bunun en önemli sebebi de, hem Massa’nın performans anlamında Alonso‘nun çok gerisinde kalması hem de bu emrin geçen seneki gibi yarışın liderliği için yapılan bir emir olmamasıydı. Yaşanan bu olaydan sonra,  3. pit stoplar başladı. Hamilton, 3. pit stopu sonrasında henüz pit stop yapmayan Alonso’yla mücadele etmek durumunda kaldı ve iki şampiyonun bu güzel mücadelesi yarışa keyif katmaya yetti. Orta sıralarda ise Senna- Webber ve Massa- Vettel mücadelesi izledik. Sonraki turlarda bu dörtlüye Raikkonen de dahil oldu. Button’ın 3. pit stopu uzun sürdü ve bu olay Rosberg’e avantaj sağladı. Aynı zamanda Webber’in yarış mühendisi de telsizden Webber’e Button’ın bu durumundan yararlanıp ona yaklaşmasını söyledi. 3. pitine henüz girmeyen Massa, kendisini bir anda 2. sırada buldu. Geriden kalan tüm araçları yavaş temposuyla arkasına dizen Massa adeta güvenlik aracı gibiydi. Lastiklerine iyi bakması gereken Rosberg, bu durumdan karlı çıkan isim oldu ve diğer pilotlarla arayı iyice açtıktan sonra, lastik problemi yaşamadan yarışa devam etti. Orta sıralarda Alonso Maldonado’yu geçerken pist dışına kaydı ve Perez’e geçilerek yer kaybetti; fakat kısa zamanda gerini tekrar geri aldı. Vettel ve Button da sırayla Raikkonen’i geçerek üst sıralara yükseldiler. Ardından Hamilton, Webber ve Alonso da kolay bir şekilde Raikkonen’i geçti. Raikkonen’deki bu yavaşlamanın sebebi anlaşılamadı; fakat bu olay ona ciddi sıralar kaybettirdi. Yarışın sonuna doğru Button Vettel’i geçerek ikinci sıraya yükseldi. Hemen ardından Hamilton da Vettel’i geçti ve 3. sırayı aldı. Webber’in de hızlanmasıyla Webber-Vettel mücadelesi yarışta izlediğimiz son mücadele oldu. Webber dördüncü, Vettel ise beşinci sırada bu mücadeleye son verdi ve bu değişik yarış Rosberg’in birinciliği ile noktalandı.

F1 kariyerindeki ilk pol pozisyonun ardından şimdi de F1 kariyerindeki ilk zaferini elde eden Nico Rosberg’in mutluluğu Mercedes’te bir bayram sevinci yarattı ve Mercedes’in bu sezondaki iddiası kanıtlanmış oldu.

Ne mutlu ki biz de F1 izleyicileri olarak, Malezya’da Perez ve Çin’de Rosberg ile pilotların ilk podyum ve ilk zafer sevinçlerine şahit olmuş olduk. Görünen o ki, 2012 sezonu hem şampiyonların hem de çaylak pilotların mücadeleleriyle dolu bir sezon olacak ve belki de gelmiş geçmiş en iyi sezonu izliyor olacağız.

Leave a Reply