2011 sezonunda yağmurlar altında geçen ve iki saate yakın bir süre beklediğimiz yarışı unutmak imkansız. 2012 sezonunda Kanada’da hava koşulları zorluk çıkarmasa da bu sefer de lastikler ve pit stop zamanları işin içine ilginçlik katmaya yetti.

Sezonun ortasına doğru iyice hırslanan pilotlar, Kanada’da galibiyet almaya konsantre olmuşlardı ve bu gerilimi antrenman turlarından itibaren hissettik. Sıralama turlarında ise pol pozisyonunu Vettel elde etti ve Redbull’un hala yarışın içinde olduğunu göstermiş oldu. Sıralama turlarından sonra Vettel verdiği demeçte ise aracın yasadışı olduğuna dair iddiaların yalan olduğunu bu pol pozisyonu ile gösterdiklerini söyledi.

Yarış günü heyecan doruk noktasına ulaştı.  2012 sezonu her yarışın başka bir pilotun zaferiyle sonuçlanması bakımından oldukça değişik bir sezon oluyor. Bu yüzden takımlar ve pilotlar, izleyiciler gibi bu sefer kimin galib geleceğini merak ediyorlardı. Yarışın başında yerini koruyan Vettel, pit stoplarda birlikte yer kaybetmeye başladı ve bu yarışın lastik taktiklerine bağlı olduğu anlaşılmış oldu. Yarışın ilk turlarında Massa ise gösterdiği iyi bir performansla dikkat çekti. Diğer yarışların aksine bu sefer agresif bir tavır sergileyen Massa maalesef spin atarak yeri sıralara düştü ve iyi başladığı yarış, sadece 1 puan alarak kötü bitmiş oldu. Her yarış başka bir şansızlık yaşayan Schumacher, bu yarışta da DRS arızası yaşadığı için yarışa veda etmek zorunda kaldı. Üstüste kötü yarışlar geçiren Schumacher’e olan güven ve inanç da yavaş yavaş ortadan kayboluyor gibi gözüküyor.

Pit stoplara bağlı olan yarşta kimi pilotlar tek pilot stop, kimi plotlar ise 2 pit stop yapmayı tercih etti. İlk pit stoplar sonrasında Vettel ve Alonso yaptıkları pit stoplarla Hamilton’ı arkalarında tutmayı başardılar. Alonso yaptığı hızlı pit stop sayesinde iyi bir yer elde etse de Hamilton’ın 2. pit stopu ile işler karıştı. Vettel ve Alonso, Hamilton’ı 2.pit stop çıkışı arkada tutmak için yeterli zamanı bulamayınca iki pilot da tek pit stop stratejisi düşündüler. Hamilton yeni lastiklerle ve aracın muhteşem performansı ile hız kesmeden kısa bir süre içerisinde Vettel ve Alonso’ya yaklaşınca Vettel, hızla eriyen lastikleri değiştirmek üzere 2. pit stopunu da gerçekleştirdi ve Alonso liderliğe yükseldi. Yarışın sonuna yaklaşırken Lewis Hamilton Kanada Grand Prix’sine adını yazdırmaya geliyordu ve Alonso’nun iyice eriyen lastikleri artık mücadele şansı vermedi. Yine de Hamilton’ı DRS alanına kadar arkasında başarılı bir şekilde tutmayı bilen Alonso, hareketli kanatların açılması ve düzlüğe çıkılmasıyla daha fazla mücadele edemedi ve Hamilton’a geçildi. Hamilton zafere hızlı bir şekilde yaklaşırken, arkadan gelen Grosjean da Alonso’yu kolayca geçerek ikinci olmayı garantiledi. Tek pit stopunu yarışın sonlarına doğru yapan ve muhteşem bir tırmanış gerçekleştiren Perez de Grosjean’ın ardından kolayca Alonso’yu geçti ve üçüncü olarak podyuma bir kez daha çıkmış oldu. Vettel’in son turlarda yaptığı pit stopu onu birincilikten ve podyumdan alıkoysa da Alonso’yu geçerek yarışı dördüncü bitirdi. Ferrari pilotu Alonso ise yarış boyunca bir hayli sıra kaybederek 5.liğe razı olmak zorunda kaldı. Belki de Ferrari’nin yanlış pit stop taktiği, onlara pahalıya patlamış oldu. Haftasonunun en mutlu ismi şüphesiz Hamilton oldu. Hamilton kendisini tekrar gösterirken, takım arkadaşı Button ise yine vasat bir yarış geçirerek 16.sırada yarışı bitirdi. McLaren için Hamilton’ın bu başarısı herşeye rğmen bir motivasyon kaynağı oldu ve daha da iyi olacaklarını, bunun için çalıştıklarını, yarıştan sonra dile getirdiler. Redbull ise aracın performansının iyi olduğunu ve Valencia’da iyi bir sonuç beklediklerini söylerken, taktik hatasından muzdarip Alonso ise Ferrari’nin yükselişte olduğun ve bundan çok memnun olduğunu dile getirdi.

Kanada’dan sonra sıra şimdi sıkıcı bir yarış olarak nitelendirilen ve her sene sıkıcılığından ödün vermeyen ve Valencia’da yapılan Avrupa Grand Prix’sinde. Bu sene heyecan görürmüyüz bilinmez ama puan tablosunun sürekli oynadığı bu sezon her yarışın ayrı bir önemi var ve bu yüzden sıkıcı Valencia yarışı bile heyecanla bekliyor olacağız…

Leave a Reply