Jerez Testlerinin Ardından

Mark Webber Jerez testlerinde, RB9 ile.

Mark Webber Jerez testlerinde, RB9 ile.

Formula 1’de Jerez testlerini geride bıraktık ve yeni sezona adım adım yaklaşıyoruz.  Lansmanların ardından hız kesmeden başlayan Jerez testleri hem pilot sürüşleri hem de araç performanslarını anlamak açısından önemli verilerin elde edilmesini sağladı ve sezona ilişkin merakı iyice artırdı.

Favori takımlar araçlarını birer birer tanıttı

Sol üste Ferrari F138, sol altta Redbull RB9, sağda McLaren MP4-28.

Sol üste Ferrari F138, sol altta Redbull RB9, sağda McLaren MP4-28.

Lotus lansmanından sonra Ferrari, Redbull, Mercedesve McLaren gibi favori takımlar da araçlarını medyaya tanıttı. Ferrari yeni aracına F138 adını verdi ve sezona testlerden itibaren rekabetçi bir kimlikle başlayamayı hedeflediklerini açıkladı. Takım patronu Domenicali, diğer takımlarınkinden çok daha hızlı bir araç beklemediklerini ama gridin ön sıralarında rekabet edecek bir araçla sezona başlayacaklarını söyledi. Redbull’un yeni aracı RB9 lacivert yerine daha çok mor renkle ön plana çıktı. Tasarımcı Adrian Newey, yönetmeliklerin araçların git gide birbirine yakın özellikler göstermesine neden olduğunu belirtti ve rekabetin daha çok artacağına dikkat çekti. Merak edilen diğer araç Mercedes’in aracı W04’tü. Hamilton’ın Mercedes’e geçmesiyle gözler Mercedes’in yeni aracı ve performansındaydı. W04, aerodinamik performans açısından ileriye dönük özellikler gösterirken, takım patronu Ross Brawn testlerle birlikte bir çok güncellemenin de yapılacağını belirtti. Nico Rosberg yeni araç ile ilgili “Oldukça rahatım ancak geçtiğimiz sezon ki gibi grid’in en güçlü otomobillerinden birisiyle sezona başlayacağımız konusunda şüpheliyim. Sezon sonunda fark oldukça büyüktü, öncelikle bu farkı kapatmalıyız.” şeklinde konuştu.

Mercedes W04

Mercedes W04

McLaren ise aracının adına MP4-28 adını verdi ve Jenson Button araçla ilgili “Otomobilde kullanılan renk düzeni aynı ve geçen sezon ki araca çok fazla benziyor ancak görünen kısmın altı tamamen farklı. Yönetmeliklerin 2012’den bu yana fazla değişmediğini biliyoruz fakat yine de değişiklikler yapmaya yetecek kadar boşluk vardı.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Sezon boyunca Lotus ve Mercedes’in geliştirdiği pasif Double DRS sisteminin kullanılmasına izin verildi fakat McLaren pasif D-DRS kullanmayacağını açıkladı. McLaren’in aksine Redbull, pasif D-DRS ile ilgili açık kapı bıraktığını belirten açıklamalarda bulundu. Mercedes ise Lotus’unkine benzer bir D-DRS sistemi üzerine çalıştıklarını belirtti.

 

Jerez testleri olaylı başladı

Hamilton, Jerez testlerinde, kaza sonrasında.

Hamilton, Jerez testlerinde, kaza sonrasında.

Jerez tesetlerinin başlamasıyla araçlarla ilgili özellikler su yüzüne çıktı. Öncelikle Alonso’nun testlere katılmayışı herkesi şaşırttı. Jerez’deki seyirci sayısında da düşüşe neden olan bu olayın, Alonso’nun kilo dengesini tekrar kazanmak için yoğun bir spor programına başlaması yüzünden olduğu söylentilerini ortaya çıktı. Testlerde yaşanan en çarpıcı olay Lewis Hamilton’un yeni araçla birlikte ilk defa piste çıkmasından sonra yaşandı. 15 tur attıktan sonra arka frenlerdeki bir arıza nedeniyle bariyerlere çarparak kaza yapan Hamilton, frene bastıktan sonra pedalın boşaldığını hissettiğini açıkladı. Sonraki günlerde ise aracın performansına ilişkin “Yapmamız gereken işler var fakat durum felaket gibi de görünmüyor. Kötü bir başlangıç noktasında değiliz. Üzerinde çalışmak için iyi bir platforma sahip olduğumuzu hissediyorum ancak daha fazla yere basma kuvveti istemeye devam edeceğim ve umuyorum takımdaki çalışanlar bu konuda harika bir iş çıkartacaklardır.” şeklinde konuştu.

Jerez’deki testlerin ardından 2013 sezonunda da kıyasıya bir mücadele yaşanabileceği anlaşıldı. Araçların rekabetçi özelliği, şampiyonada yine başa başa gidilebileceğinin ve bu nedenle sıkı bir sezon yaşanabileceğinin sinyallerini şimdiden verdi. Ayrıca Hamilton ve Mercedes sezon boyunca ilgiyi üstlerinde toplayacaklarını kanıtladı. Ferrari, hem araç hem takım anlamında geçen seneden çok daha farkı olduklarını hissettirdi. Lastikler ise hala takımların tahminlerine bağlı durumda. Jerez testi şimdilik Pirelli’nin 2013 lastikleri ile ilgili yeterli veri elde edilmesine olanak vermedi ve görünen o ki lastik konusunda doğru bilgiyi elde etmek için yarışların başlaması gerekiyor.

 

Leave a Reply