Jenson Button’a Macaristan Hediyesi

Macaristan Grand Prix’si ile geride bıraktığımız 11 yarış sonrasında Formula 1’in 2011 sezonunun ortasına geldik ve kısa bir süre de olsa Formula 1 dünyası fabrikaları kapatarak tatile girdi. Bu ufak tatil arası sonrasında Formula 1 kaldığı yerden devam edecek ve sezonun ilk yarısını da Macaristan GP ile hakkını vererek noktalandı. Macaristan’da hava koşulları yine bütün tahminleri altüst etti ve her sene alışık olduğumuz sıcak Budapeşte, yağmurlu bir havayla karşımıza çıktı. Bu hava durumu cumartesi günü sıralama turlarında izleyicilere uzun zamandır göremedikleri pol pozisyonu mücadelesini yaşattı. Redbull ve McLarenlerin performanslarının birbirine yakın olması, son saniyeye kadar polün kime gideceğinin tahminlerini zorlaştırdı. Bu keyifli günün sonunda pol pozisyonu bu sezon 8.kez Sebastian Vettel’e gitmiş oldu. Bununla Vettel kariyerindeki 23.pol pozisyonunu da almış oldu. Vettel’in son saniyede attığı zaman turu ile Hamilton’ı geçince, Lewis Hamilton da 2.sıraya yerleşti. 3.sırada ise diğer McLaren pilotu Jenson Button yer aldı. Bu üç pilotun ardından gelen Ferrari pilotları ise herkesi şaşırttı. Sezonun başından beri takım arkadaşını sıralamalarda bir türlü geçemeyen Felipe Massa, ilk defa Fernando Alonso’yu geçerek 4.sırada yer aldı ve Alonso’ya 5.liği bıraktı. Mark Webber ise yaşadığı en kötü sıralamalardan birini geride bırakarak 6.sıradan ileri gidemedi.

Pazar günü Hungaroring’te hafif yağmurlu bir hava vardı ve yarış bu koşullar altında start aldı. Vettel startta iyi bir ivmeyle kalkarak yarışın ilk bölümünde liderliğini korumayı başardı. Vettel’in gerisinde ise McLaren pilotları birbirleriyle mücadele ettiler. Fernando Alonso da iyi start alan bir başka pilottu. Start anında takım arkadaşı Massa’yı geçerek 4.sıraya yükselen Alonso, turun ilerleyen zamanlarında dışarı taşmasıyla yerini kaybetti ve Rosberg’in arkasına kadar geriledi. İlerleyen turlarda Hamilton, Vettel ile mücadeleye girdi ve Vettel’in, Alonso’nun da pist dışına çıktığı bölümde kayması sonucunda Lewis Hamilton liderliği ele geçirdi ve kısa sürede fark açmaya başladı. Yarışın bu bölümünden sonra Alonso kaybettiği yeri start düzlüğündeki atağı sayesinde Rosberg’ten geri aldı ve ön taraftaki mücadeleye dahil olmaya başladı.

Pistin kurumaya başlaması ile sıra pit stoplara geldi. Yarışın tamamında stratejiyi pit stoplar belirledi. Pit stopların sonrasında liderlik Vettel, Hamilton ve Button arasında değişti. Pit stoplar sırasında en dikkat çeken olay Heidfeld’in Lotus Renault’sunun yanmaya başlaması oldu. Pit çıkışında alevlenen aracı Heidfeld kenara çekerek yarışını noktalamak zorunda kaldı. Bu olayı fırsat bilen diğer pilotlar arasında yine pit stop trafiği başladı. Keyifli geçen yarışın ileryen kısımlarında Hamilton iyi başladığı yarışı, hüsranla bitirdi. Yağmurun bir atıştırıp, bir durmasıyla belirlenen lastik seçimi Hamilton’a yaramadı. Yanlış lastik stratejisi ve aldığı pitten geçme cezası sonunda Hamilton podyuma çıkma umudu kaybederek 4.oldu. Yarışın bitiminde ise podyuma çıkan isimler Button, Vettel ve Alonso oldu. Jenson Button, Kanada’dan sonra yine başarılı bir zafere imza attı ve kariyerinin 200. yarışında bu zafer ona hediye oldu. Zaferin ardından da akılda McLaren takımının ve Button’ın zafer kutlamaları kaldı.

Macaristan’dan ve tatilden sonra sırada 28 Ağustos’ta koşulacak olan Belçika Grand Prix’si var. Formula 1’in en heyecanlı ve en tarihi pistlerinden biri olan ve yağmurlu havayla beraber izlemeye doyamadığımız Spa-Francorchamps’la sezonun ikinci yarısını açmayı heyecanla beklerken bir taraftan da gözümüz Bernie Ecclestone’nun 2012 takvimine dair açıklamalarında ve Türkiye GP’sinin kaderinde olacak.

Leave a Reply