İngiltere’de Avustralya Rüzgarı: Webber

F1’in çıkış noktası olan, izleyicilerin milli spor olarak kabul ettiği ve bütün biletlerin tükendiği İngiltere Grand Prix’i yine heyecanlı ve güzel bir yarış izlettirdi bize. Silverstone pistinde gerçekleşen yarış öncesinde pistin bazı bölümleri değiştirildi ve büyük yarışın daha da güzel geçmesi için hazır hale getirildi.

Cumartesi günü sıralama turlarını herkes heyecanla beklerken, İngiltere’nin meşhur yağmurları kendisini gösterdi. Geçtiğimiz senelerde Kanada ve Japonya’da uzun bekleyişlerin yaşandığı yarışlardan sonra F1 severler de beklemeye alışmış olsa gerek, pistte yağmur altında bile seyircilerde bir azalma olmadı. 1 saat 32 dakika kadar süren kırmızı bayrak periyodundan sonra sıralama turları kaldığı yerden devam etti.

Pirelli, İngiltere’ye yağmur lastikleri, orta hamur ve sert hamurlarla geldi, fakat yağmurun zaman zaman artıp zaman zaman azalması, pilotların lastik stratejilerini zorlaştırdı. Alonso’nun pistin ıslak bölümünde attığı spin sonrası yaptığı blokajlarla arabasını bariyerlere çarpmaktan kurtarması herkes tarafından alkışlandı. Belki de bu müthiş kurtarış sayesinde, sıralama turları bitiminde Alonso en iyi tur zamanını elde ederek pol pozisyonunun sahibi olmayı başardı. Alonso’yu gridde takip eden diğer isimler Webber ve Schumacher oldu.  Arka sıralarda ise Button dikkatleri çekti. Button’ın bu kadar arka sıralarda kalması hem kendisini hem de İngiliz seyircileri hayal kırıklığına uğrattı.

Pazar günü, sıralama turlarını adeta sabote eden yağmur bulutları ortalarda yoktu. Bu da pilotlara lastik seçiminde avantaj sağladı. Yarışa Alonso ve Hamilton gri renkteki orta hamurda lastiklerle başlamayı tercih ederken diğer tüm pilotlar sarı renkteki yumuşak hamuru tercih ettiler. Yarışın başında Alonso, Webber’e karşı agresif bir savunma yaparak yerini korumayı başardı. Startta önemli bir olay olmazken, daha ilk turda Paul Di Resta’nın lastiğinin patlaması ilk olayı da başlatmış oldu.

İlk pit stoplara kadar orta sıralarda ciddi bir çekişme hakimdi.  Pit stopa giren Grosjean uzun süren pit stopu yüzünden önemli zamanlar kaybetti ve gerilere düştü. Lastik patladıktan sonra ilk pit stopuna girmiş olan Di Resta, ikinci kere pit stopa geldi; fakat uzun süren pit stopuyla arabada bir sorun olduğu anlaşıldı. Lastiğin patlamasıyla süspansiyonların hasar gördüğü araçla Di Resta daha fazla devam edemedi ve yarışa veda etti.

Yarışta açıkça fark edilen, Ferrari’nin hızı oldu. Massa’nın son yarışlardaki kötü performansıyla karşılaştırılacak olursa, İngiltere öncesinde yapılan güncellemeler ve yeni egzoz Ferrari’ye baya yaramış ve Massa’nın rekabetçi olmasına katkıda bulunmuş gözüktü. Massa, ilerleyen turlarda Schumacher’e iyice yaklaştı ve geçmek için mücadeleye girdi. Arkalarından gelen Sergio Perez de iyi bir hızla Hamilton’ı geçmek için mücadele etti. Bu sırada telsizden Hamilton, temposunun öndekilere yetişemediğini söyledi. Hamilton’ın hız anlamında yeterince rekabetçi olamaması, Button’ın ise çok fazla önden kayma sorunu yaşaması, Mclaren’i İngiltere hayallerinden uzaklaştırdı.

Vettel favoriler arasında pite gelen ilk isim oldu. Vettel, 10.turda yumuşak lastikleri sert lastiklerle değiştirdi. Massa ise bu sıralarda güzel bir atakla Schumacher’i geçmeyi başardı. Akıllara da bir an için, acaba Massa eski performansına geri mi dönüyor sorusu geldi.

Sergio Perez, Maldonado’yu geçerken temas yaşadılar. Perez’i geçmeye çalışan Maldonado’nun, dışarıya kayarak Perez’e çarpması sonucunda Perez yarışa veda etti, Maldonado ise patlak lastikle yarışa devam etti. Önceki yarışta da ceza alan Maldonado, yine olayların içine karışmasıyla dikkatleri ve eleştirileri üstünde topladı. Schumi de bu sırada pite girdi ve sert lastikle yarışa devam etti.

Lider giden Alonso’nun pit stop yapmasıyla Hamilton ilk sıraya yükseldi, Alonso  ise pit çıkışı ikinci sırada devam etti. Alonso Hamilton’la mücadele edip onu geçse de Hamilton hızlı bir karşı atakla yerini geri aldı karşı atak. Yine de eski lastiklerle giden Hamilton çok fazla dayanamadı ve liderliği Alonso’ya kaptırdı. Hamilton pite en geç gelen isim oldu ve yumuşak lastik takarak devam etti.

Pit stop sonrasında Hamilton’a agresif olması ve Alonso’ya rakip olması söylendi. Bunun üzerine ilk önce Raikkonen’i  geçen Hamilton, kısa bir süre sonra Schumacher’i de geçti.

Alonso’ya mühendisi Andrea Stella telsizden İtalyanca 2 pit stop stratejisi uygulayacaklarını söyledi. Bu sıralarda yarışa veda eden Perez, röportajında Maldonado hakkında sert çıkışlarda bulundu ve “O çok aptal bir pilot, kimseye saygısı yok. Bu ilk değil. Daha önce Lewis’e böyle yaptı. Ona bir ders verilmeli” diyerek düşüncelerini ifade etti. Hamilton yine pit stop yaparak sert lastiklere geçti.

3.pit stoplarda pilotların hemen hemen hepsi sert lastik kullanmayı tercih etti. Alonso ise iki pit stop stratejisini tercih edildiği için yarışın son bölümünde yumuşak lastik kullanmak zorunda kaldı. 38.turda Alonso da pite girdi. Yarışın bu bölümünde gözler Webber ve Alonso’nun performanslarına çevrildi; çünkü Webber’de sert lastik varken, Alonso yumuşak lastikle yarışıyordu.  Kobayashi pit stop için gelirken, hızını kontrol edemedi ve pit ekibini adeta biçti. Büyük tehlike atlatan pit mekanikerlerinden birkaçı sağlık merkezine götürüldü; neyseki hayati bir tehlike yaşanmadı. Yarışın ilerleyen turlarında iki pit stop stratejisinden vazgeçen Alonso yine strateji hatalarının kurbanı oldu. Yarışın %90’ında lider giden Alonso, son 5 tur kala, hızla gelen Webber tarafından geçildi.

Böylece podyuma çıkan isimler, Webber, Alonso ve Vettel oldu. Redbull için oldukça iyi geçen İngiltere Grand Prix’si sonrasında iki galibiyeti olan pilotlar sadece Alonso ve Webber. Bu durumda birer galibiyetleri bulunan diğer pilotların hepsi bütün gayretlerini sarfederek, puan mücadelesinden kopmamaya çalışacaklar. Webber’in bu zaferi, Vettel’le koşulları da bir bakıma dengelediğinden Redbull’un pilotlarına nasıl davranacağı da merak konusu. Geçen sene açık şekilde ikinci pilot konumuna düşen Webber için bu sezon Vettel’le arasında şu an için çok da büyük farklar yok.

Ayrıca İngiltere’de 4. sırada yarışı bitirerek 2012 sezonunda en iyi derecesini elde eden Massa da bu rekabetçiliğini devam ettirebilecek mi herkes merak ediyor. Alonso’ya yetişebilir mi bilinmez ama en azından Ferrari’ye katkı sağlayacak olması bütün tifosilerin yüzünü güldürecektir.

Önümüzdeki haftasonu bir çok pilotun ev sahipliği yapacağı Almanya Grand Prix’si var. Almanya pistleriyle de pilotlarıyla da F1’in içinde yer edinmeyi başarmış bir ülke, bu yüzden de her sene Almanya’da yaşanacak olanları heyecanla bekliyoruz.

Leave a Reply