Hockenheim’da Alonso Üstünlüğü

Hepimiz biliyoruz ki artık Formula 1 denilince, akla gelen ülkelerden biri de Almanya. 7 kez dünya şampiyonu olmuş Schumacher, Almanların yeni gözdesi, son 2 senenin şampiyonu Vettel başta olmak üzere, eskilerden beri birçok başarılı pilot, takım patronu ve takımla Almanya Formula 1’de kendi üstünlüğünü kanıtladı. Bu sezon bile gridde 4 Alman pilot var. İşte Almanya’nın bu üstünlüğü, seyircileri her sene Almanya GP konusunda meraklandırıyor.

Hemen hemen her sene gözde Alman pilotlar Hockenheim ve Nürburgring’e zafer elde edip, kendi ülkelerinde kazanıp, Alman seyircilerle birlikte bu zaferi kutlama ümidiyle geliyorlar. Bu sene de Hockenheim’da düzenlenen yarışa Vettel ve Schumacher başta olmak üzere bütün pilotlar birincilik kazanma arzusuyla geldiler. Cumartesi günü sıralama turlarında herkes bütün performansını ortaya koyup iyi bir yer elde edinmek için çabaladı ama Almanya’da da yağmur pilotlara rahat vermedi. Q2 seansında başlayan yağmur yine lastik planlarını bozdu ve birçok pilot bir an önce en iyi turunu elde etmeye çalıştı. Bu kritik sıralama turlarında da geçen haftaki gibi Fernando Alonso ilk sırayı elde etti. Ardından ise gridde Vettel ve Webber yer aldı; fakat vites kutusu değişikliği nedeniyle, Webber sekizinci sıraya geriledi ve böylece Schumacher 3. sıradan yarışa başlamış oldu.

Yarış günü yine sıralamaların aksine iyi hava koşullarında gerçekleşti; fakat Redbull’un motor haritası ve egzoz beslemeli difüzörü yeni bir polemik ortaya çıkarttı. Motor haritasının illegal unsurlar içerdiği söylenen Redbull’a FIA inceleme başlattı; fakat FIA’nın kurallarındaki boşluk nedeniyle Redbull’un aracı legal bulundu ve ceza verilmedi. Bunun üstüne FIA’da bu açığı kapatmak için yeni bir kural koydu.

Yarışın startı her zamanki gibi heyecan doluydu, start anından sonra Ferrari pilotu Felipe Massa, bir temasla kanadını uçurdu ve yarışa şanssızlıkla başladı. İlk üç pilotun oldukça iyi bir kalkışla başladıklarını gördük ama Hamilton’ın startta çok yavaş kalması dikkat çekti. Çok kısa bir süre sonra da Hamilton’ın lastiği patladı ve pite girmek zorunda kaldı. Startın ilk anları böyle geçerken ilk turda Vettel ve Schumacher çekişmesi keyifli anlar yaşattı. Button ise müthiş bir hızla tırmanışa geçti, ilk önce Hulkenberg’i sonra da Schumacher’i geçerek 3. sıraya kadar çıktı.

Favori pilotların pit stopları tahmin edilenden erken geldi. İlk pit stoplar sonrasında Button ve Alonso sert lastikle devam etmeyi tercih etti. Bu sırada gözler Vettel’in tur zamanlarına çevrildi. Ferrari aracı yumuşak lastikle iyi bir performans göztermesine rağmen sert lastiklerle ne kadar iyi olduğu bilinemiyordu bu yüzden de yarışın bu bölümü oldukça kritik geçti. Kobayashi de bu bölümde oldukça rekabetçi bir performans sergiledi. Vettel, Button’dan bir tur sonra pite geldi ve sert lastikle devam etti. Pit çıkışında Kobayashi’nin arkasında kalsa da zorlanmadan onu geçti ve ikinci sıraya yükseldi. Pit sonrasında Alonso liderlğini korurken Vettel, Kobayashi ve Button onu takip eden isimler oldu.

Sert lastiklerle Alonso iyi bir başarı elde edemeyince Vettel’le arası git gide kapanmaya başladı. Fırsat yakalayan Button da Vettel’e adım adım yaklaşmaya çalıştı. Yarışın yarısı tamamlanmadan Alonso’ya yaklaşan Vettel, Alonso’yu kovalamaya başladı.  Yarışın bu bölümünde Sauber pilotları Kobayashi ve Perez’in hızı da herkesi şaşırttı.

İlerleyen turlarda ilginç bir an yaşandı. Tur bindirmeye başlayan pilotlar arka sıralarda 18. olarak yarışan Hamilton’a da yaklaşmışlardı. Vettel ve Button arasında kalan Hamilton ilginç bir şekilde hızlanarak Vettel’le mücadele etti ve turunu geri aldı. Hamilton’ın bu atağı herkesi çok şaşırttı ve Alonso’yla mücadele eden Vettel de bu duruma pek sevinmedi, kızgınlığını da Hamilton’a yaptığı el kol hareketleriyle belli etti.  Hamilton ardından Alonso’yu da yakalamaya çalıştı. İkinci pit stoplara ilk giren isim Button oldu. Alonso ve Vettel ise aynı turda pite girdiler ve sözü mekanikerlere attılar. İki pilot da sorunsuz bir şekilde pit stoplarını tamamladılar. Alonso lider gitdiği pit stoptan lider çıkarken, pit çıkışı Vettel, Button’la karşı karşıya geldi. Lastiklerini ısıtmaya bir tur önceden başlayan Button avantaj elde edince Vettel’i geride bıraktı.

Pit stoplarda dikkat çeken son yarışlarda pit stop mekanikerleri yüzünden çok zaman kaybeden Mclaren’in bu sorunu çözmüş olduğuydu. Son iki yarışta en hızlı pit stoplar Mclaren ekibinden gelmeye başladı ve bu da onların çalışmalarının bir göstergesi oldu. Button Alonso’yu tekrar zorlamaya başlarken bu ikili trafiğe yaklaştılar ve tur bindirmeler nedeniyle araları biraz açıldı. Hamilton bu sırada bir sorun yaşadığı için garaja geldi ve yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Tur bindirmelerden sonra Alonso yine hızlanmaya başlayınca Button’ın DRS için mesafesi yok oldu.  Alonso’ya karşı geri kalan Button’a,  Vettel de yaklaşmaya başladı. Yarışın sondan bir önceki turunda, Vettel Button’a yaklaşarak onu geçti; fakat bu atağı pist dışına çıkarak yapması tartışma yarattı ve bu geçiş hakemler tarafından inceleme altına alındı.

Yarışın finish’inde Alonso zafer elde ederken Vettel ikinci, Button ise üçüncü oldu. Podyumda oldukça mutlu görünen Alonso, zaferini kutlarken, Button’da ise Vettel’e karşı bir soğukluk görünüyordu. Bu yarışın ardından Fernando Alonso, şampiyonadaki üstünlüğünü korudu ve 154 puana ulaşarak, kendisinden sonra 120 puanla yer alan Mark Webber’le arasını açmış oldu.

Yarıştan sonra herkes Alonso’dan övgüyle bahsederken, Alonso, Ferrari’nin rahatlamaması gerektiğini söyledi. Button ise kendine güvendiğini, Mclaren’in iyi bir yerde olduğunu ve Alonso’yu geçip şampiyon olabileceğini söyledi.

Leave a Reply