Hindistan Vettel’i Sevdi

Hindistan Grand Prix’si ikinci defa Formula 1’e ev sahipliği yaptı. Hintlilerin büyük ilgisi bütün hafta sonu boyunca dikkat çekti. Şampiyonanın Vettel ve Alonso arasında sürdüğü Hindistan GP’si öncesinde, Ferrari, Redbull’un hızına yetişmek için çeşitli güncellemelerde aracın ayarlarını sil baştan oluşturdu. Sıralama turlarında Redbull pilotları McLaren ve Ferrari pilotlarına göre açık şekilde hızlı olsalar da, McLaren Hindistan’da biraz da olsa daha iyi bir performans gösterdi.

Sıralama turlarında pol pozisyonunu Vettel alırken, takım arkadaşı Webber ikinci, McLaren’lar Hamilton ve Button ile üçüncü ve dördüncü olurken, güncelleme yapan Ferrariler’den Alonso dördüncü ve Massa, Raikkonen’in arkasında altıncı oldu.

Yarış günü start anında nefesler her startta olduğu gibi kesildi. Button, Hamilton ve Alonso’nun starttan sonra ilk tur boyunca süren yer kapma mücadelesi belki de bütün yarışın en heyecanlı anları oldu. Startta Button’ın çok iyi kalkarak hemen hızlanması, Button’a avantaj sağladı ve Hamilton’ın önünde yer buldu. Alonso da startta iyi kalkış yapan bir başka isimdi. Hamilton yavaş kalınca Alonso, Hamilton’ı geçti ve iki McLaren’ın arasında girdi. Bu atak gerçekleşirken üç şampiyonun yan yana gelmesi ve temastan kaçmak için yaptıkları sürüş teknikleri bu üç pilotun neden şampiyon unvanına sahip olduklarının bir göstergesi gibiydi. DRS için izin verilmesinin ardından, Alonso, Button’ı da geçerek McLaren’ların arasından zaman kaybetmeden kurtulmayı başardı. Button karşı atak yapmayı denedi ama yerini geri alamadı. İlk turda Michael Schumacher start sonrası yer bulmaya çalışırken lastiğini patlattı ve pite girmek zorunda kaldı ve gerilere düştü. İlerleyen turlarda Perez de, Ricciardo’yu geçmeye çalışırken temas sonucu sağ arka lastiğini patlattı ve pite ulaşmaya çalışırken ciddi sıra kaybetti.  Lastik değiştikten sonra bir tur devam etse de aracın tabanının zarar görmesi Perez’in garaja çekip yarışını bitirmesine neden oldu.

Favori pilotlardan pite giren ilk isim Button oldu. Bütün takımlar tahmin edilenin aksine tek pit stop stratejisini  tercih etti.  Yarış boyunca orta sıralara Senna ve Rosberg mücadelesi hakim oldu. Bu sırada Vettel de ikinci sırada devam eden Webber ile arasını 9 saniyeye kadar açtı. Favori isimlerin pit stopları Raikkonen ile devam etti. Bir tur sonra da, Ferrari pilotu Felipe Massa pite girdi. Pit çıkışında Massa, Raikkonen’in önünde piste geri döndü. Raikkonen ısınmış lastikleriyle Massa’yı geçmeyi başarsa da Massa’nın karşı atağına cevap veremedi ve Massa yerini geri aldı. Alonso sorunsuz pit stopu sonrasında Hamilton’ın arkasında 4. olarak piste döndü. Bu sırada Maldonado, Kobayashi ile temas yaşadı ve sağ arka lastiğindeki patlak nedeniyle pist dışına çıktı.

Webber pit stop sonrasında Alonso’nun önünde kalmayı başardı.  Hamilton ise takım arkadaşı Button’dan tam 7 tur sonra pite girdi ve piste 4. sırada geri döndü. Sıralama tekrar Vettel, Webber ve Alonso olarak devam ederken,  Webber’le Alonso’nun arası 0.7 saniyeye kadar indi. Webber’in KERS sisteminin çalışmamasından dolayı oluşan fark sayesinde Alonso Webber’i rahat bir şekilde geçti. Webber git gide yavaşlasa da bu problem yarışın bitişine kadar sorun yaratmadı. Bu sırada arkalarda yarışan De la Rosa spin atarak bariyeri ziyaret etti. Bu olay sarı bayrakların sallanması dışında yarışı engellemedi.  Yarışın son 1 turuna girdikten sonra Vettel’in aracı yere çok fazla temas etmeye başladı ve zaman zaman kıvılcımların bile çıkması Ferrari pilotu Alonso’nun son ana kadar aracı zorlayarak Vettel’e yetişmeye çalışmasına neden oldu. Hamilton da Webber’e yaklaşıp podyuma çıkmayı hedeflese de ne Alonso ne de Hamilton, hedeflerini gerçekleştiremeden yarış bitti. Vettel Hindistan GP’ye bir kez daha adını yazdırdı. Şampiyonada Alonso’yla arasını biraz daha açarak küçük adımlarla unvana doğru giden yoluna devam etti. Alonso ise ikincilikle mutlu olmasa da bu haftasonundan maksimumu aldıklarını ve bu yüzden mutlu olduğunu dile getirdi; fakat Ferrari’nin hızının hala yeterli olmadığının ve Redbull’a yetişmenin zor olduğunun farkında olduklarını kabul etti. Her şeye rağmen pozitif bakış açısını korumayı başaran Alonso sezon sonuna kadar pes etmeyeceklerini söyledi.

Hindistan’dan sonra sezon, Abu Dabi ile devam ediyor. İlk şampiyonluğunu bu pistte alan Vettel, iki sene önce olduğu gibi yine bu pistte Alonso ile mücadele etmeye devam ediyor. Bakalım bu sene Vettel neler başaracak, Ferrari Redbull’a nasıl yanıt verecek, bütün bu mücadelenin ortasında McLaren, takımlar şampiyonası için neler yapacak?

Leave a Reply