Hamilton Macaristan’da Zafer Elde Etti

Geçtiğimiz haftalarda Hungaroring’de yapılan Macaristan Grand Prix’si izleyenlere yine heyecan yaşattı.  Formula 1’in yaz tatili döneminden önceki son yarış olan Macaristan GP’de heyecan Cumartesi günü yapılan sıralama turlarında başladı.

Sıralama turlarına Hamilton tam anlamıyla damgasını vurdu. Bütün seanslarda açık ara önde olan Hamilton, müthiş hızı sayesinde pol pozisyonunu eline geçirdi ve McLaren’e de 150. pol pozisyonunu getirdi. Hamilton’un arkasından yine iyi bir performans ortaya koyan Grosjean geldi. Üçüncü isim ise Vettel oldu. Vettel ilk seansta elenme tehlikesiyle karşı karşıya gelse de durumu toparladı ve kendisini üst sıralara taşıdı.

Pazar günü yarış değişik başlasa da klasik bir Hungaroring yarışı yaşandı. Formasyon turlarının ardından herkes start anına odaklanmışken, sarı bayrakların ortaya çıkması herkesi şaşırttı. Schumacher’in stop etmesi nedeniyle çıkan bayraklar sonucunda bir kez daha formasyon turu atıldı. Bu sırada Schumacher’in aracı ise pit yoluna çekildi ve yarışa sonuncu olarak pitten başlamak zorunda kaldı.

Bu değişik starttan sonra yarış genelinde durgun bir yarış olarak devam etti ve bu durum birçok F1 eleştirmeni ve takım patronları tarafından eleştiriliyor. Pistin geçişlere izin vermemesi sıkıcı bir yarış izlenmesine neden oluyor ve yarış lastik savaşlarından öteye gidilemiyor olsa da bu pist Formula 1 patronu Bernie Ecclestone’u hiç ilgilendirmiyor gibi gözüküyor; çünkü maddi açıdan Macaristan Ecclestone için vazgeçilmez bir pist.

Dönelim bu yarışın start anından sonra yaşananlara…

Start anında dikkat çeken Vettel’in yavaş kalkması ve arkasından gelen Button’a geçilmesi oldu. Yarışın ilk anında yer kaybetmesi Vettel için yarışı zorlaştırdı. 6. sırada start alan Alonso da startta iyi kalkan isimlerden biri oldu ve 5. sıradaki Raikkonen’i kolayca geçebildi.  Bu sırada yarışı kötü başlayan Schumacher bir şanssızlık daha yaşadı. Pit yolunda hız limitini aştığı gerekçesi ile pitten geçme cezası alan Schumacher için Macaristan yarışına ait umutlar böylece sönmüş oldu.  Yarışın büyük bölümünde Grosjean’ın Hamilton’a, Vettel’in ise Button’a baskı uyguladığı görüldü.

Vettel radyodan “Bir şeyler yapın” diye mesaj gönderdikten sonra Button’ın adeta bu mesajı duyup pite girerek Vettel’in önünü açması izleyenlere ilginç anlar yaşattı. Vettel kendi pit stop’undan sonra  da Button’ın önünde kalınca, Button’ın önüne geçmeyi başardı.

Pit stoplar sonrasında Raikkonen takım arkadaşı Grosjean’ı geçmeyi başararak ikinci sıraya yükseldi. Arka sıralarda ise Maldonado Di Resta ile kapışırken temas yaşandı ve Maldonado’ya pitten geçme cezası verildi. Böylece Maldonado en fazla ceza alan pilot ünvanını da elde etmiş oldu. Temas bir hasar oluşturmasa da Maldonado bir yarışın daha olay isimi haline gelmeyi başardı.

Yarışın sonlarına doğru Raikkonen Hamilton’la arasını iyice kapattı, arkalarında ise Vettel Grosjean’ı kovalamaya devam etti.  Vettel’in arkasında yarışına devam eden Webber sürpriz bir şekilde 3. pit stop yapmaya karar verdi ve sonrasında kapışmadan bir hayli uzak kaldı. Bir tur sonra Vettel’in de 3. pit stop yapması Redbull’un yaptığı ikinci sürpriz oldu. Vettel pit çıkışında Alonso’nun arkasında kalarak 4.sırayı elde etti ve Alonso ile mücadele etmek zorunda kaldı. Kısa bir sürede Alonso’yu geçen Vettel yerini geri aldı.

Bu sırada Schumacher aracını garaja çekerek kötü giden yarışına noktayı koymuş oldu.

Yarışta ufak çekişmeler yaşansa da lider değişmedi. Hamilton rahat bir şekilde birinci olmayı başardı. Arkasından ise bu pistte McLaren’in tek rakibi olan iki Lotus pilotu Raikkonen ve Grosjean geldi. Vettel dördüncülükte kalırken, Alonso beşinci oldu ve Button yarışa iyi başlasa da altıncılıktan ileri gidemedi.

Macaristan Grand Prix’si ile Formula 1 yaz tatiline başlamış oldu. Bu kısa dinlenmenin ardından sezonun ikinci kısmı Belçika Grand Prix’si ve müthiş pist Spa-Francorchamps’le başlayacak. Formula 1 severler şimdiden Belçika GP için sabırsızlanmaya başladı bile çünkü yağmurla birlikte bu pistte yaşananlar herkesi bu zamana kadar hep heyecanlardırdı ve yine herkes bu yarışı merakla bekliyor. Bu yarış için ise sadece 16 gün daha beklemeye devam ediyor olacağız…

Leave a Reply