Formula 1’de Yeni Sezona 59 Gün Kala

2012’den genel bir yarış manzarası

Sebastian Vettel’in Brezilya’da şampiyonluğunu ilan etmesinin ardından tatile giren Formula 1 sezonu yeni yılla beraber yeni sezon hazırlıklarına yavaş yavaş başlıyor. Takım değiştiren pilotlar, yeni araç tasarımları, testler derken tam 59 gün sonra Avustralya’da bilinmezliklerle dolu bir yeni bir sezona yine merhaba diyeceğiz.  Bu uzun ara, tatil gibi görünse de Formula 1 dünyası her zamanki gibi çalışmaya devam etti ve araç lansmanlarından önce de hazırlıklar hala devam ediyor.

FIA Ödül Töreni’ninde masaya yatırılan Türkiye GP’nin kaderi geçtiğimiz hafta belli oldu

İstanbulda gerçekleşen FIA ödül töreninde Vettel Alonso ve Raikkonen ödül alırken

Her şeyden önce 2012 sezonu şampiyonumuz, ikinci ve üçüncü pilotlarımız belli olduktan sonra her sene düzenlenen FIA Ödül Töreni bu sene 2012 Aralık ayında İstanbul’da gerçekleşti. Görkemli mimarisi ve manzarası ile Çırağan Sarayı’nın ev sahipliği yaptığı bu gece Formula 1’i ülkemize geri getirmek için de önem taşıyordu. İstanbul Park’ın sahibi Vural Ak, F1 patronu Bernie Ecclestone ile olan görüşmelerini hızlandırıp tören öncesinde pazarlıklar yapmış ve Ecclestone’u ikna etmeye epey yaklaşmıştı. Ecclestone’nun 26 milyon TL’lik talebini 20 milyon civarına indirmeyi başarmış ve devletin 13 milyon TL’lik kısmı karşılaması durumunda geri kalan miktarın kendisi tarafından karşılanabileceğini belirtmişti. Otomobil yarışlarına oldukça düşkün olan Vural Ak, bu pazarlık sürecinde Ecclestone’a seyirci garantisi de vermiş ve Formula 1’i Türkiye’ye getirmekte kararlı bir duruş göstermişti ve Valensiya GP’nin çıkmasıyla takvimde oluşan boşluğu Türkiye’nin doldurabileceğini düşünüyordu; fakat aynı hafta Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Formula 1 konusunda kendi fikrini açıklarken olumsuz konuşmuş, bu organizasyonun özel sektöre bırakılmasını tercih ettiklerini belirtmişti. Bu açıklamalar sonucunda Türkiye GP’nin takvime geri dönüş kararı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bernie Ecclestone’un görüşmelerine kalmıştı. FIA Ödül Töreni’nde Başbakan’ın Ecclestone ile görüşmesi beklenirken, Başbakan’ın törene katılamayışı bu kararın askıya alınmasına neden olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde nihai karar haberi medyada yer buldu. Başbakan’ın 13 milyon TL’lik devlet desteğini onaylamadığının açıklanmasının ardından, Ecclestone da yabancı medyada Türkiye GP ile ilgili açıklamalarda bulundu. Parada anlaşılamadığını tekrar belirten Ecclestone, “Ne yazık ki o bölgede çok az otel var. Tek sorun bu. Pist harika, insanlar çok arkadaşça ve onlarla çalışmak güzel.” yorumunda bulundu. Türkiye GP yerine düşünülen Avusturya GP’nin de olmayacağını ifade eden Ecclestone, 2013 sezonu içinde 20 yerine 19 yarış olmasının bir sorun olmayacağını belirtti ve  Türkiye GP konusunda noktayı koymuş oldu.

 

Takımlar araç lansmanlarına hazırlanıyor

Geçtiğimiz senenin Mclaren lansmanı

Türkiye GP’nin kaderi bir yandan belli olurken, Formula 1 dünyası takvimdeki ayarlamalardan bağımsız bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Takımlar araçlarının tasarımlarını bitirip, lansmanlarını yapmak için gün sayıyor. Yeni araçların görücüye çıkması sezona ilişkin küçük ipuçlarını da beraberinde getireceğinden, gözler lansman tarihlerine çevrilmiş durumda. Açıklanan lansman tarihleri şimdilik şu şekilde:

31 Ocak- McLaren

1 Şubat- Force India

2 Şubat- Sauber

3 Şubat- RedBull

Sezon öncesi testler bu sene de İspanya’da yapılıyor

Lansmanlarda tanıtılan araçların performanslarını görmenin en iyi yolu olan sezon öncesi testler, bu sezon da İspanya’nın Jerez ve Barselona şehirlerinde yapılacak. Takım değiştiren pilotların araçlara uyum sağlaması adına önem teşkil eden testler aynı zamanda araçlara dair verilerin elde edilmesi açısından da önemli. Avustralya Grand Prix’inden önce var olan hataları düzeltmek ve araçları rakip takımların araçlarıyla karşılaştırıp geliştirmek bu dönem boyunca bütün takımların üstünde uğraştığı tek görev olacak. Sezon öncesi testler, 5-8 Şubat arası Jerez’de, 9-22 Şubat ve 28 Şubat- 3 Mart tarihlerinde 2 dönem olacak şekilde Barselona’da düzenlenecek. Toplamda 3 dönem olan bu testlerin ardından da yarışlar çok geçmeden başlayacak.

Merakla beklenen 2013 sezonu yarış takvimine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.formula1.com/races/calendar.html

 

 

Leave a Reply