F1’de Tatilin Ardından…

Formula 1 bir aylık bir tatilin ardından, Belçika’da gerçekleşen Spa-Francorchamps yarışıyla sezona kaldığı yerden devam etti.  Dinlenmiş olarak gelen pilotlar ve takım çalışanları, antrenmanlardan itibaren sezonun ikinci yarısı için iyi bir şekilde hazırlandıklarını gösterdi. Sıralama turlarında ise Jenson Button çok iyi bir performans göstererek 151. polünü elde etti. Red Bull’dan Sebastian Vettel ise Q2’de elenerek sezonun ikinci yarısına şansız bir başlangıç yapmış oldu. Spa’daki yarış her yıl merak edilen ve yaşanacakları tahmin edemediğimiz yarışlara sahne olmuştur. Genellikle yağmurla birlikte işlerin iyice karıştığı bu pistte bu sene yağmursuz bir yarış yaşansa da start anında olanlar yarışa daha ilk saniyelerde damgasını vurdu.

Startın hemen ardından Romain Grosjean, virajdan önce yer bulmaya çalışırken Hamilton’ın yan tarafına girdi ve lastiklerin birbirine geçmesi sonucunda büyük ve ciddi bir kaza yaşandı. Bu kazadan nasibini alan diğer pilotlar ise şampiyonada liderliği götüren Fernando Alonso ve Sauber pilotu Sergio Perez oldu. Grosjean’ın aracının uçarak Perez ve Alonso’nun üstünden pist dışına gitmesi sonucunda ortalık savaş alanına döndü.  Bu kaza ile bu dört pilot yarışa veda ederken, Hamilton ve Alonso şampiyona mücadelesinde büyük bir darbe aldı. Kaza hakemler tarafından değerlendirildi ve Grosjean bir sonraki yarış olan Monza yarışından men edildi.

Kazayla birlikte gridin dizilimi oldukça karıştı.Hasar alan araçlar gerilere düşerken, Raikkonen önlere doğru gelmeyi başardı. Redbullar ise 8.sıralarda yarışmaya devam etti. Takımların çoğunluğu tek pit stop stratejisi uygulamayı tercih etti. Yarışın başında yavaş bir tempo ile ilerleyen Raikkonen, erken pit stop yaptı ve bu sayede 3. sıraya kadar yükseldi. Yarışın devamında Schumacher ve Raikkonen mücadelesi gördük; fakat Mercedes takımı tek pit stop stratejisini sürdürmede zorlanınca Schumacher ikinci kez pite girdi ve sonrasında altıncı vitesi de devre dışı kalınca yukarılara tırmanamadı, yarışı yedincilikle sonlandırdı. Vettel ise ikinci sıraya kadar geldi ve iyi bir performansla finish gördü. Yarışın gözdesi ise Jenson Button oldu. Pol ile gelen galibiyet sayesinde moral depolayan Button, şampiyona mücadelesindeki varlığını sürdürmeye devam etti.

Spa’da gerçekleşen olaylı yarıştan bir hafta sonra gözler Avrupa’daki son yarış olan ve “kırmızının kalbi” olan Monza’ya çevrildi. McLaren’in performansındaki yükseliş Monza’da da devam etti. Sıralama turlarında Hamilton’ın pole ve Button’ında ikinci sıraya yerleşmesiyle McLaren ilk çizgiyi ele geçirdi. Massa iyi bir performansla üçüncü sıraya yerleşirken, Ferrari fanları “Tifosi”leri hayal kırıklığına uğratan isim, viraj çubuğu arızasıyla 10. sırada yarışa başlayacak olan Alonso oldu.  Start’ta Massa Button’ı geçti; fakat Button karşı atakla yerini geri aldı. Alonso iyi bir startla 4 sıra yükselerek fanları sevindirdi. Alonso Vettel’in arkasına kadar gelmeyi başarırken, Vettel de Schumacher’i sıkıştırmaya başladı ve kolaylıkla geçti. Ardından Alonso da adım adım Schumacher’e yaklaştı ve çok vakit kaybetmeden geçti. Bu sırada Senna, Di Resta ve Rosberg’le mücadele ederken iki defa pist dışına kaydı ve ciddi sıra kaybetti. Toro Rosso pilotu Vergne ise frenleme esnasında spin attı ve yarış dışı kaldı. Neyse ki Spa’daki gibi diğer pilotları etkileyen bir sorun yaşanmadı.  Mercedes ve Williams hariç bütün takımlar tek pit stop yapmayı tercih ettiler. Önceki yarışta zorlanan Mercedes, Monza’da aynı hataya düşmemek için temkinli davrandı.

Yarış devam ederken önlerde Button Massa’ya yaklaşmaya başladı. Vettel ise öndekilerin temposuna ayak uydurmakta zorlandı.  Favori pilotlardan lastik sorunu yaşayan ilk isim Massa oldu. Button Massa’yı sorunsuz şekilde geçtikten sonra, Massa pite girdi ve sert lastiğe geçiş yaptı. Alonso ise Vettel’le arasını 1 saniyeye kadar indirdi. Atağı sırasında Vettel’in yanına kadar geldi; fakat çizgiyi korumak adına Vettel’in Alonso’yu pist dışına itmesi tartışma yarattı. Bu olayla Vettel incelemeye alındı. Alonso ise bir dahaki denemesinde Vettel’i geçmeyi başardı. Vettel çok geçmeden pitten geçme cezası aldı ve podyum mücadelesi zorlaşmaya başladı. Pit stoplar devam ederken, pite girmeyen Perez liderliği eline aldı, Hamilton ve Button ise onu izleyen isimler oldu. Hamilton temkinli şekilde Perez’i geçerek liderliği geri aldı. Button normal şekilde yarışa devam ederken aniden aracını pist dışına çekti ve yarışına son verdi. Bu olay herkesi şaşkınlığa uğrattı. Benzin çekiş sistemindeki sorun Button için şampiyonluk hedefinden vazgeçmesine bile neden olabilecek puan kayıplarına yol açtı.

Yarışa iyi başlayan Raikkonen ise temposunu koruyamadı ve art arda Perez ve Rosberg’e geçildi.  Alonso, Massa’ya yaklaşmaya devam ederken Massa lastik korumak zorunda kaldığı için kısa zamanda Alonso’ya geçildi ve Alonso 2.liğe yükseldi. Perez ise müthiş bir hızla Ferrarilere yaklaşmaya başladı. Üst üste en hızlı turu da elde eden Perez Massa’yı ve ardından Alonso’yu da geçti.  Bu sırada herkesi şaşırtan başka bir olay daha yaşandı. Vettel aracını kenara çekerek yarışa veda etti. 3. antrenmanlarda da yaşadığı alternator sorunu Redbull’a ve Vettel’e kabus gibi bir gün yaşattı. Pit stoplardan sonra tempoları iyice artan Mercedeslerden Schumacher Webber’i geçerek altıncılığa yükseldi. Rosberg ise Di Resta’yı geçti, Webber’in de yavaşlamasıyla yedinci sıraya kadar geldi. Webber’in aniden yavaşlayarak pite dönmeye çalışması dikkat çekti. Araçta çok büyük bir yanık nokta olması nedeniyle yarışını bitiren Webber’le Redbull büyük bir darbe aldı ve Monza’dan büyük puan kayıplarıyla ayrıldı.

Yarışın galibi sorunsuz bir yarış geçiren Hamilton oldu. Hamilton bu galibiyetle şampiyona lideri Alonso ile arasındaki puan farkını 37’ye indirdi. Perez 12. başladığı yarışı 2. bitirerek dikkatleri üstünde topladı ve yapabileceklerini herkese gösterdi. Alonso ise 10. başladığı yarışı 3. bitirerek şampiyonadaki üstünlüğünü korudu. Hamilton Monza’daki ilk galibiyetini kutlarken, Alonso ise Tifosilerle ve dev Ferrari bayrağıyla birlikte İtalyanların müthiş kutlamalarına ortak oldu.

Pilotlar şampiyonasında işler iyice kızışırken, Alonso’nun en yakın rakibi şu an için Hamilton gibi gözüküyor. Her yarışta çaylak pilotların bile kendilerini göstermek adına agresifleştiklerini görüyoruz. Bunda tabii ki büyük takımlarda yaşanacak olan pilot değişimlerinin etkisi büyük. Bir taraftan sözleşmeler yenilenirken, bir taraftan takımlar ve pilotlar şampiyonası hız kesmeden devam ediyor. Formula 1, üst üste olaylı iki yarışın ardından işte bu şekilde Avrupa’ya veda etti ve muhteşem gece yarışının yapıldığı Singapur’a doğru yola çıkıyor.

Leave a Reply