Kadın basketbolunun en üst seviyedeki organizasyonu olan Eurolig’de ilk tur maçları tamamlandı ve artık tüm gözler Final 8’e ve ondan önce oynanacak olan eleme maçlarına çevrildi. Bu sene Galatasaray Medikal Park’ın ev sahipliğinde Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanacak Final 8 maçları öncesi, temsilcilerimiz Fenerbahçe ve Galatasaray Medikal Park, Avrupa’nın en büyük kupasını almak için mücadele edecekler. Eurolig’in bu sene değişen statüsüne göre, bu ay içinde oynanacak maçlarla 14 takım Final 8 bileti için mücadele edecek. Bu eşleşmelerden galip ayrılan 7 takıma Galatasaray Medikal Park’ın katılımıyla 4’er takımdan 2 grup oluşturulacak. Grup maçlarının sonunda, grup 1.leri şampiyonluk, grup 2.leri 3.’lük maçlarına çıkacaklar. Normal sezonu 12’de 12 yaparak yenilgisiz tamamlayan Fenerbahçe genel klasmanda 1.’liği alarak, klasman 15.si olan Fransız temsilcisi Montpellier’in rakibi oldu. Bu sene çok büyük bir yatırım yapan ve turnuvanın büyük favorilerinden biri olan İspanyol temsilcisi Ros Caceres ise gruplarda Galatasaray Medikal Park’ı 2 maçta da yenmesine rağmen, kaybettikleri bir maç dolayısıyla Fenerbahçe’nin ardından 2. oldular genel klasmanda. Galatasaray Medikal Park ise ev sahibi olmanın avantajıyla eleme maçları oynamadan Final 8’e yükselmeye hak kazandı.

Bu sene, Final 8 gruplarının nasıl oluşacağı konusunda ise yeni bir prosedür uygulanacak. Bu prosedüre göre, elemeyi geçen 7 takımla beraber ev sahibi takım, ilk turdaki aldıkları galibiyetlere göre yeniden sıralanacaklar. Bu sıralamada oluşan duruma göre A grubu, sıralamada 1, 4, 5 ve 8. sıradaki takımlardan; B grubu ise 2, 3, 6 ve 7.sıradaki takımlardan oluşacak. Eleme turunda bütün favori takımların kazanması durumunda, A grubu Fenerbahçe-Rivas Escopolis-Galatasaray-UMMC Ekaterinburg’dan oluşacak iken, B grubu ise Ros Caceres-Wisla Can Pack-Spartak Moskova ve Avenida’dan oluşacak. Şu anki form durumlarına bakıldığında, ligde 2 maçta da Galatasaray Medikal Park’ı mağlup eden Fenerbahçe A grubu için rakibinden bir adım önde gözüküyor. Yunan koç, George Dikeoulakos önderliğinde göze hoş gelen bir basketbol oynayan ve basketbol doğrularını yapan bir takım olan Fenerbahçe, ilk turu namağlup kapatmanın verdiği özgüvenle oynayacak. Penny Taylor ve Angel McCoughtry gibi yabancı oyuncuların yanında, Türk basketbolunun önemli isimlerinden Birsel Vardarlı ve Nevriye Yılmaz eşliğinde, Fenerbahçe önce grubu lider bitirerek finale yükselmeyi, sonrasında ise Ros Caceres’le 2006 yılındaki maçın rövanşına çıkmak istiyor. Diğer temsilcimiz Galatasaray Medikal Park ise şu anda sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Diana Taurasi, Tina Charles, Syl Fowles, Epiphanny Prince gibi etkili isimlere sahip olmasına rağmen, istenilen sonuçları alamıyor Galatasaray Medikal Park. Geçen sezonun MVP’si olan Alba Torrens’in sezonu kapatmasından sonra iyice düşüşe geçen Galatasaray, gelecekle ilgili iyi sinyaller vermiyor. Rus Federasyonuyla problemleri olduğundan dolayı Rus takımlarına karşı Prince’den faydalanamayacak olan(Rus pasaportuyla oynayamıyor) olan Galatasaray Medikal Park’ı bekleyen bir başka sıkıntı ise Eurolig’de sadece 2 kıta dışı oyuncu oynatabilme kuralı. Bu yüzden Diana Taurasi-Tina Charles ve Syl Fowles’den birini kullanamayacak olan Galatasaray M.P, sene başındaki kötü takım yapılanmasının cezasını çekiyor. Rus ekibi UMMC’ye karşı takımın 2 önemli yıldızından(Prince-Charles) mahrum kalacak Galatasaray M.P, diğer maçlarda da  Tina Charles ya da Syl Fowles ikilisinden birini kadro dışı bırakmak zorunda kalacak. Bu durumları ve şu anki form durumunu gözönüne bulundurduğumuzda, Galatasaray M.P kendi ev sahipliğinde düzenlenecek bir organizasyonda erken elenme ve hatta ezeli rakibi Fenerbahçe’nin olası bir Avrupa şampiyonluğuna tanıklık etme tehlikesini yaşıyor. B grubunda ise Ros Caceres şu ana kadar ortaya koyduğu oyunla hem bu grubun hem de turnuvanın en büyük favorisi konumuna geldi. Galatasaray M.P ve UMMC gibi iki favori takımı hem içeride hem dışarıda çift haneli farklarla mağlup ederek, rakiplerine gözdağı verdi.

Son olarak, Final 8 28 Mart-1 Nisan tarihleri arasında oynanacak. Ev sahibi Galatasaray tribünlerin %50’sini alacak iken, diğer 7 takımın her biri de %7lik bir kontenjana sahip olacak. Biletlerin çıkış tarihi henüz belli değil ancak yakın bir zamanda bilet satış tarihi ve bilet fiyatlarının açıklanması bekleniyor.

Leave a Reply