Fenerbahçe Ülker Sezon Öncesi Değerlendirmesi

Rotasyon :

Roko Ukiç- Curtis Jerrels- Engin Atsür- Hakan Demirel- Erbil Eroğlu

Ömer Onan- Marko Tomas

Emir Preldziç- Bojan Bogdanoviç

James Gist- Mirsad Türkcan- Berkay Candan

Gasper Vidmar- Oğuz Savaş- Kaya Peker

Geride bıraktığımız sezon hem Türkiye Ligi`ni hem de Türkiye Kupasi`ni kazanan Fenerbahçe Ülker transferlerde şaşalı isimlerin peşinden koşmaktansa ihtiyaca yönelik transfer yapma yolunu seçti. Bu sene kadrosuna katilan isimler ise Bojan Bogdanovic(Cibona Zagrep), Curtis Jerrels-James Gist(Partizan) ve son olarak Hakan Demirel`di. Takımdan ayrilan isimler ise Sarunas Jasikevicius(Panathinaikos), Sean May(KK Zagrep), Darius Lavrinovic(Cska Moskova) ve Terrence Kinsey(Anadolu Efes) oldu. Bu sene yapılan transferlerin dikkat çekici olan yanı ise (söylenene göre) bütün transferlerin daha bir önceki sezon bitmeden kesinleşmiş olması ve hepsinin tamamen Nevan Spahija`nin isteği dahilinde yapılmasıydı. Burada istisna ise Curtis Jerrels. Teknik heyetin ilk tercihi Maccabi formasi giyen Jeremy Pargo olmasına rağmen, Pargo`nun arzulanan miktarin üstünde bir meblağ talep etmesi ve Fenerbahçe`nin teklifini Maccabi`den daha iyi bir kontrat koparmak için kullanması Fenerbahce Üker`i alternatiflere itti ve Partizan`da yıldızı parlayan Curtis Jerrels`i kadroya eklediler. Takımda pek çok skor opsiyonu olsa da Roko Ukic dışında kendi pozisyonunu yaratabilecek oyuncusu bulunmayan Fenerbahce Üker, kendi jenerasyonunun en iyi oyunculari arasında gösterilen, geçtiğimiz sezon (her ne kadar takımı ilk turda elense de) Eurolig sayı kralı olan ve bu sene NBA draftında 28.sıradan seçilen Bojan Bogdanovic`i transfer etti. Muazzam şut yeteneğinin yanında pozisyonuna göre daha üstün bir fiziğe sahip olan  Bojan’ın transferi kulağa hoş gelse de bazı negatif yönleri de var. Henüz 21 yaşında olan Bojan her ne kadar gelişmeye açık olsa da, daha önce oynadığı takımlarda hep yıldız oyuncu statüsündeydi. Ancak Fenerbahce Ülker`de kendisine tamamlayıcı parça rolü biçilecektir. Bu rolü ne kadar  çabuk benimseyeceği ve oyununu buna ne kadar iyi adapte edebileceği ise Fenerbahçe`nin önümüzdeki sezonki başarısında büyük bir etken olacaktır. Aynı zamanda Bojan`ın gelmesiyle 2-3 numara pozisyonlarındaki rotasyonu iyice şişen Fenerbahçe Ülker (hem de yabancı kontenjanında rahatlamak amacıyla) Terrence Kinsey`i bırakmak zorunda kaldı. Geçtigimiz sezon Ukic-Ömer Onan-Marko Tomas ve Terrence Kinsey`le birlikte Avrupa`nın en iyi birkaç ön-alan savunma takımlarından biri olan Fenerbahçe Üker`in takımın en iyi 2.dış savunmacısını kaybetmesi o alanda kendisine problem çıkartabilir. Dış adam savunmasının bu sene de etkili bir şekilde yapabilmesi için,  Bojan`ın  savunmada kendini geliştirmesi ve fiziki avatanjlarını savunmada kullanabilmesi gerekiyor. Ayrıca Marko Tomas’ın da Aralık ayına kadar takımdan ayrı kalacak olması; Bojan-Emir-Ömer Onan’dan oluşacak dış savunmacı rotasyonunun daha fazla gayret etmesini gerektirecek.

Fenerbahçe Ülker’in 2.transferi ise Partizan`dan gelen Amerikalı oyun kurucu Curtis Jerrels oldu. Kendisini hiç izlemesem de Partizan kulübünun eğitiminden geçmiş ve Adriyatik ligi finalleri MVP`si olmuş bir oyuncunun kötü çıkması pek de olası değil. Kaldi ki kendisine verilecek rol muhtemelen 15-20 dakika civarı 1 numarada süre alarak Roko Ukic`i yedeklemek olacak. Bu yüzdendir ki birçok alternatif arasında yapılabilecek en iyi tercihlerden kendisi. Sonuçta senin elinde Avrupa`nın sayılı gardlarından biri varken, onu yedekleyecek oyuncu Calatheas, Teodosic, Navarro, Spaonoulis gibi başka üst düzey guardlar olamaz ve bu yüzdendir ki Curtis Jerrels transferi de biçilen rol açısından değerlendirildiğinde iyi transferdir. Fenerbahçe Ülker`in bu seneki 2.Amerikalı transferi ise James Gist oldu. Çok ilginç bir şekilde Gist Türkiye doğumlu; babası İncirlik üssünde görevli bir askermiş. Jerrels gibi o da Partizan yüksekokulunda Avrupa basketbolu eğitimi almış. Her ne kadar çok iyi olmasa da  güvenilebilir bir şutu vardir ve en önemli özelliği atletikliği. 4 numara pozisyonunda oynayan Gist`ten istenen ise boyali bölgeyi karartması ve Fenerbahçe`nin ben kendimi bildim bileli sorunlu bölgesi olan 4 numara savunmasını üst seviyelere taşıması. Kâğıt üzerinde geçen sene Eurolig 2.turunda ilk 3 maci kazanip son 3 macını kaybeden ve ikili averajla elenen bir takımın eksik olan bölgelerine güzel takviyeler yapılmıştır.

Yapılan transferlere baktığımızda sorgulanabilecek olan tek takviye James Gist tercihidir. Hazır NBA`de lokavt da varken daha iyi isimler getirilebilir miydi diye düşünmekte birçok insan. Hatta ve hatta New Orleans Hornets forması giyen Carl Landry`nin ismi de bir kaç kez ortaya atılmış fakat transferde bir gelişme olmadı. Ancak şu an Fenerbahçe Spor Kulübü`nü çevreleyen skandalları ve kaotik ortami düşündüğümüzde şu an itibariyle yapılan takviyeler yeterli gibi. Geçen sene Top 8`in kapısından dönen bu takıma daha sakatlıkları nedeniyle sezonun yarısında yer alamayan Gasper Vidmar ve Mirsad Turkcan, 2010 Temmuz`undan beri sakatlıktan kurtulamayan Engin Atsür eklenecek. Bu isimlerin beklenen formunda dönmesi, Fenerbahçe Ülker`i yine Top 8 ve hatta Final 4 taliplilerinden biri yapabilir. Ancak her ne kadar geçen sene boyunca saç baş yoldursa da Fenerbahce Ülker Darius Lavrinovic gibi 4-5 numarada ceşitlilik yaratan bir oyuncuyu da mutlaka arayacaktır. Fakat, burada asıl vurgulanması gereken nokta Fenerbahçe Ülker`in sezonluk ya da dönemsel bir başarıdan ziyade belli bir sistemle başarıya ulaşma çabasıdır. Türk Spor`unda pek görülmeyen bu tür hamlelerin başarılı olup olamayacağını zaman gösterecek ancak Fenerbahçe Ülker`in bu girdigi yoldan geriye dönmemesi gerekmekte. Bogdan Tanjevic Gasper Vidmar`i ve Emir Preldzic`i ilk getirdiğinde ve onlara uzun süreler vererek oynattığında Tanjevic`i eleştirenlerden biri de bendim. Ancak henüz 17 yasinda olan bu gençlere o şansı veren Tanjevic`in ne kadar haklı olduğunu şimdi daha iyi görebiliyoruz. Vidmar geçen sene sakatlanana kadar oynadığı oyunla Fenerbahçe Ülker`in savunmadaki temel taşlarindan biriydi. Emir Preldzic`i anlatmaya zaten gerek yok, genç milli takimlarda ortaya koyduğu potansiyeli yavaş yavaş gerceğe dönüştürmeye başladı ve henüz 22 yaşında. Saha görüşü ve oyun zekasıyla 1 numara, şut tercihleri,isabeti ve fiziksel avantajıyla 2-3 numara ve hatta çabukluguyla(boyu biraz kisa olsa da 2.06) 4 numara dahi oynayabilecek bir oyuncudan bahsediyoruz. Üstelik kendisine geçen sezon birçok maçta takımda Roko Ukic, Ömer Onan, Marko Tomas ve Sarunas Jasikevicius gibi büyük isimler bulunmasına rağmen son topları kullanma şansı verilmiştir ki bu da hala gelişim gösteren genç bir oyuncu icin büyük avantajtır. Son olarak, Curtis Jerrels 24, James Gist 25, Bojan Bogdanovic 21 yasinda ve hala gelişmeye açık isimler.

Her sene yeni yabancilar getirip silbaştan yapmak yerine Fenerbahce Ülker boyle bir sistemi uygulama yoluna gitti ve bir basketbolsever olarak umuyorum ki bu yolda başarılı olurlar.

Not : Mirsad Türkcan ve Engin Atsür’ün Kasım ayının ortası gibi takıma dönebileceği konuşulmaktadır. Marko Tomas’ın ise sakatlığı Aralık sonuna kadar uzayabilir ve neredeyse bütün Eurolig ilk tur maçlarını kaçırabileceği için, Fenerbahçe Ülker’in 3-4 aylık da olsa Tomas’ın yerine oyuncu arayışında olduğu söyleniyor. Ayrıca Fenerbahçe Ülker’in yeni salonunun Kasım ortası gibi tamamlanacağı ve bu tarihten itibaren maçlarda kullanılabileceği belirtiliyor.

Leave a Reply