Euroleague’de Top 16 maçlarında artık son haftaya giriliyor ve bu maçlar 29 Şubat ve 1 Mart tarihlerinde oynanacak. Temsilcilerimizden Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Medikal Park Top 8’e yükselmek için mücadele edecekken Anadolu Efes o devasa bütçeye rağmen erken havlu atarak bir kez daha hayal kırıklığı yarattı. İlk tur sonunda İtalya’da ya tamam ya devam maçına çıkan Fenerbahçe Ülker bu maçı kazanarak ve Caja Laboral’in kaybetmesiyle 1.olarak Top 16’ya yükselmişti. Fenerbahçe Ülker’i Top 16 sonunda Armani Milano karşısında ise yine benzer bir senaryo bekliyor. Kazanmaktan başka çaresi olmayan Fenerbahçe Ülker’in gruptan çıkabilmesi için ise Panathinaikos’un Unics Kazan’ı deplasmanda yenmesi gerekiyor. Böylece hem Fenerbahçe Ülker hem Unics Kazan 3’er galibiyete ulaşacak ve Fenerbahçe Ülker geçen hafta kendi evinde Kazan’ı 7 sayı farkla yenmesinin avantajıyla(Rusya’da 5 sayı farkla kaybetmişti Fenerbahçe) bir üst tura yükselmiş olacak. Bu sene takım olarak felaket bir sezon geçiren Fenerbahçe Ülker ligde, kupada ve Avrupa’da aldığı art arda mağlubiyetlere uçurumun kıyısına kadar gelmişti. Ligde Tofaş, Bandırma Kırmızı, Efes mağlubiyetleri; kupada henüz daha ilk maçtan elenmek; Avrupa’da Panathinaikos’a her 2 maçta da hiç varlık gösterememek ve Unics Kazan deplasmanında 17 sayı farkla öndeyken kaybedilen maç artık bardağı taşırma noktasına getirmişti. Takımın kendi evinde oynayacağı Unics Kazan maçıyla son 1 hakkı kalmıştı adeta. Üstelik Kazan’ı sadece yenmek de yetmiyor, kaybedilen maçta verilen 5 sayı farkın da üstüne çıkmak gerekiyordu. Son periyota 13 sayı farkla giren Fenerbahçe Ülker geri dönüş için çabalasa da bir türlü öne geçememişti. ancak bir ihtimal daha vardı o da maçın uzatmaya gitmesi ve 5 dakikalık süreçte 6 sayılık farka ulaşmaktı. Roko Ukiç’in son saniye basketiyle maç uzatmaya götürülüyor ve Fenerbahçe Ülker yapılan onca hataya rağmen Mirsad Türkcan ve Gasper Vidmar’ın yürekli oyunları sayesinde rakibini 7 sayı farkla mağlup edip, umudunu son haftaya taşıyordu. Şimdi ise rakip gruptan çıkma şansı bulunmayan Armani Milano. Buna rağmen aynı rakip bizim 20 sayı fark yediğimiz Panathinaikos deplasmanında 16 sayı farkla maçı kazanmayı başarmıştı. Bu duruma rağmen, Kazan maçının son periyodunda ve uzatmada oynayan karakterli oyun yeniden sahaya konulursa, Fenerbahçe Ülker’in İtalya’da kazanmaması için hiç bir sebep yok. Ayrıca bu maç için şöyle bir kaç ufak avantajı olacak Fenerbahçe Ülker’in. Milano’nun salonu bir etkinlik dolayısıyla doluymuş bu yüzden Bennet Cantu’nun salonunda oynanacakmış maç. Aynı zamanda Kazan-Milano arasında 3 saat fark var, maçlar aynı saatte oynatılmak zorunda. Milano saatiyle 18.30’da (21.30 Kazan için) oynanacak bu maçta hem saatin ters olması ve hem de Milano’nun alıştığı salonda oynamayacak olması sebebiyle Fenerbahçe Ülker deplasmanda olmanın dezavantajını yaşamayabilir.

 

Fenerbahçe Ülker’in yanı sıra, bu sene Eurolig’e ilk kez katılan Galatasaray Medikal Park da tarih yazmaya ve Top 8’e yükselmeye çalışıyor. Kendi evinde oynadığı 3 maçta da müthiş mücadele eden ve 3 rakibini de yenen Galatasaray Medikal Park, Top 8 aşkına Yunanistan’da Olympiakos karşısına çıkacak. Galatasaray Medikal Park’ın bu sene en büyük sükseyi yaptığı maç ise bu sene Eurolig’de hiç yenilgi yüzü görmeyen ve kupanın en büyük favorilerinden Cska Moskova’yı devirmek olmuştu. Ayrıca Olympiakos ve Anadolu Efes de Galatasaray deplasmanında çıkmayı başaramamıştı. Top 8 yolunda ise, Galatasaray Medikal Park’ın şu anda 3 galibiyeti varken, Olyimpiakos ise 2’si de Efes karşısında olmak üzere 2 galibiyete sahip. Kendi evinde Olympiakos’u uzatma sonunda 1 sayıyla deviren Galatasaray Medikal Park, deplasmanda 1 sayı farkla kaybetse dahi 1 üst tura yükselmeyi başaracak.  Yunanistan’daki kriz sebebiyle küçülmeye giden ve Teodosic, Bourosis, Papaloukas gibi yıldızlarını kaybeden Olyimpiakos bir önceki turda Fenerbahçe’yle eşleşmiş, Yunanistan’daki maçı kazanmasına rağmen İstanbul’da farklı bir şekilde mağlup olmuştu. Kurt Sırp koç İvkoviç önderliğinde yeniden yapılanmaya çalışan ve Spaonulis dışında yıldız oyuncusu bulunmayan Olympiakos buna rağmen Top 8 iddiasını son maça taşımayı başardı. 3-4 sene önce küme düşmeye oynayan bir takımın bu kadar kısa sürede gösterdiği gelişim ve Oktay Mahmudi önderliğinde ortaya koyduğu mücadele ise cidden takdire şayan. Galatasaray Medikal Park bu gelişimini devam ettirse, bir kaç yıl içinde Eurolig A lisansı alması içten bile değil.

 

Öte yandan, her iki takımın da gruplarında liderlik şansı bulunmuyor.  E grubunda Cska Moskova liderliği garantilemişken, G grubunda Panathinaikos-Unics Kazan maçını kazanan takım grubunu lider bitirecek. Top 8’e yükselmeleri durumuda 2.sırayı alacak takımlarımız, çapraz gruplarının 1.’leriyle eşleşecek. Bu durumda Galatasaray Medikal Park, Montepaschi Siena’yla(son maç kendi sahasında Real Madrid’ten 33 sayı fark yememesi halinde) eşleşecek. Galatasaray Medikal Park ve Siena bir önceki turda da aynı grupta bulunmuşlar ve Siena her iki maçta da rakibini mağlup etmeyi başarmıştı. Fenerbahçe Ülker ise Top 8’e yükselmesi durumunda, Top 16’da yenilgi yüzü görmeyen tek takım olan Barcelona Regal’le karşılaşacak. İki takım geçen sene aynı grupta yer almış ve Fenerbahçe İstanbul’daki maçı kaybetmesine rağmen İspanya’da kazanarak grubu Barcelona Regal’in üstünde bitirmişti.

Leave a Reply