Üniversitemizin Beden Eğitimi ve Spor Birimi, her dönem “Spor Yaşamdır” sloganı kapsamında düzenlenmekte olan spor turnuvalarının 2017/18 Güz dönemi başvuru ve başlangıç tarihlerini ilan etti. Bu turnuvalar derslerimizin yavaş yavaş yoğunlaştığı, quiz ve proje mevsimine giriş yaptığımız şu zamanlarda sporun hayatımızdaki yerini koruması adına birçok Bilkentlinin merakla beklediği etkinliklerden biri. Eğer basketbol, futbol veya voleybol branşlarında rekabet istiyor, yeteneklerinizi sahada farklı rakiplere karşı yansıtmayı arzuluyorsanız beklediğiniz fırsat bu organizasyonda. Peki turnuvanın şartları, organizasyon hakkında bilinmesi gerekenler neler? Buyurun hep beraber inceleyelim.

Turnuvalar iki farklı kampüse dağıtılmış durumda: Merkez ve doğu kampüs. Merkez kampüste düzenlenecek olan turnuvalar lisans öğrencilerine yönelik olmakla beraber doğu kampüste meydana gelecek olan rekabet büyük ölçüde hazırlık öğrencileri arasında gerçekleşecek. Her iki kampüste de üç farklı spor dalında müsabakalar düzenlenecek: Basketbol, futbol ve voleybol.

Merkez kampüste düzenlenecek olan Merkez Basketbol Turnuvası’na takımlar en az 4 oyuncuyla dahil olabilecekler. Her takım maç esnasında 3 oyuncu sahaya sürebilecek. Kadronun içerebileceği maksimum oyuncu sayısı ise 6 olarak belirlenmiş. Kurallarda kadın ve erkek sporcuların ayrı gruplarda mücadele etmesi gerektiği vurgulanıyor. Turnuvanın başlangıç tarihi 23 Ekim, başvurular için son gün ise 19 Ekim. Turnuva maçları yurtlar spor salonunda oynanacak.

Okulumuzdaki en popüler turnuvalardan biri olan Merkez Halı Saha Futbol Turnuvası ise 11 Ekim’de start alacak. Takımların altışar oyuncuyla mücadele edecekleri bu heyecan dolu organizasyonda her takım yedek kulübesinde en az 1 oyuncu bulundurmak zorunda. Üst rakam ise 3. 9 Ekim’de başvuruları son bulacak olan Merkez Halı Saha Futbol Turnuvası merkez halı sahada gerçekleştirilecek olup kadın ve erkek sporcuların ayrı takımlarda yer almaları gerekecek.

Merkez kampüste düzenlenecek olan üçüncü turnuva ise 4×4 voleybol turnuvası. Diğer branşlardan farklı olarak takımlar kadın ve erkek sporcuları birlikte barındırabilecek. Her takım minimum 6, maksimum 8 oyuncu bulundurabilecek. Organizasyonun gerçekleştirileceği yer yurtlar spor salonu olacak. Başlangıç tarihi 24 Ekim olan turnuvaya son başvuru tarihi 19 Ekim.

Doğu kampüs ise “Basketbol çift pota oynanır” diyen sporcuların mücadelelerine sahne olacak. Her takım sahada 5 kişi ile oynamak zorunda. Benchte oturtulabilecek kişi sayısı ise 5 ile kısıtlanmış. Garip bir durum olarak belirtmek isterim ki diğer turnuvaların aksine 5×5 Doğu Basketbol Turnuvası’nda yedek oyuncu bulundurmak zorunlu değil.  11 Ekim’de başlayacak olan turnuvaya katılmak isteyenlerin isim listelerini en geç 9 Ekime kadar ulaştırmaları gerekmektedir. Kadın ve erkek sporcuların farklı takımlarda mücadele etmeleri istenmekte. Turnuvanın düzenleneceği yer ise doğu spor salonu.

Hazırlık öğrencileri ve doğu kampüste lisans programına devam etmekte olan arkadaşlarımızın katılımına açılan Doğu Halı Saha Futbol Turnuvası birçok merkez kampüslü lisans öğrencisinin de dikkatini çekmekte. Doğu kampüste bulunan halı sahaların kaliteli bir zemine sahip olmaları, saha ve kale ebatlarının genişliğinin oyun zevkini artırması bu ilginin oluşmasının başlıca nedenlerinden.  Biz futbol sever Bilkentlilerin Kupa 2 olarak adlandırdığı bu turnuvaya takımlar en az 6 kişiyle katılabilecekler. Doğu Basket Turnuvası’nda olduğu gibi yedek bulundurma şartı yok. Fakat yedek kulübesinde yer verebileceğiniz kişi sayısı 3 ile sınırlandırılmış. Başvuru tarihinin son günü 9 Ekim. Başlangıç tarihi ise 11 Ekim olarak belirlenmiş. Kadın ve erkek sporcuların ayrı takımlarda olma zorunluluğu ise burada da mevcut.

Birçok turnuvanın başlangıç tarihi olan 11 Ekim, Doğu Kampüs Voleybol Turnuvası için de aynı manaya geliyor. 9 Ekimi son başvuru tarihi olarak belirlemiş olan bu organizasyona her takım sahada bulundurması gereken oyuncu sayısı olan 6 kişi ile katılabilecek. 9 sayısı ise maksimum kişi sayısı olacak. İsteğe bağlı olmak üzere kadın ve erkek sporcuların birlikteliğiyle takımlar kurulabilecek. Doğu spor salonu, bu turnuva için de değişmez adres olacak.

Başvurular kampüsümüzde bulunan spor merkezlerinden yapılabiliyor. Herhangi bir katılım ücreti talep edilmemekte olup, ilk 4’e giren tüm takımlara ödül verileceği duyuruldu. Bunlara ek olarak GE250/251 derslerini almakta olup en az üç maça çıkan öğrenciler 40 puan ile ödüllendirilecek. Turnuvalara düzenli bir şekilde katılan biri olarak belirtmek isterim ki sporun insana yaşattığı, onun olmazsa olmazlarından olan heyecan, hüzün, mutluluk, agresiflik gibi duyguların hem saygı hem de rekabet ekseninde yoğurulduğu Spor Yaşamdır Turnuvası farklı duygu ve tecrübeler yaşamanıza olanak sağlayacaktır. Kesinlikle bu organizasyonun dışında kalmayın.

Daha detaylı bilgi edinmek adına spor merkezlerini ziyaret edebilir, sporyasamdir@bilkent.edu.trspor@bilkent.edu.tr  posta adresleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Spor yaşamdır. Sporsuz, yaşamsız kalmayın. Yaşamayı unutmayın!

Leave a Reply