İngiliz menajer Bill Shankly futbolu şu sözlerle özetler. “ Futbol bir hayat memat meselesi değildir. Sizi temin ediyorum ki futbol bundan çok daha ciddi bir şeydir.” Bizim için de böyledir. Futbol sevinçlerimizi ve hüzünlerimizi belirler. Futbol sadece futbol değildir. Futbolcular ise sadece futbolcu değildir. Futbolculara farklı anlamlar yükleriz. Bağrımıza bastığımız futbolcuyu adeta aileden biri olarak görürüz.  Yere göğe sığdıramayız. Ona kötü söz söylenirse deyim yerindeyse kendimizi onun için siper ederiz. Ligimizden de bugüne kadar birçok oyuncu geldi geçti ama bazıları çok farklı geldi geçti. Takımlarından ayrılsalar bile ne taraftarlar onları unuttu ne de onlar taraftarları. Alex de Souza, Gheorge Hagi, Demba Ba ve Ibrahima Yattara bu tanıma uyan futbolcuların başında gelir.

Alex De Souza’yı ilk olarak 2003 yılındaki Konfederasyon kupasında ağlarımıza attığı golle tanımıştık. Ardından 2004 yılında Fenerbahçe’ye transfer oldu. Gerisini zaten hepimiz biliyoruz. Futbol kramponlarıyla yazılabilecek en büyük tarihlerden birini yazdı. Şampiyonluklar, gol krallıkları ve asist krallıkları peş peşe geldi. Heykeli dikildi. Samsunspor’a attığı o harika röveşatadan bile güzel bir kariyere sahip oldu. Futbolculuğu ile birlikte insanlığıyla da gönülleri fethetti. 3000. golü attığı için verilen 300 bin doları Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. Gelişi olay olmamıştı ama gidişi olay oldu. Sosyal medya hesabından taraftarlara şu mesajla veda etti. “Kontratımı sonlandırdım. Hayatımın en üzücü imzası oldu. Fenerbahçe bir oyuncu kaybetti ama bir taraftar kazandı. Her şey için teşekkürler!”

Demba Ba’yı ilk olarak Liverpool’un şampiyonluk hayallerini yıktığı golle tanıdık. Gerrard’ın ayağı kaymış ve topu kapan Demba Ba topu ağlara göndermişti.  Liverpool taraftarlarının hayallerini yıkan Demba Ba gün geldi ve Beşiktaşlı taraftarların hayallerini yeniden inşa etti. İlk 11’de çıktığı ilk maçta hat-trick yaptı. İnanılmaz goller attı ve taraftarların sevgilisi oldu. Adına besteler yapıldı. Hakan Altun, Zafer Algöz ve arkadaşlarının yaptığı “Demba Ba” bestesi kısa sürede tık rekorları kırdı. Dillere pelesenk oldu. Golcü oyuncu kısa sürede fenomen oldu. Sezon sonunda yüksek bir bonservis bedeliyle Çin’e transfer oldu. Orada bile Beşiktaş aşkı sönmedi. Sosyal medyadaki hiçbir paylaşımında Beşiktaş’ı unutmadı. Ardından yarım sezonluğuna bir daha siyah-beyazlı ekibe geldi. Şampiyonluk yaşadı. Demba Ba ve Beşiktaş aşkını en iyi yine Demba Ba’nın adını taşıyan şarkının sözlerinin özetlediğini düşünüyorum: “ Hangimiz Sevmedik Çılgınlar Gibi!”

Özkan Sümer, Ibrahima Yattara’yı Trabzon’a ilk getirdiğinde çoğu kişi Yattara’yı tanımıyordu. Sonrasında Yattara Trabzon’da inanılmaz bir futbol sergiledi. Taraftarlar ona hayran kaldı. Bileklerine hakim ve teknik kapasitesi çok yüksek bir oyuncuydu. Onu izleyip keyif alamamak neredeyse olanaksızdı. Ligimizin bir Ronaldinho’su olmuşsa oda Ibrahima Yattara’dır. Taraftar da bunun farkındaydı ve onu gönlünde çok farklı bir yere koydu. Yattara da aynı şekilde Trabzonspor taraftarını çok farklı yere koydu. Bir etkinlikte ona ‘Survivor Yattara’ diyen insanlara “Ben Survivor Yattara değil Trabzonsporlu Yattarayım” demiştir. Trabzonspor’da tam 8 yıl forma giydi. Ne o Trabzonspor’u ne de Trabzonspor onu unuttu. Nereye giderse gitsin, “Bize Her Yer Trabzon!” dedi.

Hagi, Real Madrid ve Barcelona gibi dünyaca ünlü takımlarda oynamasına rağmen Galatasaray’a ilk geldiğinde çok eleştirildi. 31 yaşında olması spor medyamızı pek memnun etmemişti. Hagi bu eleştirilere sahada cevap verdi ve adeta çoğu kişiyi haksız çıkardı. Şapka çıkartılacak bir performans sergiledi. Tarihi maçlarda attığı tarihi goller onu unutulmaz yaptı. ‘Karpatların Maradonası’ GS forması altında UEFA Kupası ve lig şampiyonlukları kazanarak adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Sarı-kırmızılılar onu bir başka sevdi. O da sarı-kırmızılıları. Real Madrid ve Barcelona gibi takımlarda oynamasına rağmen Galatasaray’ı çok farklı bir yere koydu. Bunu da sürekli dile getirdi. Yıllar geçse de üstünden GS ve Hagi aşkı asla bitmeyecek!

Alex de Souza, Gheorge Hagi, Demba Ba ve Ibrahima Yattara bugün kendi takımlarının formalarını giymiyor. Buna rağmen kendi taraftarları onları en az o eski zamanlardaki gibi seviyor ve unutmuyor. Bunun en önemli nedeninin usta şair Atilla İlhan’ın dizelerinde saklı olduğunu düşünüyorum: “Çünkü Ayrılıklar da Sevdaya Dahil./ Çünkü Ayrılanlar da Hala Sevgili…”

Kaynakça

1-http://tr.beinsports.com/

2-http://tr.eurosport.com/

Leave a Reply

1 comment

  1. Cengiz donmezer

    Umarım birgün daha büyük kitlelere ulaşan yazılar yazan değerli bir yazar olarak yazılarını okuruz genç yazar kardeşim