Valbuena Fenerbahçe’de Ne Yapar?

Ronaldinho hatta Ibrahimovic kadar olmasa da Mathieu Valbuena yıllardır ülkemize “geldi gelecek” denen yıldızlardan biriydi. Henüz gelmeden heyecan yaratan, sosyal medya üzerinden taraftar ile çoktan kucaklaşan Fransız yıldızın ne ölçüde faydalı olabileceğini tartışmanın tam vakti olduğunu düşünüyorum.

Bu sezon yaratıcılık anlamında kısır bir sezon geçiren takıma ilaç olacaktır. İster forvet arkasında oynasın ister kanatlarda yer alsın, takım arkadaşlarına pozisyon yaratma konusunda takıma seviye atlatacaktır. Yalnız belirtmekte fayda var ki, Valbuena’nın forveti Emenike ya da Fernandao değildir. Oyun akışından kopuk, statik bir forveti beslemekte zorlanacaktır. Bu sezon Lyon’da 8 asist yapmasının yanı sıra maç başına 4 kilit pas vermesiyle dikkat çekti. Son olarak, gol makinesine dönüşen Lacazette örneğinde olduğu gibi yanındaki oyuncuları da büyüten bir oyun tarzı vardır. Yeri geldiğinde doğrudan skor üretmekten de çekinmeyen oyuncunun bu sezon 10 gol attığını belirtmek gerekir. Duran toplar açısından da özellikle Beşiktaş eşleşmesinde gördüğümüz gibi oldukça önemli bir silah. Gerek öldürücü ortalar yapması, gerekse doğrudan kaleye vurması rakip kalecileri zor durumda bırakacaktır. Bu özelliği ile taraftara Alex’i anımsatırken, bu sezon duran toplarda tehdit yaratan Lens’in olası bir ayrılığını unutturacaktır.

Dalga geçilen kısa boyu ile ilk başta olumsuz bir izlenim veren oyuncu, bu eksikliğini çevikliği ve fiziksel zindeliği ile kapatıyor. Aralarında Avrupa Ligi de olmak üzere toplam 43 maça çıkan oyuncu toplam 2.536 dakika sahada kaldı ve istikrar abidesi oldu. Oldukça sert bir lig olan Ligue 1’de dahi maç başına 9 ile 10 arası ikili mücadele kazanması oyuncunun fiziksel açıdan yetersizliğini aştığını göstermektedir. Yaşı ile yapılan eleştirileri de fiziksel özellikleri ile cevaplandırmanın doğru olacağını düşünüyorum. 33 yaşındaki Ricardo Quaresma gibi Valbuena’nın da oynadığı oyun fiziksel özellikler ile ilgili değildir. Bu tip oyuncular 20 yaşında nasıl oynuyorsa 35 yaşında da öyle oynayacağından, çok önemli bir sakatlık yaşamadıkları taktirde istikrarını koruyorlar.

Valbuena Marsilya forması ile Fenerbahçe’ye karşı mücadele ederken (fanatik.com.tr)

Ligimizin son şampiyonu Beşiktaş’a ve ondan önceki şampiyon Galatasaray’a baktığımız zaman faydalı bir forvet arkası oyuncunun ne denli fark yarattığını görmekteyiz. Valbuena oyuna yaptığı etki ile Beşiktaş’tan Sosa ile benzer bir performans gösterebilir. Çevresinin de doğru kurulması durumunda doğrudan şampiyonluk getirebilecek bir etkiye sahip olabilir.

Her transferde olduğu gibi bu transferin de çok büyük risk taşıdığını belirtmek gerekir. 33 yaşındaki bir oyuncuya, basında geçen 3 yıllık 12 Milyon Euro gibi rakamlar verilecekse bunu sorgulamak gerekir. Oyuncu son kontratını almak istemiş olabilir ancak FFP kıskacı varken böyle rakamların verilmesinin doğru olmadığı kanaatindeyim. Ek olarak Lyon kulubüne de bonservis veriliyor olması, bonservis almadan bonservis ödeyemeyecek kulüp için fazladan bir külfet yaratmaktadır.

Takımın başına geçmesi beklenen Aykut Kocaman’ın sistemine ne denli uyum sağlayacağı ise tartışmalıdır. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Valbuena koşar ve savunma yapar. Bu kriterlerden dolayı kadronun dışında kalması mümkün değil ancak Souza-Ekici-Valbuena fazla ofansif olabilecekken Topal-Souza-Valbuena da oyuncuya ofansif olarak çok yük bindireceğinden verimini azaltacaktır. Bu aşamada Aykut Kocaman’ın kendi prensiplerinden ödün vermesi ya da kanatlarda farklı tipte oyuncular ile oynaması gerekmektedir ki oyun dengesini sağlasın.

Valbuena, oyun karakteri ve zindeliği sayesinde ikinci bir Diego Ribas vakası yaşatmayacaktır ancak kadronun onun çevresinde şekillenmesi bu konuda önemli bir etken olacaktır. Profesyonelliği hakkında tartışmalı durumlar olmasına karşın ligimizi domine edebilecek yeteneğe sahip olması bu durumu büyük ölçüde bertaraf edecektir. Ek olarak, ligimize uyum sağlama konusunda sorun yaşayacağını zannetmemekle birlikte ligimizi hafife alma ihtimali bende çekince yaratmakta. Doğru bir yöneticilik ve teknik direktörlük ile bu durum da çözülecektir.

Kaynak

http://www.milliyet.com.tr/lyon-lu-futbolcu-valbuena-dan-olay-besiktas-2436393-skorerhaber/

http://www.fanatik.com.tr/2017/06/06/iste-fenerbahce-nin-mathieu-valbuena-icin-odeyecegi-rakam-1299034

Leave a Reply