Tek Başına, 3 Ay, 3000 Deniz Mili

Suyun gücü ve okyanusun hiddetti yıllarca insanoğlunu karalara hapsetmiş ve hepinizin bildiği gibi karalar yetersiz kalınca biraz da mecburiyetten denizi keşfetmiş bir canlı türüyüz. Genellikle futbol ve bulunduğum konum nedeniyle olimpik sporlara ilgi duyan birisi olmama karşın yaklaşık 25 gündür odağımı Talisker Whiskey Atlantic Challenge’a ayırdım. Quaresma’nın ayak dışı pasları, Aykut Kocaman’ın pragmatik yaklaşımı ve Sinan Güler’in alamadığı Euroleague dakikalarından çok daha büyük heyecan yaşadığımı belirtebilirim.

Atlantik Okyanusunu kürek sporcularının kullandığı kayığın yalnızca daha sofistike haliyle geçmeye çalışırken hem mental hem fiziksel olarak zorlandığınız bir yarıştan bahsetmekteyim. Laboratuvarlarda yaratılmış insanların bile imreneceği fiziğe sahip olan rakipleriniz bazen tek bazen takım halinde size rakip oluyor ve eğer tekseniz başınız bence gerçekten beladadır. Bu zorluğun fiziksel karşılığı Üçbüyücü Turnuvası ayarındayken mental zorluğu ise 11 kişiyi ikna etmesi gereken jüri ayarındadır. Bu iki örneğim kurgu olmasına karşın yarışta yaşanan zorluklar gerçektir. Kimi zaman büyük gemileri bile zorlayan devasa dalgalara karşı, karanlık bir benzetme olacak fakat tabut büyüklüğünü biraz aşan bir alaşımın içinde savaşın içerisindesiniz. Eğer takım halinde değilseniz, 4 ay boyunca gece gündüz tektikte olmanız gerekecektir ki uyurken bir balinanın yemeği ya da dev bir dalganın kurbanı olmayın. Telefon zaten çekmeyeceğinden sevdiklerinizin sesini duymak mümkün olmayacak ve yetmezmiş gibi sarfettiğiniz o kadar efora rağmen besinleriniz konserve ya da kuru olacağından yüzünüzün gülmesi biraz zor olacak. Kitap okumaya ya da tabletinizden dizi izleyecek imkanınız da olmayacaktır çünkü sizi geçmeyi bekleyen 24 ayrı rakip var.

Yarışmanın Rotası

Bu yarışa bir insan niye katılır anlamak gerçekten mümkün değil. Yakın bir arkadaşım ile aynı dönemden olan ve adından dolayı artık taraftarı olduğum Homeward Bound’u, son düzlüğe getiren Oliver Crane’in katılım amacı okyanusların temiz kalması için bağış toplamak. Princeton gibi önde gelen bir üniversitede okumasına karşılık bu özel amacı için sevdiklerini ve belki eğitim hayatını riske atması gerçekten değerli bir fedakarlık. Yazdığım tarihte, haritalar incelendiğinde 2017’de liseyi bitiren bu çocuğun kayığı, 25 tekne arasında 14. sırada fakat bireysel performans olarak incelendiğinde 2. sırada yer alıyor. Bu yaşta bunu başarmak gerçekten sağlam bir sporcu ahlakı gerektiriyor. Madalyonun mental özelliklerini gösteren tarafına baktığımızda içimizi karartan bir gelişmeyi babası bizlere duyurdu. Yıkıcı dalgalar yüzünden 3 kez alabora olan kayığında tek eğlence aracı olan hoparlörünü kaybetti Oliver ve artık tamamen tek başına. Babasına gönderdiği çağrılarda henüz yalnızlıktan yakınmıyor ama boş zamanlarında kendi kendine konuştuğunu belirtiyor. Kendimi onun yerine koyduğumda yalnızca saniyeler içinde ürperiyorum ve aldığı risklerin gerçekten mantıklı olamayacağını düşünüyorum. Yetiştirilme biçimimiz bu denli risk-getiri ilişkisi tartışmalı olan bir duruma kesinlikle uygun değil. Oliver Crane umarım akıl sağlığını kaybetmeyecek ve sağ salim Antigua’ya ulaşacak.

Bu satırları yazdığım gün itibariyle 25 katılımcının 21’i hâlâ mücadelesini sürdürmekte ve organizasyonun iletişim yönü gelişmiş olmadığından o 4 kayığa ne olduğu konusunda tam olarak bilgi sahibi değiliz. Teknelerden birinin uzun bir süre daire çizmiş olması akla en kötü ihtimali getirmekle birlikte, okyanusun ortasında adı maviden gri renge dönmüş kayıklar da mevcut. Kanaatimce önemli olan bu yarışı tamamlamak ve bağışsa bağış, rekorsa rekor o amaca ulaşmak. Kanarya’dan Antigua gerçekten uzak ve akıntılarla dolu bir mesafe. Geçmişte kürek sporunu yapmış biri olarak Vespucci ve Colomb’un hastalıklarla ve besin sorunları yaşadıkları imkanları bile gözüme çok daha rahat geliyor.

Oliver Crane ve 3 ay için yuvası

Oliver’ın yarışmanın web sitesinde belirttiği gibi kendi sınırlarını aşma amacı benim nazarımda en az Simon & Garfunkel’in şarkısı kadar mutluluk verici.

Yarışı Takip Etmek İçin:

YB Races uygulamasını indirip yarışın ismini girmeniz yeterli.

Oliver Crane’in Web Sitesi

Yarışmanın Web Sitesi

Görsel Kaynakları: The Trentonian, Sail World

Leave a Reply