Arı sütü içeren kremlerin kullanımı, günde en az 8 saat uyku ve nice farklı tavsiye… İnsanlar yaşlanmamayı ve daimi gençliği farklı formüllerle yaşatmaya çalışmaya başladığında Hz. İsa doğmamıştı. Kaptan Jack Sparrow’un mürettebatını kaybetme uğruna girdiği mücadeleleri de hatırlarsak bu genç kalma olayının ne denli kıymetli olduğunu idrak etmemiz daha da kolaylaşır. Son bir kaç yılda ekranlardan gördüğüm kadarıyla Gençlik Pınarı’nın yeri iyice netleşti. Efsanelerde bu pınar yalnızca bir yerde gösterilir ancak 2016 itibariyle 19 tane pınarımız var. Bu pınarın adı MLS!

Ölümsüz Krallar

İrlanda’nın tartışmasız en büyük futbol yıldızı Robbie Keane’in adını en son ne zaman duydunuz? Bizim gündemimizden çıkalı tam tamına 5 sene olmuş! Kariyerine Amerika’nın LA Galaxy takımında devam eden Keane’in futbolununun gerilediğini iddia etmek oyunun ruhuna hakaret anlamına gelir. 2012’de kısa dönemliğine Aston Villa’da oynamış olmasına karşın son 5 yılda Galaxy adına 112 lig maçına çıktı ve tam 77 gol attı. MLS’in kalitesini yüksek görmeyebilirsiniz hatta size katılan Antonio Conte gibi bir isim de var fakat Keane efsanesi devam ediyor. Euro 2016 Elemeleri’nde attığı gollerle Elemeler Tarihi’nin en golcü oyuncusu konumuna geldi. Birkaç yıl geriye gidersek, bitti denilen haliyle hem İrlanda’yı Euro 2012’ye hem de takımını MLS Şampiyonluğu’na taşıdı.

Futbol literatürüne girmeye hazırlanan, genç yaşta profesyonel futbola başlayan oyuncuların erken yaşlarında yıpranmasını ve düşüşe geçmesini ifade eden “Rooney Effect”i en derinden yaşayan futbolculardan biri olmasına karşın Keane, halen gollerine devam ediyor. 17 yaşında profesyonel olarak İngiliz futboluna giriş yapan ve üzerinden geçen 15 seneye rağmen tek başına kulüp takımı ve milli takım taşıyabilmenin tek sırrı tabiki MLS’in ortamı.

David Beckham ve Thierry Henry’nin uzaklara gidişi ise tantanalı oldu. Onları kaybetmek ve izleyebilmek için sabahlamak üzücü oldu ancak kendilerini unutturmadılar. Central Park’ın şahane sonbahar manzarasında kızı ile gezintiye çıkan Henry, kış aylarında Arsenal taraftarının gönlünü aldı. Sahaya çıktığında uzun metrajlı pas atıp rakip kalecilere frikik çalıştıran reklam yıldızı Beckham ise neredeyse 35 yaşında 2010 Dünya Kupası’na katılacaktı fakat vücudu izin vermedi. Ronaldinho ve Pirlo ile topun arkasına geçtiği o sahne ise akıllarda yer eden son anısı oldu. O yaşında o topun arkasına geçmesini sağlayan unsur “dandik halısaha turnuvası”ydı.

beckham

Pirlo, Beckham ve Ronaldinho frikik için topun arkasında

Yakın zamanda ligimizden dahi talip bulamayan Kaka ise en güncel örnek. Avrupa’dan arkasına teneke bağlanarak gönderilen ve hem mental hem de fiziksel olarak bitme noktasına gelmiş Kaka da yeniden doğdu. Kendini yeniden buldu, Orlando halkına futbolu sevdirdi ve kendine has bir sosyal medya paylaşımıyla Seleçao’ya yeniden davet edildiğini bizlere duyurdu. Zamanında Fenerbahçe’ye attığı o golü artık atabilecek durumda değil ancak “Form geçici, klas kalıcı.” sözünü bize tekrar tekrar kanıtlayan performanslar gösteriyor. Kış transfer dönemi için adı yeniden takımlarımızla anılmaya başladığına göre kendisini medyamıza dahi yeniden kanıtlamış olmalı!

Geçtiğimiz günlerde uyuşturucu bulundurmaktan başı derde giren Liam Ridgewell’in de 2015’te şampiyon olan takımın defans patronu olduğunu belirtmek gerekir. Premier Lig için  ortalamanın da altı bir futbolcu olduğunu farkedip rotasını Amerika’ya çeviren oyuncu hayatının en güzel günlerini yaşıyor olmalı. Dolu ve adeta renkleri kadar tutkusuyla Panatinaikos tribünlerini andıran bir atmosferde takımını şampiyonluğa taşıyor aynı zamanda stressiz bir hayatın tadını çıkarıyor. Hata affetmeyen Premier Lig’den ayrıldı ve “kafası güzel” halde takımını şampiyonluğa taşıdı. İki kez kısa süreliğine Championship’e döndü dönmesine ama ne o oraları özlemişti ne de mücadele onu.

timbers

Portland Timbers tribünleri

Bu lige erkenden gelen gençlerin sayısı son zamanda fazlasıyla arttı. Avrupa’da rahatlıkla şans bulabilecekken gelen Giovinco ,Giovanni hatta Bradley burada iyi kazanıyor ancak buralarda zaman geçirmeyi hakettiklerini söyleyemeyiz. Yeniden doğmalarını gerektiren bir durum olmadı çünkü hiç yorulmadılar. Emeklerken bir anda emekliliği tercih ettiler. Kariyerinin en verimli çağında MLS’in gol kralı olmayı takdir eden birileri yok. Fazlasıyla eğreti duruyor.

Sizleri Bekliyoruz

Tatillerini Avrupa’nın üst düzey liglerinde şov yaparak geçirmiş Beckham’ı, Thierry Henry’yi belki Landon Donovan’ı örnek almak isteyenleri bu yeniden doğma merkezine beklemememiz işten bile değil. Adı MLS takımları ile anılan Wayne Rooney’in burada biraz sakinleşmeye vakit ayırıp, özgüven depolayıp yeniden motive olmayacağını kimse iddia edemez. Belki Wesley Sneijder de beynine giden damarların belirginliğinden rahatsız oluyordur. Benim futbolla işim bitti diyenleri de bu topraklara bekleriz. Yılların gaddarı Thomas Gravesen, Las Vegas’ta 2014 itibariyle 94 milyon dolar gibi büyük bir parayı yönetiyor.

Yaşlı Kıta’da istenmeyenler ve kıtayı istemeyenler buralarda mutlu. Öte yandan Giovinco gibi kağıtta gençler ise SGK priminlerini oralarda ödesin. Ne de olsa $1, €1’e dünyanın hiçbir yerinde eşit olmadığı gibi futbolda da eşit değil.

Kaynakça:

1- http://www.transfermarkt.com.tr/robbie-keane/profil/spieler/3144

2-http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2516892/Thomas-Gravesen-moves-Las-Vegas-girlfriend-Kamila-Persse-worth-80m.html

3- https://www.theguardian.com/football/2016/may/24/antonio-conte-italians-mls-consequences

4- http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2733745/Portland-Timbers-fans-create-Wizard-Oz-display-ahead-fierce-MLS-clash-against-Seattle-Sounders.html

Leave a Reply