Sezonun 3. Grand Slam’i olan ve 4 büyük Grand Slam’dan en prestijlisi kabul edilen Wimbledon tenis turnuvası, 25 Haziran 2012’de başladı. Bu köklü organizasyon pek çok yönüyle diğer Grand Slamlerden de ayrılıyor. İlginç özelliklerden biri de oyunculularının beyaz giyme zorunluluğunun olmasıdır. Tenisin yıldız isimlerinin 2 hafta boyunca raket sallayacağı çim kort mücadelesi İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşiyor. Turnuvada sezonun favorisi geçen yılın şampiyonu Sırp raket Novak Djokovic gösterilirken onu en çok zorlayacak isimler arasında 2 numaralı seri başı Nadal ve ondan hemen sonra gelen 3 numaralı seri başı Federer anılıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde herkesi şaşkına çeviren bir maç yaşandı. Dünya klasmanında 100. sırada yer alan Çek raket Lukas Rosol, İspanyol raket Nadal’a 3 saat 18 dakika süren zorlu maçtan sonra 7-6, 6-4, 6-4, 2-6 ve 6-4’lük setlerle adeta çıkış yolunu henüz 2. turdayken gösterdi. Rosol  kariyerinde ilk kez Wimbledon turnuvasına katılmış olmasına rağmen 2008 ve 2010’da kupayı kaldıran Nadal’ı alt etmeyi başardı. Nadal ise en son 2005’te turnuvaya 2. turda veda etmişti.

Maçı kısaca özetlersek;

Karşılıklı birer kez servis kırılan ilk sette iki tenisçi de dengeyi kendi lehine bozamadı ve tie-break uygulamasına gidildi. Çekişmeli geçen tie-break’i 11-9 alan 26 yaşındaki Nadal, 62 dakikada süren seti de 7-6 kazandı. Çek tenisçi Rosol, ikinci sete güçlü rakibi Nadal’ın servisini kırarak başladı. Servis kullandığı oyunu da alarak durumu 2-0 yapan Çek tenisçi, seti 6-4 kazanarak eşitliği sağladı. Kariyeri boyunca toplam 11 Grand Slam kazanan Nadal karşısında oldukça etkili bir oyun ortaya koyan Rosol, üçüncü oyununda servis kırdığı üçüncü seti de 6-4 alarak büyük avantaj yakaladı ve setlerde 2-1 öne geçti. Rosol ile ilk kez karşılaşan Nadal, 4. sette oyuna ağırlığını koydu ve seti 6-2 kazanarak oyuna yeniden ortak oldu. Son sete geçilmeden önce havanın kararması nedeniyle oyuna ara verildi ve Merkez Kortun çatısı kapatıldı. Yarım saatlik aranın ardından son sete çok iyi bir başlangıç yapan Rosol’a Nadal karşılık vermekte zorlandı ve Rosol 7. oyunda İspanyol tenisçinin servisini kırdı. Servis kullandığı kendi oyunu da alan Çek raket, seti 6-4, 3 saat 18 dakika süren maçı da 3-2 kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

Wimbledon’a 2. turda veda ettiği için ne hissettiği sorulması üzerine İspanyol raket şunları kaydetti: “Çok üzgünüm. 2. tur maçıydı, yarı final ya da final değildi. Bu beni daha çok üzüyor. Bu bir spor, son dört ay benim için çok iyi geçmişti. Kariyerimin en iyi 4 ayıydı. Toprak kortta çok iyi bir sezon geçirdim. Ama buraya geliyorsunuz, hırslı bir rakiple oynuyorsunuz. Bu bir trajedi değil, sadece bir tenis maçı.” Ama tabi turnuva halen devam ediyor ve bizi acaba daha ne sürprizler bekliyor? 8 Temmuz Pazar günü tek erkeklerde finali oynanacak olan turnavanın sonucu tüm dünya tarafından merak ediliyor olsa gerek. Bizde buradan bir kez daha tenisçilere başarılar dileyelim.

Leave a Reply