Türk futbolu bu sabah aldığı şok ve acı verici bir haberle uyandı. Eskişehirspor’un 26 yaşındaki stoperi Ediz Bahtiyaroğlu dün gece geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuştu. Bir an hiç kimse inanmak istemedi bu habere. Tekrar tekrar okudu belki de insanlar tıpkı benim gibi. Türk futbolunun saha içinde hırslı ve hırçın saha dışında beyefendi ve Eskişehirspor başkanının değişiyle “iyilik meleği” defansı artık aramızda değildi. Ailesi, yakınları ve tüm Eskişehirspor camiasıyla birlikte Türk futbolu bu ani kayıptan ötürü kendine gelemedi.

Öğlen Eskişehir’de kılınan ardından Bursa’ya götürülen ve orada da Ulu Cami’de kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi Ediz. Haberi gördüğümde ilk tepkim “dağ gibi adam” olmuştu Ediz’in ölümü için. 1,90 boyu ve iyi hava hâkimiyetiyle biliniyordu Türk futbolunda.

Biraz da bu dev adamın kısacık hayat öyküsünden bahsedelim. 2 Ocak 1986’da Yugoslavya’da Novi Pazar’da doğan Ediz’in asıl adı Edis Bahtijarević olarak geçiyordu. Futbola 14 yaşında Bursaspor altyapısında başlayan Ediz, 17 yaşında PAF takıma yükseldi. Daha sonra Ankaraspor’da önce PAF takımda denendi ve ardından Samet Aybaba Ediz’in satın alınmasını istedi. Ankaraspor’la A takımlar düzeyinde ilk maçını intertoto kupasında oynadı. Sezon sonunda 1 yıllığına Keçiörengücü’ne kiralanan Ediz daha sonra Aykut Kocaman’ın gelişiyle kadroya dahil edildi. Türkiye ligindeki ilk maçına 4 Ağustos 2006’da Galatasaray karşısında oyuna sonradan girerek çıktı Ediz. 3 sezon Ankaraspor’da top koşturduktan sonra Ankaraspor’un ligden düşürülmesi sebebiyle 1 yıl Ankaragücü’ne kiralandı ve kiralık sezonun ardından bonservisi alındı ve 1,5 yıl boyunca Ankaragücü’nün oyuncusu oldu. Bu 1,5 yılın 1 yılını Bucaspor’da kiralık geçiren Ediz 2012 Ocak ayında transfer döneminde Eskişehirspor’a transfer olmuştu.

Ediz Bahtiyaroğlu, 5 Nisan 2009’da Ankara Hilton Otel’de düzenlenen törende Gizem Yurtoğlu’yla nişanlanmıştı. Çiftin nişan yüzüklerini ise o zamanlar Ankaraspor’da Ediz’in teknik direktörü olan Aykut Kocaman takmıştı.

5 Eylül 2012 gecesi aniden aramızdan ayrılan Ediz’e Allahtan rahmet, kederli yakınlarına ve Türk futboluna baş sağlığı diliyoruz.

Nur içinde yat güzel adam…

Leave a Reply