47 ayın sultanı Dünya Kupası geldi ve yine her zaman olduğu gibi bol sürprizli ve bol heyecanlı maçlar yaşattı ve yaşatmaya da devam edecek gibi görünüyor. Daha grup maçları tamamlanmadan o kadar çok sürpriz yaşadık ki gelecek turlarda gerçekleşecek tek maçlı eliminasyonlarda kim bilir neler yaşarız demekten kendimizi alıkoyamıyoruz.

Dünya Kupası’nı daha önce kazanmış 3 büyük takım daha gruplardayken gazi oldular. Avrupa’nın en iyi futbol liglerine sahip 3 “İ” yani İngiltere, İspanya ve İtalya artık kupada yok. Turnuvanın şüphesiz en büyük sürprizi ise Kostarika oldu. Grupta puan alamaması beklenirken namağlup lider çıktılar ve 2.turda da Fildişi Sahilleri’ni son dakika penaltısıyla eleyen Yunanistan ile eşleştiler. Kosta Rika oynadığı futbolla Yunanistan’ı da geçip Çeyrek Final oynar diye düşünüyorum. Gruplardan sonraki eşleşme ihtimallerine baktığımda, olası bir Brezilya-Arjantin ya da Brezilya-Hollanda finali bekliyorum fakat Brezilya’nın bana göre final öncesi en büyük sınavı Şili karşısında olacak. Daha önce 2.turlarda 2 defa eşleşen ikiliden mutlu ayrılan hep Brezilya olmuştu. Ancak bu yıl Şili oynadığı efektif futbolla İspanya’nın canını yaktıktan sonra ev sahibi Brezilya’yı da turnuva dışına itebilir mi diye sordurmuyor değil.

Turnuvada şuana kadar oynanan maçlarda dikkat çeken bazı oyuncuları da kısaca inceleyelim.

Aurier

[box_light]

Serge Aurier (Fildişi Sahilleri)

Lens altyapısı ürünü ve şuan Toulouse’da forma giyen Aurier tanıyanların kendisinden beklediği, tanımayanların da “Bu kim böyle?” dediği oyunculardan birisi oldu. Bu sezon Fransa Ligue 1’de oynadığı 34 maçta attığı 6 gol ve yaptığı 7 asistle bir sağ bekten çok daha fazlası aslında. Kısa boyuna rağmen çevik vücut yapısı, kestiği isabetli ve tehlikeli ortalar ile yüksek oyun ve mevki bilgisi kendisini önümüzdeki dönemlerde Avrupa’nın en iyi sağ beklerinden birisi yapmak için rahatlıkla yetecektir. Arsene Wenger’in onunla turnuva öncesi sözleşme yaptığı söylentilerinin de son derece yüksek sesle duyulması ise Aurier’nin bu dönemlerinin çok da uzak olmadığını gösteriyor.  [/box_light]
[box_light]

CuadradoJuan Cuadrado (Kolombiya)

Fiorentina’nın geçen sezon Udinese’den 20 Milyon € karşılığında kadrosuna kattığı ve sağ kanadın hemen hemen her bölgesinde forma giyebilen Cuadrado Kolombiya’nın en önemli oyuncularından bir tanesi. Topsuz alanda hareketlenmeleri, kanattan yaptığı bindirmeler ve etkili ortaların yanı sıra attığı kritik paslar da onun en önemli özelliklerinden. Kolombiya’nın 9 puanla gruptan çıkmasında önemli pay sahibi olan 26 yaşındaki Cuadrado, Uruguay maçında da takımının sağ kanadında yine kilit rol oynayacak. Turnuva sonrası sağ kanadına ya da bek bölgesine oyuncu arayan üst düzey takımların kesinlikle kaçırmayacağı bir oyuncu konumunda olan Cuadrado ile Bayern Münih’in ciddi şekilde ilgilendiği söylentileri kulislerde dolaşıyor.

[/box_light]

[box_light]

enner valencia Enner Valencia (Ekvador)

Meksika Ligi’nde Pachuca’da forma giyen Enner Valencia Ekvador’un tek başına tüm gol yükünü çekiyor. Güçlü fiziği, atik hareketleri,müthiş hızı ve bitirici vuruşlarıyla Avrupa’ya şimdiden göz kırpıyor. Jackson Martinez’i bu sene yüklü bir miktara Avrupa’ya satmayı planlayan Porto’nun tam aradığı kan diyebilirim. Bu yaz Porto’nun alıp 2-3 sene sonra 20-30 Milyon €’lara satabileceği bir oyuncu.

 

[/box_light]

depay

[box_light]

Memphis Depay (Hollanda)

Hollanda’nın önemli star adaylarından birisi olan Depay, topla çok hızlı ilerleyebilmesinin yanında topu iyi takip eden,uzaktan sert ve etkili şutlara sahip olan bir oyuncu. Ayrıca özellikle sol kanatta dribbling halindeyken bileğine hakimiyetiyle rahat bir şekilde adam da eksiltebiliyor. Saydığım bu özellikler günümüz futboluna damga vuran yıldızların sahip olduğu özelliklerle birebir uyuşuyor. Turnuvada ikinci yarılar oyuna girip, oyuna ve skora yaptığı katkılarla ön plana çıkan Depay, turnuva sonrası ya da gelecek sezon büyük miktarlar karşılığında Avrupa’nın önde gelen kulüplerinden birine gidecektir. Kendisi için özellikle Premier Lig çok uygun ve Manchester United’a giden Van Gaal’in yanında götürebileceği oyuncuların başında geliyor.

[/box_light]

 

Leave a Reply