İller Bankası – Fenerbahçe Acıbadem: Gözler Artık Voleybolda

Ankara Başkent Spor Salonu’nda oynanan ve bizim de canlı olarak takip ettiğimiz bu maça başlarken birer maç eksikleriyle İller Bankası ligin 4., Fenerbahçe Acıbadem ise ligin 3. sırasında yer almaktaydı. Maça hızlı giren taraf tahmin edildiği üzere favori olan Fenerbahçe Acıbadem oldu. Maça Naz Aydemir, Eda Erdem, Seda Tokatlıoğlu, Liubov Sokolova, Natasha Osmokrovic ve Christian Fürst altısıyla başlayan Fenerbahçe, ilk teknik molaya kadar maçı başa baş götürse de teknik molanın ardından farkı kolay bir şekilde açtı ve 25-11 gibi net bir skorla bu seti kazandı. 2. set ise yine ilk sette olduğu gibi teknik molaya kadar karşılıklı sayılarla geçti. Fakat ilk sete çok benzer bir şekilde Fenerbahçe Acıbadem yine teknik molanın ardından sette kopmayı başardı ve 25-15 ile kazanarak durumu 2-0’a getirdi.

Fenerbahçe Acıbadem’de bu maça başlarken Federasyonun yabancı sınırlamasına takılan iki oyuncu Kasia Skowronska ve Fofao olmuştu. Tribünde oturdukları gözümüze çarpar çarpmaz yanlarına gidip birer hatıra fotoğrafı çektirdiğimiz bu iki isim aslında sezon başında diğer transferlerle beraber çok büyük umutlarla gelmişlerdi. Skowronska bu büyük beklentilerin hemen hemen büyük bir kısmını koyduğu performansla karşılamış olsa da Fofao gerçekten hayal kırıklığı yarattı. Daha önce Brezilya ile kazanmadık madalya ve kupa bırakmayan Fofao, ilerlemiş yaşının da verdiği sıkıntılarla birlikte artık sahada veya yedekler arasında değil, bu maçta olduğu gibi, tribünlerde daha çok bulunup taraftarlar ile fotoğraf çektireceğe benziyor.

Tekrar maça dönüp 3.seti değerlendirdiğimizde bu setin önceki 2 sete nazaran çok daha çekişmeli ve zevkli geçtiğini söyleyebiliriz. 2. teknik molaya kadar Fenerbahçe’yi bırakmayan İller Bankası molanın ardından daha fazla direnemeyerek seti 25-21 maçı ise 3-0 kaybetti. Bu maçın ardından Fenerbahçe Acıbadem Eczacıbaşı Zentiva ile galibiyet sayısını eşitleyerek 2.sıraya yükseldi. İller Bankası ise 4.sıradaki yerini korudu. Bu maçı izleyip değerlendirilmesini yaparken fark edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de ligimizdeki takımlar arasında bulunan çok büyük güç, kalite ve denge farkıydı. Fenerbahçe Acıbadem’de Skowronska ve Fofao gibi iki tane kendini dünya voleybolunda kanıtlamış isim tribünde beklerken, İller Bankası o zayıf kadrosuyla Fenerbahçe Acıbadem’e direnmeye çalıştı. Bu fark sadece Fenerbahçe Acıbadem ile değil Eczacıbaşı ve Vakıfbank Güneş Sigorta gibi takımlarla oynarken de rahatlıkla görülebiliyor. Daha çok seyir zevki veren, daha çekişmeli maçlar izlemek için yapılması gereken en önemli şey ise tabii ki yatırım olarak tekrar göz önüne çıkıyor.

Ne kadar çok yatırım ve ekonomik güç, o kadar çok seyir zevki ve yıldız oyuncular diyerek yazıma son veriyor ve maçın istatistiklerine geçiyorum.

İLLER BANKASI:
1.Dilara – Servise Karşı Manşet:%59/%41
2.Elif –
3.Tuğçe –
4.Marina Tumas – 9 sayı (8 Hücum,1Blok) Başarılı Hücum:%27
5.Ebru – 2 sayı (2 Hücum) Başarılı Hücum:%29
6.Ezgi – 4 sayı ( 1 Hücum,3 Servis) Başarılı Hücum:%25, Servise Karşı Manşet:%52/%38
7.Alessya – 6 sayı (3 Hücum, 3 Blok) Başarılı Hücum:%25
8.Germanova – 4 sayı (3 Hücum,1 Blok) Başarılı Hücum:%16, Servise Karşı Manşet:%78/%33

FENERBAHÇE ACIBADEM:
1.Seda – 12 sayı (11 hücum, 1 servis) – Başarılı hücum: %44
2.Eda – 12 sayı (8 Hücum, 4 Blok) – Başarılı Hücum: %80
3.Sokolova – 11 sayı (8 Hücum, 2 Blok, 1 Servis) – Başarılı Hücum: %50, Servise Karşı Manşet: %71/%43
4.Osmokrovic – 10 sayı (8 Hücum, 2 Blok) – Başarılı Hücum: %53, Servise Karşı Manşet: %90/%40
5.Fürst – 7 sayı (6 Hücum, 1 Blok) – Başarılı Hücum: %60
6.Naz – 7 sayı (2 Hücum, 3 Blok, 2 Servis)
7.Nihan – 1 sayı (1 Servis) – Servise Karşı Manşet: %71/%43
8.Songül – Servise Karşı Manşet: %72/%44

SETLER: 11-25, 15-25, 21-25
SÜRE: 63 dakika (19, 21, 23)

Leave a Reply