Dünya’ya ve Türkiye’ye Yön Veren Kadınlardan: Nesrin Olgun Arslan

Manş'ı geçen ilk ve tek Türk sporcu

Manş’ı geçen ilk ve tek Türk sporcu

Türk kadını tarihin her evresinde adından söz ettirmiş, her zaman başı dik gezmiştir.  Özellikle Kurtuluş Savaşı sırasında verilen ulusal mücadelemizde de Türk kadınının rolü yadsınamaz düzeylere gelmiş ve belki de nirvanaya ulaşmıştır.
Belki de geçmişten Türk kadınının kanlarında olan bu güç, inanç ve ruh gelecek nesillere de aktarılmış ki Manş Denizini yüzerek geçme düşüncesinin oluşması bir Türk kadını için hiçte zor olmamış. Dünya’ya ve Türkiye’ye yön veren kadınlara baktığımızda üst sıralarda bir isim göze çarpıyor Nesrin Olgun Arslan. Peki, kimdir Nesrin Olgun Arslan?
1957 yılında Adana’da doğan Nesrin Olgun Arslan, 7 yaşında yüzmeye başladı ve 16 yaşına kadar kısa mesafe yüzme yarışlarına katıldı. 70 ve 80’li yıllarda yüzme sporu sadece yaz aylarında yapılmaktaydı ve bu sebepten dolayı kış ayları boş geçilmekteydi. Nesrin Olgun Arslan Maraton yüzmeye 17 yaşında başladı. Mersin, Adana, Çanakkale ve Kıbrıs maratonlarını yüzdü. Daha sonra o dönem ki adı ile Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Tuncay Bey’le aralarında geçen kısa bir dialogun sonunda “Sen yüzücü olamazsın, artık havuza gelme!” sözlerini duyan Nesrin Olgun Arslan, “Yüzücülüğün en zoru Manş’ı geçmek ise ben de başarabilirim, istersem ben de Manş’ı geçerim” demiş ve ertesi gün çalışmalara başlamış.
1975 yılında başlayan bu çalışmalar 4 yıl boyunca devam etmiş. Her gün saatlerce havuzda antrenman şeklinde ilerlemiş. Daha sonra tamam deniyor ve Federasyona İngiltere’ye Manş’a gitmek için başvuru yapılıyor. Fakat federasyon programda yer almadığı için ödenek ayrılmayacağını belirtiyor.
Nesrin Olgun Arslan bunun üzerine biriktirdiği harçlıklar, annesinin emekli maaşı, o dönem ki Adana Demirspor Başkanı Hacı Döner’den ve birkaç eş dosttan aldığı paralar ile denkleştirip yola çıkıyor.
28 Ağustos 1979 sabahı kendisiyle birlikte bu hedefle oraya gelen 18 yüzücüyle birlikte Manş’ta giriyorlar suya. Tam 15 saat 47 dakika sonra kıyıya çıkıyor Nesrin Olgun Arslan. Kendisiyle birlikte çıkan 18 kişiden sadece o varabiliyor kıyıya. Manş denizini geçen ilk ve tek Türk kızı oluyor.

Türk kadının inancı ve gücüne sadece küçük bir örnek Nesrin Olgun Arslan. Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözü belki de onun başarısını birebir anlatıyor; “Kahraman Türk Kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.

Tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Kaynak: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=90697

Leave a Reply