Her takımın kendi tarihlerinin çeşitli gelenekleri vardır. Yakın tarihten en iyi bildiklerimiz olarak; Arsenal ve Beşiktaş’ın her sene yaşadığı sakatlanmaları, Real Madrid’de başkanlığa harika giriş yapıp inanılmaz istikrarlı bir düşüş gösteren Perez’i, Barcelona’nın altyapısını ve “Azizsilin” geleneğini gösterebiliriz. Diğer konular herkesin yakından ilgilenmese bile anlayabileceği tahmin edebileceği şeyler ancak nedir bu Azizsilin diyenleriniz olabilir. Kısa bir tanım yaparsak; Azizsilin özellikle kötü giden sezonlarda Aziz Yıldırım ve yönetimdeki bazı isimlerin birkaç gün boyunca idmanları izleyerek, Samandıra’dan çıkmayarak oyunculara ve teknik ekibe verdiği gözdağıdır. Tabii bazen ileri gidip teknik ekibe talimat vermeye kadar gidebilir bu olay. Son zamanlarda ise Aziz Yıldırım’ın fırçalarına da bu isimle hitap edilir ancak temel çıkış noktası Aziz Yıldırım’ın kötü gidişe son vermek amaçlı yaptığı baskılar adını verebiliriz. İlk defa duyanlar için komik gelebilir ancak Türkiye içinde özellikle Fenerbahçe camiası içinde en çok tartışılan konulardan birisidir bu terim. Neredeyse Fenerbahçe’de görev yapmış her teknik direktöre en az bir kere Azizsilin yapılmıştır veya yapıldığı iddaa edilmiştir. Özellikle Türk teknik direktörler bundan en çok nasibini alanlardır.

az-ik

İsmail Kartal zamanından bir Azizsilin örneği(internethaber.com)

Çok geriye gitmeye gerek yok. 2011 senesinde Trabzonspor’a karşı kazanılan efsane ve aynı zamanda olaylı şampiyonluğun devre arasında belki de tarihin en başarılı Azizsilin’ini görmüştük. Takım liderin 9 puan gerisine düşmüştü. Alex ile Aykut Kocaman arasında sürekli gerginlikler vardı. Tüm basın Alex-Kocaman gerginliğini konuşuyordu. Bu sırada kupada Yeni Malatyaspor’a elenilmişti. Durumdan umutlu tek bir taraftar bile yoktu. Bütün zemin hazırdı ve o devre arası büyük bir Azizsilin operasyonu yapıldı. Aziz Yıldırım devreye girdi, futbolculara büyük konuşmalar yapıldı üstüne prim sözleri verildi. En önemlisi ile Alex-Kocaman gerginliğine bir son verildi. Sene sonu ise tarihi bir performansla takım şampiyon oldu.

paralı

Şampiyonluk kutlamalarındaki taraftara yapılan Azizsilin(CnnTurk)

İkinci ve futbol dünyasında belki de bir ilk olan uygulama ise yine Aziz Yıldırım’dan geldi ancak bu sefer kurban; oyuncular, yönetim veya teknik ekip değil taraftardı. Aykut Kocaman gitmeden önce bir Gençlerbirliği maçında kadın ve çocuk taraftarlar “Aykut söyle, Alex nerde” tezahüratı yapınca maç içinde mikrofonu eline alıp taraftara küçük bir uyarı çekmişti. Bunun sonrasında ise 2014’teki şampiyonluk kutlamaları sonrası taraftar Alex tezahüratı yapınca bu sefer hakarete varan sözlerle taraftarı uyarmış ve gözüne kestirdiği bir grubun stada girişini yasaklamıştı.

Burada “Azizsilin”in iyi veya kötü yanlarını tartışmayacağım. Hepimiz biliyoruz ki; her ne kadar bazı aksiyonlar, davranışlar yakın zamanda güzel gözükse de çoğunun gelecekte vereceği zarar çok fazladır. Demek istediğim kısaca Azizsilin dönemlik başarıları sağlasa da gelecekte yaşayabilinecek bir çok başarıdan uzaklaştırmaktadır kulübü.

Konumuza dönersek; gelelim Fenerbahçe’nin bu sezon yaşadığı iki büyük Azizsilin olayına. Birincisi Terraneo’nun tüm yetkilerinin elinden alınması. Sene başında hepimiz sevinmiştik. Gerçekten kurumsallık ciddiyet geliyor kulübe diye. Futbol Terraneo’ya emanet edilmişti, bir düzen oluşmuştu. Gayet de güzel başlandı sezona ancak yine bir teknik direktör futbolcu tartışması yüzünden fatura Terraneo’ya kesildi ve Azizsilin adeta Terraneo’yu kulüpten sildi attı. Yine anlık bir çözüm oldu ancak genel olarak olayı çözemedi Aziz Yıldırım. Birkaç hafta tartışmalar dindi ancak son zamanlarda tekrar alevlendi ve devre arasında yine bir Azizsilin gördük. Bu sefer Azizsilin’in hedefi herhangi biri bana karışırsa işimi bırakırım diyen Perreira’ydı. Van Persie’yi ısrarla oynatmak istemeyen Perreira Aziz Yıldırım’ın kurmayları ile beraber idmana gelmesinden sonra 2 tane önemli maça Persie ile çıktı ve 90 dakika oynattı Persie’yi. Şimdiye kadar alışık olmadığımız bu tabloda Aziz Yıldırım’ın etkisi olduğu çok açık. Asıl sorumuz şu ki; eğer şampiyonluk gelirse bu Perreira ve takımın şampiyonluğu mu olacak yoksa Azizsilin Şampiyonluğu mu olacak? Yine de belirtmek gerekir ki bugün Fenerbahçe şampiyon olsa bile bu Azizsilin’lerin geleceğe vereceği zarar asla gözardı edilmemelidir.

Kaynaklar:

1) Öne çıkarılmış görsel: fanatik.com.tr

Leave a Reply