EURO 2000’den EURO 2016’ya, Turnuva Simgeleri: Hakemler

Gün geçtikçe Fransa’da düzenlenecek -Türkiye’nin de katılacağı- EURO 2016’ya yaklaşıyoruz. Bu turnuvanın heyecanına daha girmeden, önceki turnuvaların hatıralarına da kısaca bir göz atmak lazım. Üçlemenin son yazısında milenyumdan bugüne kadar Avrupa Şampiyonası finallerini yönetmiş ve hatıralarımızda iyi kötü yer edinmiş hakemlerden bahsedeceğiz.

EURO 2000 Belçika-Hollanda’da hatırlayabileceğiniz üzere Fransa-İtalya finalinden galip çıkan ‘Horozlar’ olmuştu. Bu finalin hakemi ise İsveçli Anders Frisk olup kendisi sonrasında kariyerine bir Chelsea maçı sonrası aldığı ölüm tehditleri sonrasında son verecek, diğer mesleği olan sigorta acentalığı ile hayatını sürdürecekti.

Anders Frisk [1]

Anders Frisk [1]

EURO 2004 Portekiz’de ev sahibi takımın Yunanistan karşısında aldığı hezimeti unutmak herkes için güç olsa gerek. Bu maçın hakemi ise yakından tanıdığımız bir isim: Markus Merk. Kısa süre önce Lig TV ekranlarında yorumcu olarak izlediğimiz Merk, asıl mesleği diş doktoru olan ve Federal Liyakat Nişanı almış bir Alman. Pierluigi Collina’nın milliyeti sayesinde bir Şampiyonlar Ligi finalini (2003) yönettiğini de unutmadan ekleyelim.
Markus Merk [2]

Markus Merk [2]

EURO 2008 ile alakalı hatıralarımız nazaran taze sayılır. İspanya-Almanya finalini yöneten Roberto Rosetti, ayrıca Türkiye-Hırvatistan maçını da yönetmiş ve Peter Fröjdfeldt denen hakemin berbat Türkiye-Çek Cumhuriyeti maçı performansından sonra daha adil bir yönetim sergilemişti. İtalyan hakem Rosetti’nin hakemliğin yanı sıra bir hastane direktörü olduğunu söylemeyi unutmayalım.
Roberto Rosetti [3]

Roberto Rosetti [3]

Polonya ve Ukrayna’nın beraber düzenlediği EURO 2012’de gözlerimiz yine bir İspanya şampiyonluğuna şahit olmuştu. İtalya’yı yenerek şampiyon olan Del Bosque’nin öğrencileri, bu maçı aynı yarımadadan bir hakemin yönetiminde kazanmışlardı: Pedro Proença. Turnuvada 4 maç yöneten tek hakem olan Proença, asıl mesleği ise mali müşavir. Aleyhine verdiği kararlardan ötürü Romanya’nın ‘nefret ettiği’ bir hakem olarak değerlendirebileceğimiz Proença, şu an ise Portekiz Profesyonel Ligi’nin başkanı.
Pedro Proença [4]

Pedro Proença [4]

Bu turnuva hakkındaki kısmı, hakemlik tarihimizin en önemli isimlerinden biri olan Cüneyt Çakır ve ekibinden bahsetmeden geçmek istemiyorum. Portekiz-İspanya yarı final maçını yönetmiş olan Çakır ve yan hakemleri Tarık Ongun ile Mustafa Emre Eyisoy, oldukça iyi bir performans göstererek belki de bu ekibin bir Şampiyonlar Ligi Final Maçı yönetmesinin önünü açtılar.
Cüneyt Çakır [5]

Cüneyt Çakır [5]

EURO 2016 Fransa’da Nicola Rizzoli, Viktor Kassai ve Martin Atkinson gibi az çok aşina olduğumuz hakemler var, ancak iyi bir performans gösterdiği takdirde EURO 2016 finalini Cüneyt Çakır’ın yönetmesi işten değil. Umarım kendisi böyle bir performans gösterir ve sadece vatandaşlığı yüzünden final maçını yönetemez.

Referanslar

[1]http://www.telegraph.co.uk/sport/football/european/2356616/Frisk-quits-over-death-threats.html

[2]https://en.wikipedia.org/wiki/Roberto_Rosetti

[3]https://en.wikipedia.org/wiki/Roberto_Rosetti

[4]https://tr.wikipedia.org/wiki/Pedro_Proen%C3%A7a

[5]http://onedio.com/haber/sampiyonlar-ligi-final-macini-cuneyt-cakir-yonetecek-510515

Leave a Reply