Futbol dünyasında ayrı bir yerleri var diyebiliriz onlar için. Baba mesleğine daha küçüklükten tutulup bu yola baş koyanlar… Sahaya aynı isimleri taşıyan formalarla çıkan ve futbol tarihinde iz bırakmış baba-oğul futbolculara gelin beraber bakalım. Bu yazıda büyük kaleci Schmeichel ve efsane stoper Maldini’nin ailesine göz atacağız.

Peter Schmeichel, Manchester United’ın sadece 505.000 Sterlin’e satın aldığı [1] efsane Danimarkalı eldiven. Çoğumuz onu Ümit Aktan’ın ‘İsterse bütün Michael’lar gelsin’ klişesiyle hatırlıyor ancak bu kendisinin ne kadar önemli bir kaleci olduğunu gölgelemesin. Alex Ferguson’un kendisini transferinden 1 sene sonra kimsenin beklemediği bir şekilde Danimarka ile Euro 92’yi kazanan Schmeichel, United’daki son senesinde de Şampiyonlar Ligi-Premier League-FA Cup üçlemesini kazandı ve bu başarılardaki rolüyle Kırmızılar’ın tarihinde unutulmaz bir yer aldı. Kariyerinin sonlarına doğru Aston Villa, Manchester City gibi ekiplerde oynayan Schmeichel (oynadığı hiçbir Manchester derbisini kaybetmediğini de belirtelim [2]), 2003’te profesyonel futbolu bıraktı.

Kasper Schmiechel Leicester City formasıyla.

Kasper Schmiechel Leicester City formasıyla.

Yaklaşık olarak bu tarihlerde de ‘Jr. Schmeichel’ hikayesi başlıyor. 2002’de Manchester City altyapısına geçen Kasper Schmeichel, 2009’a kadar bu takımda kaldı. Az forma şansı bulmasından dolayı sırayla Darlington, Bury, Falkirk, Cardiff City ve Coventry City kulüplerinde kiralık olarak forma giyen Schmeichel, Joe Hart’ın performansı ve Shay Given transferi sebebiyle bonservisiyle beraber İngiltere’nin köklü kulüplerinden Notts County’ye transfer oldu [3]. İyi geçirdiği sezon sonrasında Leeds United’a giden Schmeichel, oradan da formasını 200’den fazla kez giyeceği Leicester City’e gitti. Kendisi buradaki performansı ile ulusal takım formasını 2013’te sırtına geçirecek ve Claudio Ranieri’nin gelişiyle mucizevi bir şekilde 2015-2016 Premier League şampiyonu olan takımın kaledeki değişmez ismi olacaktı. Sonuç olarak, baba-oğul olarak Premier League şampiyonluğu kazanan tek ikili Schmeichel’lar –bakalım Kasper de babası kadar iyi bir oyuncu olmayı başarabilecek mi?

Cesare Maldini, AC Milan'da oynarken.

Cesare Maldini, AC Milan’da oynarken.

Cesare Maldini bir balıkçının oğluydu. Doğup büyüdüğü şehir olan Trieste’nin futbol takımında başlayan kariyeri, Milan’da geçirdiği 1954-1966 döneminde zirve yapacaktı[4]. Defans olarak komuta edici, özgüvenli ve hava hakimiyetine sahip olarak tabir edilen oyunu, onun İtalya Milli Takımı formasını da giymesinin önünü açtı [4]. Son senesini Torino’da geçiren Maldini, aktif futbolculuk kariyerini noktaladığında oğlu Paolo Maldini’nin kendisinden çok daha iyi bir kariyeri olacağını bilmiyordu kuşkusuz.

İtalya Milli Takımı kaptanı genç Maldini.

İtalya Milli Takımı kaptanı genç Maldini.

Paolo Cesare Maldini ise 1978 yılında, daha 10 yaşındayken Milan altyapısındaydı. Babası bu sırada Parma takımının menajeriydi, o ise yeteneği ile dikkatleri üstüne çekip 6 sene sonra Milan’da ilk 11 çıkmaya başladı [5]. 2 sene sonrasında, 1986’da ise babasının yönettiği İtalya U21 takımında görev aldı geleceğin ‘Il Capitano’su. Paolo sahada yükselirken babası Cesare Maldini da teknik direktör olarak başarılı bir kariyer yaşıyordu; 1996 yılında İtalya U21 Takımı’ndan İtalya Milli Takımı’nın başına tayin edildi [6]. Baba-oğul olarak gittikleri 1998 Dünya Kupası’nda İtalya’nın çeyrek finalde şampiyon olacak Fransa’ya penaltılarla elenmesinden sonra Cesare Maldini Milli Takım Teknik Direktörlüğü’nden ayrılırken, oğlu kariyerinin en ‘şaşaalı’ yıllarını yaşamaktaydı. Hem Milli Takım’da, hem de Milan’da kaptan olmuş Paolo Maldini, 2001 yılında son kez babasıyla teknik sorumlu-kaptan ikilisi olarak görev aldı [7]. Fatih Terim’in göreve gelmesiyle baba Maldini önce danışmanlık görevine kaydırıldı, sonra da kısa bir süre Paraguay Milli Takımı teknik direktörlüğü yaptı. Paolo ise özellikle Carlo Ancelotti döneminde başlayıp, 2007’deki Şampiyonlar Ligi finaline kadar süren başarılı dönemde takımın değişmez isimlerinden biri oldu. Paolo Maldini 2009’da, 40 yaşının üstündeyken kariyerini noktaladığında 5 tane Kupa 1 şampiyonluğu, 7 Serie A şampiyonluğu, 1 Dünya Kupası ve 1 Avrupa Şampiyonası finali ile arkasında Milan ve İtalya için unutulmaz hatıralar bırakmıştı [8]. Babası Cesare Maldini’nin ömrü bu tarihi görmeye vefa edecekti, fakat o da 3 Nisan 2016 tarihinde vefat ettiğinde arkasında bir devri de kapatmış olacaktı. Paolo Maldini’nin oğlu Christian 20 yaşında ve Reggiana forması giymekte, zor ama bakalım o da babası gibi bir efsane olabilecek mi?

Tarihte yer almış başarılar ve kazananlar.

Tarihte yer almış başarılar ve kazananlar.

Bu yazıda futbol tarihinde kaleci ve stoper denildiğinde akla gelen ünlü baba-oğulları konuşmaya çalıştık. Bir sonraki yazımızda da santra çizgisinin diğer tarafında kalan baba-oğul ikililerine bakacağız.

*Kapak resmi mackolik.com sitesinden, diğer resimler sırasıyla ibtimes.co.uk, tifomilan.it, fantagazetta.com (http://s10.postimg.org/xh9qtqnuh/maldini.jpg) ve bikaynak.com adreslerinden alınmıştır.

Kaynaklar

[1] http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/teams/m/man_utd/1092672.stm

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Schmeichel#Manchester_City

[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Kasper_Schmeichel

[4] https://www.theguardian.com/football/2016/apr/05/cesare-maldini-obituary

[5] http://www.talkfootball.co.uk/guides/football_legends_paolo_maldini.html

[6] https://en.wikipedia.org/wiki/Cesare_Maldini

[7] http://www.fourfourtwo.com/features/professor-seedorf-needs-time-right-chemistry-milan

[8] http://www.magliarossonera.it/protagonisti/Gioc-Maldinip.html

Leave a Reply