Anadolu’nun Alt Liglerinde Futbol – 4: Büyükşehir Belediye Erzurumspor

Dadaşlar Taraftar Grubu

Dadaşlar ve BB Erzurumspor Futbolcuları galibiyet kutlaması

Bu sevdayı anlatmaya nereden başlamalı, Kazım Karabekir Stadı‘ndan mı, Dadaşlar taraftar grubundan mı, mavi ve beyazın tutkulu birlikteliğinden mi, takım kadrosundan mı, idari ekibinden mi? Bir büyükşehre de böyle bir takım yakışır, böyle bir asalet… Mavi-beyaz formadır o herkese nasip olmaz, Coşkun Birdal‘ın, Muzaffer Bilazer‘in, Zafer Demir‘in emanetidir o. Mavi ve beyazın aşkı Erzurumspor‘un 1968 yılında kurulması ile perçinlenir ve halk tek yürek olur. Diğer çoğu büyükşehrin aksine Erzurum halkı tek yürek, tek bilek olarak destekler Dadaşlarını! Tek bir taraftar grubu vardır Erzurum’un ki; bir takıma değil, on takıma değer! Takımını her yerde, her koşulda destekler, yanında ve arkasında olur. Kazandığında oyuncularından çok sevinen, kaybettiğinde de onlardan çok üzülen bir taraftar grubudur Dadaşlar. Onları izlemek, onları dinlemek ve onlara katılmak insana keyif verir. TFF’nin aldığı yanlı kararlar ile birçok kez cezalandırılsalar da Türkiye 3.Ligi’nin gördüğü en centilmen taraftar grubudur. Karşısındakine her zaman hakkettiği gibi davranır, rakip takımın acısını paylaşır, ülke gündemini takip eder, üzüntüde de sevinçte ve kıvançta olduğu kadar duyarlıdır. Süper Lig’in dahi erişemediği rakamlarda seyirci topluluğunu maça getirir ve yine Süper Lig’in erişemediği kalitede bir taraftar grubu olarak şampiyonu alkışlar ve tebrik eder. Seyirci sayısı denildiğinde 3. Lig’de akla ilk gelen takımdır Büyükşehir Belediye Erzurumspor. Çorum Belediyespor ile oynanan iç saha maçında kırdığı rekoru hiç kimse geçememişken bu sezon Ankara Demirspor maçıyla bu rekor egale edilmiş ve Dadaşlar adını futbol tarihine kazımıştır. Isıtmalı koltuklar, rahat localar eşliğinde dahi 20000 kişiyi statlarına toplayamayan Süper Lig ve 1. Lig takımları için örnek teşkil eder; Erzurum’un kışında karla- buzla mücadele ederek maça koşan şanlı Erzurumspor taraftarı, kadim mavi-beyaz sevdalıları… Dadaşlar Taraftar Grubu, Erzurumspor ve halefi BB Erzurumspor‘un iç saha veya deplasman ayırt etmeksizin destekleyen 12. adamlarıdır. Bu 12. adam üşümez, yılmaz, yorulmaz ve ümidi asla tükenmez. Belki maç kadrosuna ismi yazılmaz ama zor anlarda en iyi savunmacı da odur, gol gerektiğinde en sağlam golcü de… Buna akıl sır erdiremeyenler için hemen özetleyelim; mavi-beyaz sevdanın ateşi, ayakları ile değil yürekleri ile futbol oynayan bir takım ile birleşince ne Erzurum’un ayazı ne de karı-buzu zerre işler Dadaş’a, çünkü Dadaşlar fedakar ve cefakardır. Memleketi uğruna her pazar işinden, ailesinden feragat eder ve Kazım Karabekir Stadı’na koşar; orada trafik, kalabalık ve soğuk gibi cefalara boyun eğer, hepsi ne için? Tribündeki Dadaşlar’ın sahadaki Dadaşlar’a destek olma gayesi için, bu ne gönlü bolluktur Erzurum, bu ne gönlü bolluktur Dadaşlar…

Kazım Karabekir Stadı'nda Seyirci Rekoru

Kazım Karabekir Stadı’nda Seyirci Rekoru

Sahadaki Dadaşlar‘ın da gönlü bol, vicdanları körpedir; rakibine yardımcı olur, amiyane tabirle kasap futbolundan uzak, göze hoş futbol oynamaya çalışır. Mavi-beyaz sevdanın sahadaki bekçileri; tarihine, halkına ve memleketine yaraşır top oynar senelerce ve Dadaşlar Diyarı‘na Türkiye Süper Ligi keyfini getirir. 1998-99 sezonu ile başlayan rüya dolu yıllar 2000-01 sezonu ile duraklar, Erzurum halkının Türkiye Süper Lig macerası bir süreliğine ara verir, çünkü bitmek kelimesi Erzurum‘un lügatinde yoktur, ne umut ne de başarılar kaybolur Çift Başlı Kartal‘ın gölgesinde. 2001 yılından itibaren başlayan düşüş mavi-beyazlı takımın sonu olan 2008-09 sezonuna kadar devam eder ve takım 2010/11 sezonunda TFF tarafından Amatör Lige düşürülür. Doğu Anadolu’nun en güzel ve gelişmiş şehirlerinden olan Erzurum‘u temsil etme amacıyla mavi-beyaz renklerin yeni sahibi Erzurum Büyükşehir Belediyespor bayrağı devralır. Erzurum Büyükşehir Belediyespor alt lig basamaklarını hızla tırmanmanın ardından son üç sezonda 3. lige saplanır. Tarihi, asaleti ve inancı gereği hiç de yakışmadığı bu bataklıktan kurtulmaya çalışır Erzurum. Taşkın Güngör idaresinde başlanılan ilk sezonda playoff son hafta kaçırılır ve Yavuz İncedal’ın Gümüşhanespor’u Erzurum‘un üzerinde playoffa kalır ve 2. lige yükselir. Ardından takımını üst lige çıkarmış İncedal takımın başına getirilir ancak ilk kez playoff tecrübesi yaşayan Erzurum burada da ilk maçta elenerek evine döner. Ancak bu sezon sadece bir deneyim değildir Erzurum için, Çorum Belediyespor maçı ile halkla takım yeniden kucaklaşır ve Dadaşlar grubunun yanında takımına destek olan daha büyük bir Erzurumlu kitleye sahip olunur. Çorum Belediyespor’u yenmek belki o an için yalnızca playoff kapısını açıyor gibi görünse de aslında, Erzurum’un bu lige yakışmadığını bir kez daha görmesi, Erzurum’u playoff sistemine eğitmesi ve halkı mavi-beyaz bayrak altında yeniden toplaması adına bir milattı. Bu miladın ardından yapılan kongre ile takımın ismi Büyükşehir Belediye Erzurumspor’a çevrilerek, Erzurumspor ruhunun yaşatılması adına önemli bir adım atıldı.

Bayrağın yeni sahibi geçen sene elinden kaçırdığı fırsatı bu sefer gerçeğe çevirmek adına Mayıs ayına kıyasıya bir mücadeleyle girdi. Yine bir Mayıs zaferi yaşadı Erzurum, kalma-çıkma maçında şampiyonluğunu ilan etmiş Anadolu Üsküdar ile karşılaştı. Zor bir maç gibi görünse de, rakip takımın rehaveti ve Erzurum‘un kazanmak zorunda olması maçın kolay bir galibiyete alınmasını sağladı ve Erzurum 5-1 gibi sezon boyunca gördüğü en gollü galibiyet ile normal sezonu noktaladı. Çorum Belediyespor maçının ardından yaratılan birlik ve beraberlik Üsküdar maçı ardından da şehirde yaşandı, buna normal sezon içerisinde yaşanan olaylı maçların ardından Sakaryaspor ile playoff mücadelesi verileceği de eklenince kenetlenme doruk noktasına ulaştı. Mavi-beyaz tekrar şahlanıyor, üst lig için Erzurum‘un ayazı kadar keskin, Palandöken kadar mağrur bakıyor Erzurum geleceğe.

BB Erzurumspor 2014/15

BB Erzurumspor 2014/15

Erzurum’un inanmış taraftar grubu Dadaşlar ve inanmış bir halk desteğinin yanında tamamen üst lig için kenetlenmiş, idari kadro, futbolcu kadrosu ve teknik ekip de bulunuyor. Erzurum halkının sonuna kadar desteklediği, takımın geleceği için gecesini gündüzüne katarak çalışan ve Erzurum futboluna birkaç sene içerisinde çağlar atlatacak yenilikler getiren BB Erzurumspor İdari Kadrosu, playoff başarısının gelmesinde ve istikrarlı başarı grafiğinin korunmasındaki ilk söz sahibi olarak göz önüne çıkıyor. İdari Kadro yalnızca kaliteli bir hoca ve kaliteli bir takım kadrosu yaratmanın yanı sıra, tesislerde yaptığı yenilikler, alt yapı çalışmalarına gösterdiği ilgi ile BB Erzurumspor’un kalitesine kalite katıyor. Bu güçlü kadronun yanı sıra geldiği ilk maçtan sonra 19 haftalık yenilmezlik serisi yaşayan Turhan Özyazanlar, İstanbul Güngörenspor ve Samsunspor ile 1. Lig tecrübesi olan ve geçtiğimiz sezon Diyarbakır BBSK’nü 3. Lig şampiyonu yapan deneyimli ve başarılı bir teknik patron. Böyle kaliteli bir hocanın emrine sunulmuş takımın kalitesi de 3. Lig standartlarına göre oldukça dikkat çekici. Anıl Atağ ve İlker Günay gibi ligin en iyi kalecilerine sahip takımın sol bekinde 3. Lig altın 11’ine seçilmiş Doğa İşeri bulunuyor. Stoper mevkiinde geçmiş yıllarda yaşanan problemlerin İbrahim Demirer, Berkay Özçelik ve Özkan Serbest ile çözüldüğü görülüyor. Gol yollarında bir süper lig takımı kadar etkili olan BB Erzurumspor’da kral lakaplı kaptan Mehmet Albayrak, Balıkesir ile Süper Lig tecrübesi yaşamış Sinan Uzun, Antalyaspor’dan kiralık gelen Seddar Karaman ve sezonun kurtarıcılarından Oltan Karakullukçu bulunuyor. Ortasaha mevkii de en az ileri uç kadar kaliteli bir yapıda. Salih Kardeşgiden, Ekrem Sütçü, Sefer Sever ve Cebrail Serçek ile forvetlerine her daim gerekli desteği yapan orta saha kadrosunun yanında Hüseyin Cihan Avcu ve Emre Yüksektepe gibi kaliteli ön liberolara sahip olması Erzurum’un ortasahayı hızlı geçen, iyi kapanan ve ortasahayı etkili kullanan bir takım olmasını sağlıyor. BB Erzurumspor öyle bir kadroya sahip ki; herhangi bir parçasını çıkarıp lige damga vurduğunu veya takımını sırtladığını söylemek mümkün görünmüyor. Bu kadar bağlı ve inanmış bir kadronun uyum sorununu yavaş yavaş hallettiği göz önüne alındığında playofflarda oldukça keyifli maçların bizi beklediği aşikar.

Şanlı mavi-beyaz formanın vereceği kudret, taraftarının yılmaz tükenmez desteği, idari ve teknik kadronun daimi inancı sürdüğü sürece BB Erzurumspor‘u 3. Ligde tutacak herhangi bir engel bulunmuyor. 3. Ligin en zevkli ve çekişmeli grubu olarak aylar önce belirttiğim 3. Grubun playoff evresinde, geçen seneden tecrübe edinmiş BB Erzurumspor‘un hakettiği yere ulaşmak ve Süper Lig macerasına verdiği araya son vermek adına en iyisini yapacağını çift başlı kartalın şahlanarak kanatlarında mavi-beyaz sevdayı üst lige taşıyacağını ümit ediyorum çünkü Dadaşlar yılmaz, Dadaşlar tükenmez, Dadaşlar zor olanı sever… Anadolu’nun bir başka şehrinde, başka renkler ve başka sevdalarla görüşmek üzere…Leave a Reply