Anadolu’nun Alt Liglerinde Futbol – 3: Yeni Malatyaspor

Yeni Malatyaspor: 2-1 :Fenerbahçe

Yeni Malatyaspor: 2-1 :Fenerbahçe

UEFA Kupası’nda FC Basel gibi Avrupa’nın önemli takımlarından birini dize getirmiş, uzun sürelerce Türkiye Süper Ligi’nin havasını solumuş bir şehir Malatya. Malatyaspor’un, Malatya 1. Amatör Ligi’ne kadar düşmesiyle beraber tek umut kapısı Yeni Malatyaspor oldu. Malatya’nın yeni umudu, engelleri bir bir aşarak geldi Türkiye 2. Ligi’ne. Malatya Belediyespor’un 3. Lige düşmesinin ardından tekrar 2009-2010 sezonunda 2. Lige çıkmasıyla uzun süren 2. Lig maratonu başladı. Malatya halkı da Malatya Belediyespor da bu güzel şehrin en üst ligde temsil edilmesi gerektiğine inanıyordu. Önce takımın ismi Yeni Malatyaspor’a ve ardından 12 Mayıs 2012’de yapılan kongre ile beraber Malatyaspor Futbol Kulübü‘ne çevrilse de TFF’den onay alınamayınca Yeni Malatyaspor ismi ile devam edildi. Malatyaspor efsanesini canlandırmak ve Malatya halkını sarı-kırmızı bayrak altında tekrar toplamak adına yapılan bu hamleler sonrasında görev Yeni Malatyaspor’a düştü. 13 Ocak 2011’de Türkiye Kupası’nda Fenerbahçe‘yi yenerek adını tüm Türkiye’nin hafızalarına kazıyan ve 5 senelik kesintisiz bir Türkiye 2. Lig maratonunda güzide bir amaç uğruna ilerleyen bu Anadolu ekibi için 2014-2015 sezonu bir dönüm noktası olarak görülmekte. 2010-2011 sezonunda penaltılarla boyun eğdiği Adana Demirspor‘un Türkiye Süper Ligi yolunda emin adımlarla ilerleyişini göz önüne alınca bu dönüm noktasının Yeni Malatyaspor için artık zaruri bir hal aldığı aşikar…

Yeni Malatyaspor 2014/15 Sezonu, 01.02.2015

Yeni Malatyaspor 2014/15 Sezonu, 01.02.2015

Malatya’nın “yeni” temsilcisi, üst lige çıkmak adına ilk olarak ünlü eski futbolcu Feyyaz Uçar ile anlaştı. Beşiktaş‘ın efsanelerinden olan Feyyaz Uçar, teknik adamlık kariyerinde de Malatya’nın efsanelerinden olmak adına çalışıyor. Altay, Karşıyaka gibi Türkiye’nin önemli takımlarını çalıştırmış olan Uçar, bu sezon Yeni Malatyaspor’un başına gelerek teknik adamlık kariyerine bir kupa kazandırmak istiyor. Yeni Malatyaspor’un yalnızca hocası değil kurduğu takım kadrosu ve arkasında duran yönetim kurulu da bu takımın azim ve isteğini açıkça gözler önüne sunuyor. Başkan Adil Gevrek yönetimindeki istekli ve tecrübeli idari kadro bu sene attığı önemli adımlarla takımlarını üst lige hazır bir şekilde lige yansıtıyor. Bunun yanında A  takım kadrosu da üst lige çıkma ümitlerinin yeşermesi için bir diğer önemli özellik. Bir dönem Galatasaray forması da giymiş Serkan Çalık, attığı 16 golle Gol Krallığı yolunda emin adımlarla ilerleyen Karlsruher FC’de yetişmiş deneyimli forvet Aydın Çetin ve bu iki golcüyü destekleyen başarılı genç ortasaha İrfan Başaran ile Yeni Malatyaspor’un hücum ekibi bir Süper Lig takımını andırıyor. Bununla beraber kaleyi emanet ettikleri başarılı file bekçisi Şenol Özcan ve savunmanın başarılı isimleri Ramazan Kahya ve Ersin Veli takımın savunmasının da hücumu kadar başarılı ve güvenilir olduğunu gösteriyor.

Derebeyleri Taraftar Grubu

Derebeyleri Taraftar Grubu

Malatya’nın kenetlenmesi, Feyyaz Uçar ve ekibinin takımın idaresine getirilmesi, A takım ve idari kadronun üst lig için hazır duruma geçmesinin yanında Yeni Malatyaspor’un asıl ateşleyicisi Derebeyleri Taraftar Grubu. Sarı kırmızı renklere gönül vermiş ve Malatya deplasmanının zorluğuna zorluk, kaplanının gücüne güç katan Derebeyleri, şafak 1’e inmişken şampiyonluk andını ligin sonuna kadar sürdürüyor. Kısık seslerin, hakkı alınanların, futbolda umudu söndürülen şehrin çocukları pazar günü şampiyonluk marşlarını bağıra bağıra söylemenin planlarını yapıyor. Senelerce Malatyaspor‘u her maçında destekleyen, koreografi şovlarını 2. Lig’e yansıtan başarılı taraftar grubu Derebeyleri, şampiyonluk yolunda Keçiörengücü maçı için hazırlanıyor. Bu maçın ardında şöyle bir hikaye yatıyor: Yeni Malatyaspor TFF 3. Lig’den 2. Lige çıkarken play-off karşılaşmasında Keçiörengücü‘nü eleyerek çıkmıştı ve bu sefer de evinde ağırlayacağı Ankara ekibinden alacağı puan veya puanlar ile PTT 1. Lig’e çıkmayı amaçlıyor. Bank Asya ve sonrasında Süper Lig yolunda emin adımlarla ilerleyen Yeni Malatyaspor’a başarılar diliyor, Süper Lig özlemini içinde barındıran sarı-kırmızı Malatya şehrini daha üst seviyelerde daha başarılı görmeyi ümit ediyoruz.

Anadolu’nun bir başka şehrinde, bir başka hikaye ve tutkuyu sizlere yansıtmak üzere…


Leave a Reply