Anadolu’nun Alt Liglerinde Futbol – 1: “Körfez”- Kocaelispor

GazeteBilkent Spor Birimi olarak, ülkemizde yeterince değer verildiğine inanmadığımız alt yapı ve genç oyuncu yetiştirme çalışmalarına dikkat çekmek adına Anadolu’nun Alt Liglerinde Futbol adlı yazı dizisini sizlerle paylaşacağız. Bu yazı dizimizin her bir yayınında farklı bir şehre konuk olacak; o şehrin takımını, taraftar gruplarını ve gelecek vaat eden futbolcularını inceleyeceğiz. Yine bu yazı dizimizin altında birçok Anadolu kulübü ile röportajlar gerçekleştirecek; futbolu ve Anadolu futbolunda yaşanılan zorlukları sizlere aktarmaya çalışacağız.  Süper (!) Lig’imizin yabancı oyuncu sayısı sorununu tartışmak ve bunu eleştirmek kadar bu soruna bir çözüm önerisi sunmak için bu çalışmalarımızı siz sporseverler ile paylaşacağız.

Yazı dizimizin ilk bölümünde alt liglerin pek alışık olmadığı şekilde ülke gündemine gelen Kocaelispor’u masaya yatıracağız. Bildiğiniz üzere son sezonda Türkiye Futbolu’nun tartışmasız en önemli sorunu taraftar ilgisinin azalması ve buna bağlı olarak stadlarımızın boşluğu. Kocaelispor bu problemi henüz Bölgesel Amatör Lig’de iken aşan bir takım. Bir dönem üç büyüklere kök söktüren bu ünlü Marmara takımı son zamanlarda yaşadığı maddi sıkıntılar ile büyük çöküşler yaşamış ve maalesef kulüp Bölgesel Amatör Lig’den başlayarak eski başarısına tekrar ulaşmayı amaçlamış. Bölgesel Amatör Lig’de dört haneli seyirci sayısından bahsetmenin pek mümkün olmadığı bir zamanda 20 bin taraftara ulaşarak büyük bir başarı sağladığını da ekleyelim. Her zaman olduğu gibi bu rekor gününde de İsmetpaşa Stadyumu’nu hıncahınç dolduran bu büyük aşkı yaşan Kocaelispor taraftar grubu Hodri Meydan; “El mi yaman bey mi yaman? Kralına Hodri Meydan!” tezahüratları ile takımlarına tam destek vermekte.

Kocaelispor ile Hodri Meydan taraftar grubu galibiyet sevincinde.

Kocaelispor ile Hodri Meydan taraftar grubu galibiyet sevincinde.

Kocaelispor 24 Nisan 1966’da kuruluşundan bu yana 20 sene Süper Lig, 24 sene 1. Lig, ikişer sene 2. ve 3. lig deneyimine sahip köklü bir takım. Takımın geçmişine de bakılacak olursa şu an bulunduğu yeri hak etmediği aşikar. Bu durumdan kurtulmak ve eski haline dönmek hedefiyle kulüp Bölgesel Amatör Lige göre oldukça güçlü ve pahalı bir kadro ile yola çıktı. 2. Ligin ünlü golcülerinden Sinan Pektemek, 1. ve 2. ligin tecrübeli kalecisi Kılıçarslan Kopuz gibi isimler takımın başarısının temel etmenleri. Şu anda Bölgesel Amatör Lig 11. Grup’ta mücadele eden Kocaelispor 45 puanla lider Tekirdağspor’un yalnızca bir puan aşağısında bulunuyor ve bu hafta 5 Nisan Pazar günü 15:00’da Tekirdağ’da oynanacak grup derbisi ile lideri geçmeyi hedefliyor. Bu çabucak gelen başarının arkasında kulüp yöneticileri ve taraftarlarının azmi ve istekliliği yatıyor. Hodri Meydan taraftar grubu 1989’da “Çılgınlar” adıyla kurulan ve sonrasında isim değişikliğine uğrayan köklü bir grup. Taraftar grubu Maraton tribününde takip ettiği maçlarda Kocaelispor’a yakışmayan, şu anki vaziyeti düzeltmek amacıyla İzmit’te birçok faaliyete imza atıyor. İzmit Fethiye Caddesi’ni tezahüratlarla inleten taraftarlar, yaptıkları diğer etkinliklerle de Kocaeli halkını maçlara çekmeyi başarıyor. Bu güçlü taraftar desteğini arkasına alan Kocaelispor yönetimi de Galatasaray alt yapısından transfer ettiği 19 yaşındaki forvet Tunahan Ergül ve Alanyaspor’un A2 takımından geleceğin başarılı isimlerinden olacağı söylenen Osman Tuna gibi nokta atışları ile takımı geleceğe hazırlıyor. Tüm bu emekler tek bir kapıya çıkıyor:

Yönetim, takım ve taraftarın kenetlendiği Kocaeli’nin artık Bölgesel Amatör Lig’den çıkmamak için hiçbir bahanesi yok!

Kocaelispor 4-1 Arsenal maçı sonrası 27 Temmuz 2001 sabahı gazete manşeti.

Kocaelispor 4-1 Arsenal maçı sonrası 27 Temmuz 2001 sabahı gazete manşeti.

Maddi zorluklara göğüs gererek tekrar ayağa kalkmayı hedefleyen Kocaelispor, Türk Futbolu için gerçekten önemli bir değer. Tarihinde nice başarısı bulunan Kocaelispor, aynı zamanda Türk Futbolunun gelişmesi ve Türk futbolcuların yetişmesi adına da önemli adımlar atan bir kulüp. Başta Saffet Sancaklı olmak üzere Taner Gülleri, Ahmet Dursun ve Cihan Haspolatlı gibi başarılı isimler Kocaelispor alt yapısında yetişmiş ve yeşil-siyah formaya gönül vermiş isimler. Böyle değerli futbolcuları yetiştirmenin yanı sıra Kocaelispor Türk Futbolunun Avrupa’da temsilcisi olarak da boy göstermiştir. 1999 ve 2000’de Intertoto Kupası ve 2002’de o dönemki adı ile UEFA Kupası‘nda ülkemizi temsil etmiş olan Kocaelispor’u Avrupa futbol tarihine yazan maç ise İngiliz devi Arsenal‘i 4-1 mağlup ettiği maçtır. Bu maç ile Kocaelispor bir büyük edası kazanmış ancak iyi yönetilmeyen kulüp finansal sorunlara boyun eğerek ilerleyen yıllarda hüzünlü vedalar ve sorunlu sezonlar yaşamıştır.

Yazı dizimizin başlangıcını Anadolu’da futbolun öncülerinden olan ve alt liglere değer katan Kocaelispor ve onun örnek olarak gösterilebilecek taraftar grubu Hodri Meydan ile yaptık. Bu büyük takımın taraftar-futbolcu-yönetim kenetlenmesi ile borçlarının üstesinden gelip yeniden Türk futbolunun zirvesinde görünmesi umut ediyoruz. Anadolu’nun bir başka şehrinde, başka renkler ve başka başarılarla bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

“KALSA DA SON NEFES, İNADINA KÖRFEZ!!!
https://www.youtube.com/watch?v=wqNwdfEXgh8

Leave a Reply

3 comments

  1. İzmitlee

    Merhabalar. Hodri Meydan Taraftarlar Derneği 1970 yıllarında “Çılgınlar” olarak ortaya çıkmış. “Hodri Meydan” ismi 1989 yılında büyük olaylara sahne olan Bartın deplasmanından sonra o zaman -tam hatırlamıyorum ama- Uğur Dündar’ın sunduğu “Hodri Meydan” programından esinlenilerek konulmuş.
    Saygılar…

  2. Orkun Altay Genç

    Merhaba, ilginiz için teşekkür ederim. Haklısınız yazının o noktasında bir hata olmuş. “Çılgınlar” taraftar grubu, 1989 Bartın deplasmanındaki olaylar ve sert polis müdahalesinin ardından Uğur Dündar’ın TRT1’deki “Hodri Meydan” adlı haber programından esinlenerek isim değişikliğine gitmiştir.