AALF-8: Anadolu’nun Kardeş Takımları -2

Yazı dizimizin bu yazısında Anadolu’nun farklı liglerde, farklı bölgelerde veya farklı amaçlarda olursa olsun kardeşliğini koruyan takımlarını anlatmaya devam edeceğiz. Bu takımların kardeşliklerinin nasıl başladığını, kardeşliklerine yazdıkları besteleri ve kardeşliğin aktörlerinin günümüzdeki durumunu inceleyeceğiz. Büyük takımların kardeşleri olur, onları pilot takımlar olarak kullanarak futbolcularını geliştirirler, küçük takımlarsa yeni yeteneklerden yararlanarak başarı elde etmeye çalışırlar. Ancak iş Anadolu’ya girdiğinde oldukça farklılaşır. Anadolu’da karşılıksız yardımlar, mertlikler ve çıkarsız sevgiler ön plana çıkar; bu takımların hiçbiri birbirinden çıkar sağlamak adına yan yana durmaz, gönül bağı vardır aralarında ve bu bağ manevi bir bağdır, endüstrileşen takımlar ve taraftar grupları anlamaz.

ANTALYASPOR- KOCAELİSPOR

99’un acı gecesi

Hafızalardan silinmedi

Her şerde hayır var dendi

Bu kardeşlik hiç bitmedi

Bitmedi bitmeyecek inan

Körfez- Akrep gerisi yalan

dsaddDemiştik ya bazı kardeşlikler mutluluk ve zaferlerle değil, paylaşılan acılarla kurulur diye, Antalyaspor-Kocaelispor kardeşliği de böyledir. HodriMeydan ile 07 Gençlik acı dolu günlerin ardından kardeş olmuş ve kara günde yanında olan kardeşini hiçbir zaman bırakmayan bir kardeşlik ortaya çıkmıştır. 17 Ağustos 1999’da yaşanan büyük depremin ardından Kocaeli yerle bir oldu, büyük acılar yaşandı. Bu dönemde birçok depremzede Antalya’ya yerleşti. Antalya’da örgütlenen yardımlar Kocaeli’ye de gönderilince iki şehir arasında daha kuvvetli bir bağ oluştu. Depremin izleri atlatılana kadar Kocaeli’ye giden yardımların önemli bir kısmı Antalya’dan oldu. Kocaelispor, bu büyük yıkımı unutup maçlarına geri döndü ama taraftarlarda deplasmana gidecek maddi ve manevi güç kalmamıştı. Bu çöküntü anında da yine yardıma Antalya koştu ve Denizlispor- Kocaelispor maçına Kocaeli taraftarları yerine Antalyaspor taraftarları gitti ve Marmara ekibini destekledi. Bunun ardından kurulan kardeşlik karşılıklı destekler ve jestlerle devam etti ve tribünlere marşlar yazdırdı. Peki bu kardeşliğin iki aktörü şu an neler yapıyor? Kocaelispor son dönemlerine kadar kıyasıya mücadele verdiği Bölgesel Amatör Lig’de son haftalardaki kayıpların ardından şampiyonluk şansını kaybetti ve ligi 4. bitirerek bir sene daha BAL’da mücadele etmek zorunda kaldı. Ancak şehrin bir diğer temsilcisi olan Kocaeli Birlikspor, şehri TFF 2. Lig’de temsil etmeye devam ediyor. Bunun yanında İsmet Paşa Stadı’nı hınca hınç dolduran HodriMeydan Taraftar Grubu, yeni stadlarında büyük zaferler bekliyor. Antalyaspor ise geçen sene düştüğü PTT 1.Lig’de bir sezonun ardından playofflarla yeniden Süper Lig’e yükseldi. Bunun yanında transferleri ile gündeme oturdu ki Samuel Etoo, Celustka ve Lazarevic gibi bomba transferler üç büyüklerin taraftarlarını kıskandırdı. Yusuf Şimşek’in yönetiminde Akdeniz Üniversitesi Stadı’nda mücadele veren Akdeniz ekibi 2015-16 sezonunu ilk beşte bitirerek Avrupa bileti almayı hedefliyor. Futbolumuzun bu güzide iki kulübünü, bu iki büyük kentimizi, daha başarılı görmek ve birbirleri ile Süper Lig kademesinde karşılaşmalarını izlemek istiyoruz.

SAKARYASPOR- GÖZTEPE

İnadına yeşil- siyah

İnadına kırmızı- sarı

Göztepe’nin tek kardeşi

Sensin Adapazarı

sakaryaspor-göztepe-kardeşliği_328081Bazen kardeş olmak için komşu olmak, her zaman karşılaşmak, birbirine yakın olmak gerekmez. Kilometrelerce ötede sizinle beraber kalpleri atan kardeşlerinizin olması için vefa ve karşılıklı özveri şarttır yalnızca. Sakaryaspor ve Göztepe’nin ilişkisi de böyledir. Tatangalar ve Yalı Taraftar Grupları her durumda birbirlerini desteklemiş ve arkalarını kollamıştır. Yeri gelmiş birbirlerinin maçlarına gidip desteklemiş yeri gelmiş kardeşliklerini yukarıdaki gibi marşlara yansıtmıştır. Bu güzel ve kadim dostluğun aktörlerinden Göztepe geçen seneyi 2. Lig’de kendi grubunda şampiyon tamamlayarak, uzun zamandır mücadele sürdürdüğü PTT 1. Lig’e geri döndü. Güçlü İzmir temsilcisi topladığı 69 puanla Kırmızı Grup’un şampiyonu oldu ve yalnızca bir sene 2. Lig macerası yaşadı. Kardeşliğin diğer yüzünde ise 3. Lig bataklığına batmış bir Sakaryaspor karşımıza çıkıyor. Bataklık diyorum çünkü 3. Lig öyle bir ligdir ki, ne oyuncularınızın yetenekleri ne de kalitesi sizi üst lige çıkarmaz. Gerçekten şans ve tecrübe isteyen bir ligdir. Tecrübe derken, üst liglerden oldukça farklı, güce ve dayanıklılığa dayanan bir futbolda deneyimleriniz olmalı. Sakaryaspor geçen sene playoff oynamasına ve sezon boyunca oldukça iddialı devam etmesine rağmen 2. Lig’e yükselemedi. Türkiye futbolunun önemli takımlarından olan Sakaryaspor’un daha başarılı olup İzmirli kardeşlerini üzmemesini temenni ediyorum, çünkü İzmirli kardeşleri her zaman şunu söyler:

Ne kadar Göztepeliysek o kadar SakarYALIyız.” Yalı Taraftar Grubu.

BURSASPOR – ANKARAGÜCÜ

İki şehirdik şimdi tek olduk

Tek ses, tek nefes, tek yürek olduk

Alem alkış tutsun dostluğumuza

Bursa-Ankara omuz omuza…

LPVmD1Ülkenin iki büyük şehri, tarihin iki başkentinin kardeşliğidir bu, ötekilere benzemez. Mutlulukla, zaferle değil; acıyla kurulmuştur bu kardeşlik. Kardeşliğin temelinde de tribünlerin ağabeyi Abdül Abi vardır. Abdülrahim Bayraktar, Bursalı ve fanatik Bursasporlu bir futbolseverdi. Bursaspor taraftarının en iyi bildiği, en sevdiği ağabeylerindendi. Ne var ki üniversiteyi okumak için Ankara’ya gitmek zorunda kaldı. Aradan günler geçti ve tribüncülüğe meraklı olan Abdül Abi, Ankara’daki maçlara gidip gelmeye başladı. Delikanlı ve mert bir yiğit olan Abdül Abi, Ankaragücü maçlarında da tribünün liderliğini üstlendi ve burada da taraftarın ağabeyleri arasına girdi. Ancak beklenmedik, çok üzücü bir olay yaşandı ve askerliğini yapmak için gittiği Mardin’de, Abdül Abi şehit düştü. Sezonun açılışının hemen öncesinde yaşanan bu büyük kaybı anmak adına tribünlerde bir anma hazırlayan Bursaspor taraftarı karşı tribüne doluşan sarı-lacivertli bir taraftar grubu gördü. Bu taraftar grubunun kim olduğunu henüz çözememişken açılan bir pankart her şeyi ortaya koydu. Ankaragücü’nün vefalı futbolseverleri bu anmaya katılmış ve Abdül Abilerinin her zaman hedefi olan Bursa-Ankara kardeşliğine ilk tohumu attılar. Beraber büyük ağabeylerini, şehitlerini anan iki takım taraftarı bu günden itibaren kardeş takımlar oldu ve hep omuz omuza yürüdü. Bursaspor şu an oldukça başarılı bir Anadolu takımı olarak göze çarptı ve Türk futbolunun fabrikası haline geldi. Sene başında Şener Özbayraklı, Volkan Şen, Ozan Tufan, Serdar Aziz ve Fernandao gibi transfer sezonunun önemli isimlerini Bursaspor’da görmek ve geçen sezon oynanan muazzam oyunu takip etmek bu iki takım taraftarı adına gurur kaynağı oldu. Teksas taraftar grubunun yoğun baskı yarattığı ve emsali görünmemiş şovlarla takımına destek verdiği eski sahanın yerini alan Timsah Arena’da Ertuğrul Sağlam ve öğrencilerinden geçen senenin 6.lığından daha başarılı bir sonuç ve bir Avrupa bileti bekleniyor. Öte yandan Gecekondu Taraftar Grubunun hiçbir zaman yalnız bırakmadığı Ankaragücü, 19 Mayıs Stadı’nda 2. Lig mücadelesi veriyor. Geçen sene Kırmızı Grup’ta 9. olan Ankara ekibi, bu sene de aynı grupta 1. Lig bileti kovalıyor. Bu büyük kardeşliğin bir an önce kavuşmasını ve başkente yakışır şekilde başkent ekibini Süper Lig’e görmeyi istiyoruz.

Kaynakça

1- http://07harfli.blogspot.com.tr/2011_05_01_archive.html

2- http://www.uludagsozluk.com/k/sakaryaspor-göztepe-kardeşliği/

3- http://forumpsn.com/bursaspor/44505-bursankara-kardesligi.html

Leave a Reply