Süpürülenler, Süpürülmeyi de Bilmeliler

Nba’de geçtiğimiz Pazar gecesi Dallas Mavericks-LA Lakers maçı Mavs’in rekorların eşlik ettiği zaferi ile sonuçlandı. Mavs-Lakers serisi boyunca takım olarak müthiş bir konsantrasyon ve oyun sergileyen Mavs’li oyuncular 4-0 seri zaferine son 2 sezonun şampiyonu eleyerek ulaştılar. Özellikle son maçta Jason Terry’nin müthiş performansı dikkat çekiciydi. Toplamda 24-20 şut 2-1 faul atışında isabet sağlayan Terry 10-9 üçlük atarak Suns’lu Rex Chapman’ın 1997’de bir maçta attığı 9 üçlük rekorunu kırdı. Bunu da %90 gibi inanılmaz bir yüzde ile başaran Terry 6. adamın ne kadar önemli bir parça olduğunu gösterdi. Son maçta Terry’e en büyük destek ise Nowitzki ve Peja Stojakovic’ten geldi. Özellikle Stajakovic eski günlerinden hatırlatmalar yaptı bize. Nowitzki ise her zamanki gibi seri boyunca takımın lideri ve en güçlü halkası oldu. Özellikle ilk maçta attığı 28 sayı ve son saniyelerde kaydettiği kritik serbest atışlar serinin 4-0 ile bitmesine zemin hazırladı. Playoff’ta eşleşme analizleri yaptığım yazımda Dallas’ın playoff’da geçilmez görülen Lakers’ın kaderini değiştireceğini ve 4-2 ile seriyi alacağını düşündüğümü yazmıştım ama fazlası oldu ve son şampiyon süpürüldü. Aslında bu seriye Dallas’ın kararlığı ve hırsı ayrıca şut yüzdesi de damga vurdu diyebiliriz. Bu seri bana 2007 yılındaki normal sezonu 8. bitirmiş Dan Nelson’lu Golden State’in sezon 1. si Mavs’i 4-2 elediği seriyi hatırlattı. O seride Baron Davis ve Monta Elllis öncülüğünde Golden State müthiş bir üçlük bombardımanı ile Dallas’ın sonunu getirmişti. Burada da Nowitzki, Terry ve Stajakovic buna benzer bir performans sergilediler.

Aslında Mavs-Lakers serisinin 4-0’a gelmesine diğer bir neden Lakers’ın koç Phil Jackson’un belki de son play-off’unda bu kadar kötü ve isteksiz bir oyun sergilemesiydi. Ben de bu işin sadece Kobe ile olmayacağına daha önceleri değinmiştim. Tabi Gasol ve Odom’un kötü oyunları da seriyi buraya getirdi diyebiliriz. Sonuçta Kobe kazanmaya aşık bir insan olarak çaresiz duruma düştü ve muhtemelen bu durum takımda köklü değişikliklerin habercisi de olacaktır. Ama Lakers açısından bütün bu olumsuzlukların yanında bir de son maça damga vuran utanç verici oyuncu tavırları vardı. Özellikle Odom ve Bynum’un yaptıkları tam manasıyla yenmeye alışmış şımarık çocukların mağlubiyet anında etrafa saldırmasıydı. Ne komiktir ki Odom bir kenara Lakers’ı bu günlere getiren başarılarda Lakers’ı lekeleyen Bynum’un çok da fazla emeğe sahip olmamasıdır. Aslında her alanda olduğu gibi işin içinde emek vererek yer alan ve hak eden insanların ne kadar olgun ve saygılı olduğu ortaya bir kez daha çıktı bu son Lakers-Mavs maçında. Belki bu takıma en çok emek veren Kobe, maç 30 sayı farklardayken geleceği ve neden böyle olduğunu düşünüyordu ama aksine Bynum’un aklı havada ayakları yerden kesikkken Barea’yı sakatlamaktaydı. Bu durum gösteriyor ki “Süperstar yada yıldız olmak sadece müthiş bir basketbolcu veya sporcu olmak değil karakterli ve iyi bir sporcu ahlakına sahip olmaktır.” Umarım Lakers NBA’e en çok renk katan takımlardan biri olarak bu tür kendine yakışmayan sporculardan kurtulur ve yeni yapılanmasında başarılı olur. Dallas Mavericks için ise görünen bir tehlike bir de avantaj var NBA finali yolunda. Serinin 4-0 bitmesi onlara en az 5 gün dinlenme zamanı kazandırdı batı finalinde rakiplerini beklemek için ve bu bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Dezavantaj ise genelde serilerini 4-0 geçen takımlar ara sonrası daha çok maç oynayarak gelmiş takımlara karşı zorluk yaşarlar.

Sonuçta bizi batıda muhteşem bir final bekliyor ve bu finalde kim gelirse gelsin favori olarak Mavs gösterilecektir bundan sonra. Bana göre Mavs’in rakibi Oklohama City Thunder olacak bu günkü 3 uzatmada sonlanan maçtan sonra. Bakalım olası final eşleşmesinde bu iki takım arasındaki mücadele nasıl geçecek ve finale kim yükselecek?

Leave a Reply