Ömrü hayatımızda nadir olarak görebileceğimiz lokavt durumunu 2012’de yaşadık ve bu durum sonucunda formunu korumak isteyen NBA oyuncularını Avrupa’da izleme şansı bulduk. Aslında Avrupalı takımlar Avrupa Şampiyonası’na kadar NBA oyuncularını transfer etmedi ama anlaşıldı ki şokavt uzun sürecek takımlar bir bir Avrupalı NBA oyuncularını ve bazı Amerikalı’ları transfer etti. Bu durum Avrupa Basketbolu’nda güç dengelerini büyük ölçüde değiştirdi. Şöyle ki Beşiktaş Milangaz Beko Basketbol ligini Deron Williams’ın muhteşem oyunuyla domine etti ve lokavt bitene kadar geçen süreçte Beşiktaş’ı liderliğe taşıdı. Euroleague’e baktığımızda da aynı durumu CSKA Moskova durumunda yaşadık. Öyle ki CSKA Euroleauge’in Barcelona ile birlikte yenilgisiz tek takımı oldu Krilenko’nun büyük katkısıyla.

Lokavt’ın bitişiyle Euroleauge takımlarının bazıları çok kan kaybederken bazıları yaptıkları sözleşmeler gereği daha az etkilendi bu durumdan. İşte Euroleauge takımları, gidenler ve gidenlerin takımlarına top 16 yolundaki etkileri.

CSKA Moskova: Takımın Euroleauge Ranking sıralamasında en üstte olan oyuncusu yani Andre Krilenko NBA’e geri döndü ama bir umut Utah yöneticileriyle olan görüşmelerden sonra geri gelme ihtimali var. Eğer geri dönmezse CSKA top 16 ve top 8 yolunda çok yara almaz ama yokluğunun etkisi Final Four boyunca çok hissedilir

Real Madrid: Real Madrid’ten ayrılacak oyuncular önemli iki İspanyol Milli takım oyuncusu Rudy Fernandez ve Serge Ibaka. Fernandez ve Ibaka mücadele azmi ve hırslarıyla önemli iki oyuncu ve Real Madrid’te yoklukları büyük etki yapar ve Real Madrid’in Final Four’a kalıp kalamayacağı üzerinde büyük etki yapar.

Anadolu Efes: Efes’te sözleşme gereği Vujacic 1 sene boyunca Türkiye’de kalacak gibi ama takıma olan etkisi düşünüldüğünde gitmesi ve kalması arasında çok fark olmazdı. Ama Ersan ki gitme olasılığı yüksek bir oyuncu olarak takım üzerine büyük etki yapacak bu gidişi. Bu durumda da Efes Pilsen büyük sıkıntılar yaşayacaktır 3 numara pozisyonunda.

SLUC Nancy: Nicolas Batum takımın en büyük değeriydi ama Nancy onu kaybetti ve gruptan çıkma şansı bile zor görünüyor.

Emperio Armani: Danilo Galinari dönmesi muhtemel diğer bir isim ama bu durum zaten iyi oynamayan Armani’yi çok da fazla etkilecek gibi görünmüyor.

Galatasaray Cafe Crown: Giden oyuncu Zaza Pachulia olunca taraftarların çok üzüldüğünü sanmıyorum. Hele ki Mahmuti de Zaza’nın yerini Sertaç’la dolduracağız diyorsa Zaza’nın gidişi çok da problem doğurmayacaktır.

Maccabi Electra: Maccabi’nin bu durumdan etkileneceği aşikar çünkü Anadolu Efes’i İstanbul’da yenen takımdaki en önemli oyuncu Jordan Farmar’ı kabettiler. Bu kayıp da onları Final Four’un gediklisi olarak etkileyecektir.

Fenerbahçe Ülker: Fenerahçe Ülker’e bakarsak Marko Tomas’ın sakatlığı nedeniyle alınan Thabo Sefoloja takıma hem  renk hem direnç katmıştı ama Nancy galibiyeti ve sakatlardan gelen haberler gösteriyor ki Fenerbahçe Ülker çok iyi bir yola giriyor. Umarız top 16’de de yükselen Fener performansı devam eder.

Leave a Reply