İlk tur eşleşmelerinin büyük bir bölümü sonuçlanmışken sizlerle ikinci tur hakkındaki öngörülerimi ve takımlardaki son durumları paylaşmak istedim. İlk olarak eşleşmelerdeki son durumlara ve ikinci tur eşleşmelerine göz atalım.

BATI KONFERANSI

San Antonio Spurs-Utah Jazz (4-0)

Ginobili ve Parker bu seride arkadaşlarının da desteğiyle Utah Jazz gibi playoff’a son anda giren Devin Harris ve Al Jefferson ile ayakta durmaya çalışan bir takımı cadı süpürgesiyle süpürdüler. Bu bağlamda 2 çöpçü takımdan biridir San Antonio ik turdaki. Seriye baktığımızda çok da fazla zorlanmaya Spurs takımdaki hemen hemen bütün oyunculardan katkı alarak seriyi geçti. Bu bakımdan Jazz gibi zayıf bir takım karşısında bireysel performans olarak takımı taşıyan bir isim göstermek yanlış olur lakin Ginobili, Parker ve  Stephon Jackson bizlere gerekli sinyalleri verdiler seriyi geçerken. Bu bağlamda Spurs büyük olasılıkla bir sonraki turda karşılaşacağı LA Clippers’a da sinyal verdi. Lakin işleri Clippers karşısında çok da kolay olmayabilir. Parker ve Ginobili’ye daha çok yük düşeceğe benziyor.

Oklahama City-Dallas Mavericks

Bir başka süpürgeci takım olan Oklahama City, sezon boyunca istikrarsız oynayan Dallas’ı bazı maçlarda zorlansa da süpürmeyi bildi. Bu turda en önemli performans yine Durant, Westbrook, Harden ve Ibaka dörtlüsünden geldi. Aslında bunlar bir üçlüydü eskiden ama playoff’ta bu ekibe Ibaka’nın da eklenmiş olması sevindirici ve olası rakip LA Lakers’ı korkutan bir sinyal. Lakin ben Lakers-OKC Thunder eşleşmesinin daha çok Nba mücadelesinden Euroleauge mücadelesine döneceğini düşünüyorum özellikle sahnelenecek pota altı savaşlarıyla. Bu bağlamda da Lakers ağır basar gibi geliyor özellikle Gasol ve Bynum gibi iki devle. Sanırım Ibaka bu ikiliye karşı bir hayli zorlanacaktır. Sezonun sonlarına doğru yapılan maçta 15 sayılardan dönen Lakers uzun hâkimiyeti ile OKC’yi yenmeyi başarmıştı. Seri boyunca böyle geri dönüşler izleme ihtimalimiz oldukça yüksek görünüyor. Bakalım seriyi OKC’nin üstün olduğu oyun kurucular mı yoksa uzunların hakimiyet alanı olan Lakers mı kazanacak? Benim tahminim 4-2 OKC Thunder’dan yana olsa da Lakers da sürprize imza atabilir.

LA Lakers-Denver Nuggets

Seride avantaj LA Lakers’ın elinde ve 3-1’den de seri dönmez gibi geliyor ne kadar Affalo ve Galinari çok çaba sarf etse de Lakers bu seriyi buradan geri vermez. Lakers’ta öne çıkan isimler tabiî ki Bryant ve destekçileri Gasol ve Bynum öyle ki Bynum bu seri ilk maçında 10 block yaparak bir de block rekoruna ortak oldu daha önce Mark Eaton ve Hakeem Olajuwann tarafından kırılan. Aynı zamanda bu maçta triple double yapan Bynum rakiplerine de sert bir mesaj yolladı ki bu rakip de büyük olasılıkla Serge Ibaka olacak. Dediğim gibi olası OKC Thunder-Lakers serisinde Thunder’ı avantajlı görsem de uzunlar iyi çalışırsa Lakers Thunder’ı eleyebilir bu bağlamda Lakers adına uzun oyuncu verimi ve kısa savunması çok önemli tur açısından eğer bu iki sorunsaldan başarı ile çıkarlarsa seride bir adım öne geçerler tabii Kobe’nin Durant’a göstereceği direnç de çok önemli.

Memphis Grizzlers-LA Clippers

Bu seriye göz attığımızda Clippers dinamizmi ve engellenemez hava harekatıyla 3-1 öne geçti ve seriyi de alacak gibi duruyor. Bu seride fark yaratan isimler kontrolü kaybetmeyen ve takımı maestro misali yöneten Chris Paul ve hava harekâtının ön saflarında yer alan Blake Griffin ve Deandre Jordan. Bu üçlüye Caron Butler da eklenince takım otomatik olarak gedikli yüzük avcıları ile yarışacak duruma geliyor. Mo Williams da Paul’a çok iyi destek olunca takım hem kısa hem de uzunda kompakt bir takım ortaya çıktı. Bu takımın olası Spurs eşleşmesinde dezavantaj yaşayacağı pozisyon ise Ginobili’nin olduğu forvet pozisyonu, diğer bir sıkıntı da Parker’ın savunmasında yaşanabilir. Çünkü hem Mo hemde Chris savunma yapmayı sevmeyen kısalar. Ama bu takımı izlemek de ayrı bir keyif oldu bu sezon bunu belirteyim. Spurs karşısında çok zor da olsa finale kalabilirse büyük bir başarı olur ve biz de biraz daha keyifli ve kaliteli maçlar seyrederiz.

DOĞU KONFERANSI

Chicago Bulls-Philedelphia 76ers

Bu seri hakkında çok fazla yazmak anlamsız olur. Öncelikle sezonu kapatan Derrrick Rose’a geçmiş olsun diyelim son olarak da yılın en ballı takımı diye nitelendirebileceğim Philedelphia’ya bir sonraki turda başarılar dilerim.

Miami Heat – New York Knicks

Bu seride New York biraz Miami karşısında zayıf kaldı diyebilirim. Ne kadar yıldız savaşlarında bu takımla çekişse de takım olma ve maç kazanma konusunda Miami’ye erişemedi ve muhtemelen de seri 4-1 olarak noktalanacak. Serinin en kötü anı ise Baron Davis’in dün gece sakatlandığı andır herhalde. Baron Davis’in muhtemelen basketbol hayatının bitmiş olması ise diğer bir üzücü haber biz NBA ve basketbol severler için. Seride Lebron’un fark yaratan oyunu yine öne çıktı ve süper kahraman bir sonraki turdaki rakiplerine sağlam bir gözdağı verdi bu seri boyunca. Eğer kendisine Wade ve Bosh’tan da iyi bir destek gelirse Miami yine doğu finalini görmeye en büyük adaydır Chicago elendikten sonra.

Indiana Pacers – Orlando Magic

Bu seri baştan itibaren Indiana’nın favori görüldüğü bir seriydi ve bu tahminler ilk maçtan sonra biraz değişir gibi olsa da aslında dağınık oynayan ve Howard’ın yokluğunu hisseden Orlando karşısında tutacağa benziyor. Özellikle seride fark yaratan isimler Indiana adına Roy Hibbert, Danny Granger ve David West olarak göze çarptı. Aslında doğuda serilerin bu denli rahat geçmesinin bir sebebi de Chicago’nun takımın beyni olan Rose’u ilk maçta kaybetmesi, Orlando’nun Howard’ı playoff’a bile çıkaramaması olarak gösterilebilir. Indiana seriyi rahat geçer demiştim daha önce de çünkü Orlando da Howard’ın yokluğunda oynayacak bir pivot dahi mevcut değil ama işler Indiana adına sonraki turda Miami ile oynarken bu kadar kolay gitmeyecektir. Miami bir sonraki turda da benim için favoridir Indiana karşısında.

Boston Celtics-Atlanta Hawks

Bu seriye göz atarsak Boston tecrübeli isimleri ve Rondo’nun ekstra performansı ile bu sezon çokça Josh Smith’in taşımaya çalıştığı Atlanta karşısında 3-1 öne geçti ve buradan da seriyi vermeyecektir diye düşünüyorum. Boston Celtics’in playoff takımı olduğu da göz önünde bulundurulunca bir sonraki turda şanslı eşleşmeden gelecek olan Philedelphia’yı da 4-2 yada 4-1 ile geçeceklerini düşünüyorum. Özellikle Boston’da Pierce, Rondo, Garnett ve Allen’ın ortaklaşa gösterecekleri performans diğer oyunculara da yansırsa bu takım sürpriz şekilde finalde Miami’yi zorlayabilir.

Genel olarak öngörüm batı finalini OKC Thunder ile San Antonio’nun oynayacağı yönünde ama batı hakkında yorumda bulunmak dengeler göz önünde bulundurulduğunda biraz papatya falı açmaya benziyor. Doğuda ise daha net fikir sahibiyim diyebilirim bu konuda ve tahminim Boston-Miami finali yönünde; şampiyon ise batıdan çıkar diye düşünüyorum. Genel olarak isteğim bu sezon OKC Thunder’ın şampiyonluğudur ama tabii ki hak eden ve iyi oynayan kazanacaktır.

Bir son not da benimle ilgili aslında, bundan sonra size daha farklı platformlardan ulaşacağım. Mezuniyet yaklaştı ve GazeteBilkent kariyerimin de sonuna geliyorum yavaş yavaş. Biraz reklam yaparsam GazeteBilkent eğer vakit ayırabiliyorsanız yazarlığa giriş için çok önemli bir başlangıç noktası ve gelişime, değişime açık bir ortam. Bu ortamda hem kendinizi geliştirip hem de ilgi alanınıza göre faydalı bilgileri insanlarla paylaşabilirsiniz. Son notum olarak belirtmeliyim ki “Ben giderim başkası gelir ama NBA baki kalır” J Saygılarımla…

Leave a Reply