Konferans Finalleri Mavericks || Thunder & Bulls || Heat

NBA’de konferans finalleri başlamış durumda ve bütün hızıyla devam ediyor. Batıda final mücadelesi Oklohama City ile Dallas Mavericks arasında geçerken doğuda ise Chicago Bulls ve Miami Heat kıran kıran bir mücadele veriyor. Batıda ilk maçta Mavericks Nowitzki önderliğinde müthiş bir performans sergileyerek Salı gecesi oynanan maçta Durant’li Thunder karşısında 1-0 öne geçti. Bu maçın en önemli özelliği bu sezon playoff boyunca rekorlara imza atan Mavericks’in bu maçta da Nowitzki ile 24-24 serbest atış atarak playoff faul atışı rekorunu %100’lük yüzde ile kırmasıydı. Bu müthiş performansı 48 sayıyla süsleyen Nowitzki böylece Durant’in 40 sayılık performansını da gölgede bıraktı. Bu maçta fark yaratan ve Nowitzki’ye eşlik eden isimler Juan Barea ve Jason Terry oldu. Özellikle JJ Barea oynadığı 16 dakikalık sürede 21 sayı atarak takımına çok önemli bir katkı yaptı. Diğer yanda ise Thunder’ın kenardan gelip maçlara etki yapan ismi Harden Dallas maçına 12 sayılık katkı yapınca Thunder çok da fazla direnemedi Mavericks karşısında. Özellikle yapılan faullerin Mavericks tarafından çok iyi değerlendirilmesi bu sonucu doğurdu diyebiliriz. Benim görüşüm Mevericks açısından 1 tehlike ve 1 avantaj olduğu yönündeydi daha önceki yazılarımda. Tehlike uzun aradan sonra konsantrasyon eksikliği yaşamaları, avantaj ise dinlenmiş gelerek rakibine avantaj sağlayacağı yönündeydi. Anlaşılan dinlenme periyodunu Mavericks iyi geçirmiş ve seride de mutlak olarak favoriliğini sürdürüyor. Ama Durant ve Westbrook da seriyi Lakers oyuncuları gibi Mavericks’in eline bırakacak oyuncular değiller. Onların hırsı bana göre belki seriyi almaya yetmeyecek ama yine de 2 maç alabilirler diye düşünüyorum. Özellikle Thunder’ın evinde kaybetme potansiyeli olan bir takım oluşu benim bu serinin Mavericks lehine 4-2 biteceğine olan inancımı kuvvetlendiriyor.

Diğer yanda yani doğu konferansında ise işler tam anlamlıyla kıran kırana devam ediyor. Özellikle ilk maçı Bulls’un alması bu seride Heat’i favori gösterenleri biraz olsun bu işin kolay olmayacağına ikna etmiştir. United Center’daki ilk maçta Bulls’un etkili performansı Rose’a neredeyse bütün takımdan sayı katkısı gelerek eşlik edilmesi maçta 103-82 gibi bir skorun oluşmasına neden oldu. Ama dün gece oynanan maçta özellikle savunmada sertleşen Miami, serideki durumu maçı kazanarak ve saha avantajını eline geçirerek değiştirdi. Özellikle aylar sonra tam bir dönüşe imza atan Miami ile özdeşleşmiş Udonis Haslem’in ribauntlara katkı sağlayıp pota altında skorer oynaması ile Miami maçı kazanmış oldu. Bu maçta Lebron James’in de bir lider gibi maçın sonunda sazı eline alması işleri iyiden iyiye Miami lehine değiştirdi. Maça damgasını vuran diğer bir olay ise temsilcimiz Ömer Aşık’ın Wade’i bloklaması ve pozisyon sırasında çenesinin yarılmasıydı. Bu andan sonra oyuna dönemeyen Ömer maçın kaybedilmesini kenardan izlemiş oldu.

NBA yazılarımın ilkinde daha playofflar başlamadan değindiğim bir konu olmuştu. Özellikle Chicago’nun kötü sezonların ardından müthiş bir sezon birinciliği ile playofflarda final yolunun açık olduğunu ama konferans finalinden ileri gitmesinin zor olduğunu yazmıştım. Bunun nedeni ise Chicago’nun takım kimyasını sezon sonunda yakalamış olan Miami gibi takımlara karşı bire birde zorlanacağı yolundaydı. Çünkü birebir değerlendirdiğimizde Miami kadrosu Chicago kadrosundan en az bir gömlek daha üstte. Sezon boyunca bu açığı Rose’un süper oyunu ve takım kimyasıyla kapatan Bulls’un finallerde bu avantajı yitirmesini de doğal görüyorum. Bu seri ile ilgili bir tahmin yapmak gerekirse, burada da Miami Heat’in 4-2 ile finale çıkacağını düşünüyorum. Sonuçta takımların bende oluşturduğu izlenim NBA finalini Heat ve Mavericks’in oynayacağı yönünde. Tabii temsilcimiz Ömer Aşık’ın Bulls ile finale çıkması ve şampiyon olması gönlümde yatan bir diğer düşünce ama bu şimdilik daha şampiyonluk elde etmemiş bir Lebron James karşısında zor görünüyor. NBA konferans finalleri gerçekten de güzel maçlara sahne oluyor. Özellikle öğrenci arkadaşlarım sınavlardan vakit bulup izleme şansı bulursanız, bu maçları kaçırmayın derim.

Leave a Reply