Euroleague Top 16 Tahminleri

Uzun bir aradan sonra tekrar yazabiliyor olmanın verdiği mutlulukla, Top 16’e başladığı gibi devam eden Türk takımlarını ve genel olarak Euroleauge’i değerlendirmek istiyorum. Genel tabloya baktığımızda lokavt’ın bitişi takımlardan ayrılanlar yeni girenler derken aslında bu sene Euroleague NBA’den epey etkilendi. Bu süreçte takımlarımıza gelen Zaza Pachulia, Thabo Sefaloja ve Ersan İlyasova takımlarından ayrıldılar. Bu arada yapılan ilginç ve sonucu tahmin edilemeyen mücadeleler sonucunda Fenerbahçe Ülker, Galatasaray Cafe Crown ve Anadolu Efes gruplarından başarıyla çıktılar ve biz Türk taraftarını hangi renkten olursa olsun gelecek adına sevindirdiler.

Top 16 öncesi Euroleauge’i değerlendirdiğimizde karşımıza çıkan en büyük başarı hikayesi CSKA Moskova’ nın 10’da 10 yaparak grubu lider sonlandırmasıydı. Buna ek olarak İspanyol devleri Real Madrid Barcelona’nın da oynadığı dominant oyun rakiplere korku saldı aslında gruplarını birinci sonlandırırken. Grupların en ilginç birincisi ise yenilmesi halinde gruptan çıkamayacak olan Fenerbahçe Ülker’di. Son maçında deplasmanda Bennet Cantu’yu fazla gerilmeden geçen Fenerbahçe Ülker, Geschrap Bilbao mağlubiyetiyle gelen tehlike çanını susturarak bu çanı bir zafer çığlığına çevirdi. Madem Fenerbahçe Ülker dedik, onunla devam edelim. Fenerbahçe Ülker, sezona baktığımızda istikrardan uzak bir görüntü sergiledi, ilk 2 maçta galibiyet elde edemeyen Fenerbahçe Ülker, Nancy glibiyetiyle nefes almıştı. Daha sonra bir galibiyet serisi yakalayan Fenerbahçe Ülker, 2 kere Caja Laboral’a yenilince işler son maça kalmıştı. Sonuçta mental olarak baskıdan uzak kalınca FB Ülker son maçta Cantu’yu yenince Bilbao da Laboral’ı yenince, grup liderliğine oturmuş oldu. Bu süreçte Ömer Onan takıma hırsıyla renk katarken, Roko Ukic ve Curtis Jerrels beklentilerden biraz uzak kaldı. James Gist ise en istikrarsız oyuncuydu. Bir maç muhteşem oynarken diğer maç ortadan kayboluverdi. Gelecek adına Fenerbahçe Ülker ne yapar dersek, top 16 ilk haftada sonucu tahmin edilemeyen maçlardan birini Kazan deplasmanında yapacak Fener. Henry Domercant tehlikesini iyi savunur, ve bu savunma performansını tüm maça yayabilirse maçı kazanabileceğini düşünüyorum. Bu maçta Bojan Bogdanovic, James Gist ve Curtis Jerrels dan ekstra performans bekliyorum galibiyet adına. Onların da artık tam bir patlmaya ihtiyaçları var taraftarın gönlünde taht kurmak için. Buna ek olarak ikinci hafta maçı “Emperio Armani maçı” Fenerbahçe Ülker’in yeni salonuyla Eurleauge’de ilk kez buluştuğu maça sahne olacak ki tam bir şölen havasında geçecektir (İstanbul’da olan Bilkentli Fenerbahçe taraftarını da maça davet edelim buradan). Bu bağlamda, bütün bunları göremeyecek olan ama bu salon yatırımına vesile olan Aziz Yıldırım’a da bir basketbolsever olarak teşekkür’ü bir borç bilirim.

Anadolu Efes’e gelirsek, Efes genel olarak zorlu maçlarda kaybederek, daha güçlü olduğu maçları da kazanarak ortalama bir sezonu Maccabi ve Real Madrid’in arkasında geride bıraktı. Takımda Vujacic kalitesini daha tam olarak sergileyemeyerek beklentileri karşılayamadı lakin Efes’in halen çok ihitişamlı güçlü bir kadrosu var. Bu sayede Efes top 16’da fark yaratabilir. Bu grupta Efes’in şanssızlığı Galatasaray ile eşleşmesi oldu. İlk maçta karşılaşacak olan Efes ve Galatasaray Cafe Crown maçının sonucunu tahmin etmek zor çünkü Galatasaray’da ekstra oynayacaktır grubun favorilerinden Efes’e karşı. Top 16 sürecinde Efes’i en çok etkiyecek durum Ufuk Sarıca’nın da belittiği gibi 4 numara pozisyonunda oluşan sakatlıklar. Bunu önlemek için de Assecco Prokom’dan Oliver Lafayette kadroya takviye edildi. Lafayette, takıma uyumda sorun yaşamazsa atletizmi ile Efes’e bu süreçte mutlak katkı sağlayacaktır.

 Galatasaray Cafe Crown bu sezon beklentileri yerine getirerek gruptan çıktı ve büyük bir başarı elde etti ilk sezonunda. Lakin onlar misyonlarını tamamladıklarını düşünmüyorlar top 16’da da. Bu yolda çok güçlü olan grupta Efes, CSKA ve Olympiacos ile ilk 2 mücadelesi verecek. Bu bağlamda CSKA’yı kesin çıkar diye değerlendirirsek, üst tur için sadece bir Türk kontenjanı kalıyor ki bu da yarınki maç ile şekillenmeye başlayacaktır. Galatasaray Cafe Crown, sezona iyi başladı ama daha sonra bunu sürdüremeyerek gruplarda ilk 4 cebin son sırasını alarak gruptan çıkmıştı. Takımda Jamon Gordan, Joss Shipp, Andric ve Lakovic’e Furkan’ın da eklenmesiyle çok iyi bir takım olundu. Gelecek sezon için takviyeler yaşanırsa Galatasaray’da Euroleauge’in gediklisi olacaktır. Efes maçına gelince ben bir sürpriz beklemiyorum ama GS Cafe Crown Efes’i yenerse çok da şaşırmayacağım. Sonuç olarak artık kalburüstü takımların kaldığı to 16’da 2 takımla top  8’e kalırsak çok büyük bir başarı olacaktır. Halen en büyük şampiyonluk adayım CSKA ama Final Four ruhu farklı olur bunu bize geçen sene gösteren Diamantidis’li Panatinaikos olmuştu. Bakalım bu sene olursa bu sürprizi kim yapacak.

Leave a Reply