Aşık Şampiyon, Rose MVP Olabilecek Mi?

Aslında bu soru tamamıyla Chicago Bulls’un bu sezonki performansından doğan bir sorudur. Bu sezon başında kadrosunu Derrick Rose’a destek olma amacıyla Carlos Boozer’la güçlendiren Bulls belki de kendi beklentilerinin de üzerinde bir konumda bulunuyor. Öyle ki oynadığı 70 maç sonunda doğu konferansı liderliğini elde etmiş ve bitime 12 maç kala play-off’u garantilemiş durumda. Peki, bu yükselişin sebebi nedir?

Bence bu yükselişte temel etken Bulls’ta oluşan takım ruhudur. Tabi bu çıkışta Derrick Rose’un da sezon boyunca göstermiş olduğu müthiş performans büyük etken. Derrick Rose lise yıllarında Chicago’da parlayan Kolej yıllarında Memphis’te yıldızlaşıp 2008 yılında birinci tur birinci sıradan draft edilmiş bir oyuncu. NBA’de ilk senesinde yılın çaylağı seçilip o sene Allen’li, Pierce’li ve Garnet’li Boston’a karşı playoff ilk tur maçında mucizeyi zorlayıp 7. maç sonunda boyun eğen bir fenomendir. Rose. Aynı zamanda Rose ikinci sezonunda All-Star’a da seçilmiştir. Ayrıca, oyun severler bilir ki kendisi NBA 2K10 oyununun Xbox-360 ve Playstation3 versiyonlarında kapak yıldızı olmuştur. Aynı zamanda, forması ligde en çok satılan oyuncular arasında üst sıralardadır. Rose ve geçmişinden sonra onun bu sezonki müthiş performansına da değinmek gerek. Bu sezon Rose Chicago’da fırtınalar estiriyor çünkü takımı da ona gerektiği yerlerde müthiş bir destek veriyor. Ayrıca Derrick Rose da oyununu olgunlaştırma yönünde büyük aşama kaydetti. Yazın Türkiye’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda izlediğimiz Rose’dan çok farklı bir Rose var sezon içinde. Nede olsa kendisi 1988 doğumlu bir oyuncu. Artık gerektiği yerde asist yapan üç sayılık atışlarda yüzdesini gittikçe artıran ve gerektiğinde de oyunu sırtlanan bir oyuncu görüntüsünü aldı. Bu sezon eğer Bulls doğu konferansını lider bitirirse, o da çok büyük ihtimalle MVP olacaktır. Benim için normal sezonun en büyük MVP adayıdır. Temsilcimiz Ömer Aşık ise takımına daha çok savunma yönünde destek veren ve takımına direnç getiren bir oyuncu oldu ilk sezonunda ve belki de ilk sezonunda şampiyon olan ilk Türk basketbolcu da olabilir.

Tabii ki Play-off farklı bir dünyadır ve normal sezonu üst sırada bitiren takımlara sürprizlerle yanıt vermiştir. Chicago da play-off da ne yapar diye düşünüyorum ve benim tahminim Chicago’nun Doğu finalinde eleneceği yönünde. Çünkü Orlando, Boston ve Miami Bulls’u zorlayacak sert takımlar.  İş finale gelir mi bilmem ama Bulls önümüzdeki sene için çok önemli adımlar atacak ve önümüzdeki sene doğuda Heat’e en büyük rakip olacaktır.

Leave a Reply