Bu yazı bir devam yazısıdır zira AS Roma’sız bir SS Lazio düşünülemez.

Roma Olimpiyat stadının CurvaSud(Güney Kale Arkası) tribününde başlayıp bugünlerde CurvaNord’da devam eden Lazio taraftarlarının tribün oluşumları dünyaca ünlüdür. Özellikle çoğunluğu faşist olmalarıyla bilinirler.

1900 yılında atletizm takımı olarak kurulan SS Lazio Roma’nın ilk takımı olma özelliğine sahiptir, renkleri mavi-beyazdır. Taraftarları daha çok Roma şehrinin zengin ve faşist kesiminden oluşmaktadır. Tarihinin büyüklüğü kadar çok kupası olmasa da İtalya’nın önemli klüplerinden biridir. İlk organize taraftar grubunun adı The Commandos Monteverde Lazio’dur. 1971’de kurulan bu grup 74 senesinde Scudetto-yani şampiyonluk- zaferiyle C.M.L. 74 adıyla anılırlar.

1976 yılında ise tüm CurvaSud grupları(bu tarihlerde SS Lazio taraftarları hala CurvaSuddlardı.) G.A.B.A. adıyla birleştiler ve bir sonraki sene isimleri Eagles Supporters olarak değişti.

1978 yılında ise Viking grubu kuruldu. Bu grup özellikle sert siyasi söylemleriyle hatırlanır. 28 Ekim 1979’da AS Roma’nın ev sahipliğinde bir derbi maçı esnasında kötü bir olay yaşandı: CurvaSud’dan 17 yaşında bir çocuğun ateşlediği fişekler CurvaNord’da 33 yaşındaki Vincenzo PAPARELLİ adlı Lazio taraftarını öldürdü. Bu olaydan sonra Lazio tribün grupları CurvaNord’a taşındılar.

1980li yıllar Lazio için sportif başarı anlamında ne kadar kötü geçsede tribün açısından da bir o kadar iyi gidiyordu. 1987’de CurvaNord’da yeni bir grup kuruldu: IRRIDUCIBILI. Eagles Supporters’ın aksine bu yeni grup tribüne yeni tribün akımını yerleştirmek istemektedirler. Eagles supporters 1992’de ortadan kaybolur. 2002-2003 sezonu IRRIDUCIBILI’nin tribündeki 15. sezonu olması hasebiyle SS Lazio’nun 12 numaralı forması sonsuza dek emekli eder ve tribünlere adar.

Bu günlerde CurvaNord’da C.M.L. 74 ile beraber IRRIDUCIBILI, VIKINGS, the BANDA NOANTRI, the GRUPPO ANNI ’70, the VETERANI  boy göstermektedir.
Ezeli Rekabet

S.S. Lazio, AS Roma rekabeti dünyanın hiçbiryerinde görülmemiş derecede serttir. Bu iki takım arasında oynanan Roma derbileri Derby Della Capitale olarak adlandırılır. Derbi dışında da birbirlerini hiç sevmeyen iki takım taraftarları bu nefretlerini birçok kere birbirlerini öldürerek de göstermekten çekinmemişler. Bu büyük nefrete örnekle; 2009-2010 sezonunda AS Roma ve FC İnternazionale Milano takımları şampiyonluk için kapışırlarken SS Lazio’da kümede kalma mücadelesi vermekteydi. Son haftalarda Roma’da oynanan Lazio-İnter maçında Lazio taraftarları İnter’in gollerine sevindiler, atağa çıkan takımlarını ıslıkladılar. İşin ilginç yanı Lazio henüz kümede kalmayı garantilememişti.

Böyle büyük bir rekabetin doğal olarak baş rol oyuncuları da var. En önemlisini zaten önceki yazıda anlatmaya çalıştım: Francesco Totti! Lazio tarafında ise sadece Lazio’da yıllarca oynayan bir oyuncu olmadığı için bu en önemli dört ismi zikretmek gerekir: Paolo Di Canio, Juan Sebastian Veron, Alessandro Nesta ve Roberto Mancini.

Özellikle Di Canio’nun Lazio taraftarlarının gönlünde yeri ayrıdır. Bir seferinde attığı golden sonra verdiği nazi selamıyla 1 maç ceza almasının etkisi de çok büyük tabii ki.

Leave a Reply