2012/2013 transfer sezonu Galatasaray’da çok hareketli geçti. İşte 19.07.2012 tarihi itibari ile yeni sezonda sarı-kırmızı formaları terletecek oyuncular;

Hamit Altıntop:

Bir gün Galatasaray’la, bir gün Fenerbahçe’yle, bir gün Trabzonspor’la anılan Hamit’in transferi bir çok kulübü birbirine düşürdü. Gerek yerli olması, gerekse de Madrid’de pek forma bulamayışı onu bir çok Türk kulübü için cazip bir hedefe çevirdi. Galatasaray’ı seçti. Galatasaray’ın orta sahasına çok şey katanacağını düşünüyorum. Hem ortada, hem sağ kanatta değerlendirebilir. Bana göre tek eksiği sürati; ama bunu gücüyle, şutlarıyla ve oyun içindeki istikrarı ile kapatıyor. Fatih Terim ile 30’dan fazla maçtan forma şansı bulacağını düşünüyorum. Hele ki yanında Melo ve Selçuk olursa, Galatasaray ligde oynayacağı tüm maçlarda orta saha hâkimiyetini elinde bulundurur.

Burak Yılmaz:

Türkiye’nin üst düzey birçok takımını gezdikten sonra kendini Trabzonspor’da buldu Burak. Burak mı kendini bu kadar çok geliştirdi yoksa diğer hocalar mı Burak’tan yeterli verimi alamadı bilinmez ama bu sene ligin tozunu attırdığı aşikâr. Kimi 90 dakika kimi 30 dakika olmak üzere bir çok maçını izledim. Güçlü fiziği ve bitmek bilmeyen enerjisinin yanına bitirici şutlarını eklediğinde çok etkili bir oyuncu olabiliyor. Daha önce bir yerde okumuştum ama tam hatırlayamıyorum, yazıda Burak’ı bitiriciden ziyade şutör olarak nitelendirmenin daha doğru olacağı söyleniyordu. Buna %100 katılıyorum, Burak’ın attığı kadar kaçırdığı hatta saç baş yoldurduğu pozisyonlar da var. Bu sene bu kadar skorer olmasında arkasında onu sürekli pozisyona sokan bir orta sahanın olmasının payı büyük.

Nourdin Amrabat:

Transferi yılan hikâyesine dönen bir diğer oyuncu. Süleyman Hurma her ne kadar kendisini Galatasaray’a satmak istemese de kendisi bir o kadar istedi Galatasaray’ı. Sonunda muradına erdi. Yeteneğini konuşmaya tartışmaya gerek yok, PSV ve Kayseri’de kendisini izledik fakat asıl Amrabat’ı henüz izlemediğimizi düşünüyorum. Yanında Hamit, Selçuk ve olası bir Melo transferi ile önünde de Elmander, Burak, Umut, Baros ve Necati gibi güçlü bir forvet hattıyla takıma skor anlamında çok şey katacağını düşünüyorum. Semih’in tutmaktan çok zorlandığı 2 oyuncudan biri(diğeri Burak) olduğunu ifade ettiği Amrabat’ı süper lig’de kolay kolay durdurabilecek bir savunma oyuncusu yok.

Dany Achille Nounkeu:

Galatasaray’ın 2010/2011 sezonunda Gaziantep’in Toulouse takımdan transfer ettiği Dany, Gaziantep’te başarılı bir sezon geçirdikten sonra performansı ile dikkatleri üzerine çekmişti. Bir defans oyuncusunda aranan tüm özelliklere sahip. Pozisyon bilgisi var, hızlı, teknik, oyun kuruyor, kafa topuna çıkıyor, vs vs ayrıca yaşı da ideal. Ujfalusi gittikten sonra Semih’in savunmadaki partneri olarak düşünülebilir.

Umut Bulut: 

Nam-ı diğer “Ciğersiz”. Umut Bulut denildiğinde aklıma ilk bu geliyor. Her maç sürekli koşan, pozisyon kovalayan ve rakip savunmayı yıpratan bir oyuncu.  Transfer olduğunu ilk duyduğumda kendisini Elmander ile çift forvet olarak bir maça çıktığını düşündüm. Rakip takımın orta saha çizgisinin geçebileceğini bile düşünmüyorum. Sık forma şansı bulur mu bilmiyorum Burak’ın Trabzonspor ile çıktığı şampiyonlar ligi maçlarını düşününce kendisinin Elmander ile çift forvet olarak Avrupa maçlarında yer bulacağını düşünüyorum.

 

 

Leave a Reply