62. kez düzenlenecek olan NBA Allstar Haftasonu’na bu yıl Houston,Texas ev sahipliği yapacak. Dünya çapında milyonlarca basketbolseverin verdiği oylarla Doğu ve Batı Konferansı’nı şu isimler ilk 5 başlayarak temsil edecekler:

DOĞU KONFERANSI İLK 5’İ
Dwyane Wade (Miami Heat)
Rajon Rondo (Boston Celtics)
LeBron James (Miami Heat)
Carmelo Anthony (New York Knicks)
Kevin Garnett (Boston Celtics)

BATI KONFERANSI İLK 5’İ
Kobe Bryant (Los Angeles Lakers)
Chris Paul (Los Angeles Clippers)
Kevin Durant (Oklahoma City Thunder)
Dwight Howard (Los Angeles Lakers)
Blake Griffin (Los Angeles Clippers)

AS13-599x258-Starters-BAB-T1

            Ligin sayı kralı Kobe Bryant aldığı 1,591,437  oyla, 1,583,646 oy elde eden Lebron James’i geride bırakarak oylamada en çok oya ulaşan oyuncu oldu. Bu onun aynı zamanda üst üste yer alacağı 15. Allstar olacak ve bu departmanda rekoru eline geçirdi. Clippers’in guardı Chris Paul ise son oylamalarda Jeremy Lin’i ensesinde hissetse de yaklaşık 45 binlik bir farkla guard rotasyonuna seçilen 2. oyuncu olmayı başardı. Doğu Konferansı’nda ise Kevin Garnett 25 binlik farkla Chris Bosh’un önünde yer alarak ilk 5’te yer aldı.

Yedeklerin 24 Ocak’ta koçların oyları ile belirleneceğini göz önüne alırsak, şu ana kadar Miami Heat, Los Angeles Clippers, Los Angeles Lakers ve Boston Celtics’in en az 2 oyuncusu All-Star maçında sahada yer alacak.(Sakatlık vb. gibi sorunlar olmadıkça) Yeni oylama sisteminin oyuncuların kategorisini yalnızca frontcourt ve backcourt ile ayırıp center diye bir ayrım içermemesinin kurbanı olan, kariyerinin istatistiki açıdan en iyi sezonunu geçiren Tyson Chandler’ın(maç başına yüzde 67 saha içi isabetiyle 12.4 sayı ve 11 ribaund) , koçların adil seçim yaptığı takdirde kadroya girmesi bekleniyor.

Yedeklerin seçilmesi işlemi için 30 koç kendi konferanslarından 7 oyuncuya oy verecekler.Bu 7 oyun dağılımı şöyle olmak durumunda: 2 oy guardlara(backcourt oyuncularına), 3 oy frontcourt oyuncularına ve 2 oy da herhangi pozisyonda oynayan oyuncuya verilecek. Koçlar kendi oyuncularına oy veremeyecekler ve eğer bir oyuncu maça çıkamayacak durumda olursa, onun yerine seçilecek oyuncu David Stern tarafından belirlenecek.

3 Şubat itibariyle konferanslarının ilk sırasında yer alan takımların koçları, All Star Maçı’nın koçları olarak onore edilecekler. Ancak OKC Thunder Batı’da bugünki gibi tepede yer alırsa, koç Scott Brooks Batı Karması’na koçluk edemeyecek, zira 1 önceki senenin All-Star koçları kural gereği sonraki sene takımın başında olamıyorlar.

Doğu’da guard olarak seçilmesini beklediğim isimler Kyrie Irving ve Jrue Holiday.2 wildcard lı oyuncudan biri de Danny Granger’ın yokluğunda öne çıkarak çok etkili performanslara imza atan Paul George. Deron Williams’ın da bu seçilen guardlarla istatistiksel olarak eksiği yok ancak saha içinden yüzde 40 ı zorla geçerseniz, bu sizi  birkaç adım geride bırakır. Joakim Noah ve Tyson Chandler’ın seçilmemesi ayıp olur zaten. Ancak bana kalırsa Brook Lopez ve Chris Bosh’tan biri dışarıda kalacak ve bu bence, size dezavantajından dolayı Chris Bosh olacaktır.

Batı’da ise guardlardan ,bu sezon gösterdiği etkili performans ile takımını  playoff contender’ı yapan James Harden ve OKC’nin başarılı guardı Russell Westbrook’un yerleri garanti gibi. 3. guard ise Stephen Curry ve Tony Parker’dan birisi olacak ve belirtmeliyim ki, seçim yapmak gerçekten zor 2’si arasında. Yılın çaylağının en büyük adayı Damian Lillard etkileyici istatistiklere sahip olsa da çok büyük ihitmalle bu sene All-Star olma onuruna erişemeyecektir. Ancak ilk senesinden All-Star olmayı zorlayacak bir performansa sahip olması, oldukça umut verici. Golden State’in üst sıralarda yer almasını da hesaba katarsak David Lee’nin bu performansıyla yedeklerin içinde yer alması bekleniyor. Tim Duncan, Al Jefferson, Zach Randolph ve Marc Gasol gibi isimlerde koçların uzun rotasyonunu oluşturken düşüneceği isimler olarak göze çarpıyor.

 

1951’den bu yana düzenlenen organizasyonda Doğu Konferansı’nın 36-25 lik üstünlüğü bulunuyor.

1999’da lokavt nedeniyle All-Star maçı yapılmadı.

Leave a Reply