Yılın sonuna doğru 14 maçını üst üste kazanarak inanılmaz bir seri yakalayan Los Angeles’in eski “öteki takım”ı Clippers şu an için tartışmasız ligin en formda takımı. Bu yazının kaleme alındığı 26 Aralık itibariyle, Christmas Gecesi’ndeki çekişmeli maçta Miami Heat’e kaybeden Oklahoma City Thunder’ın yarım maç önünde 22-6 lık dereceleriyle  Batı Konferansı’nda zirvede yer alıyorlar ve bu aynı zamanda şu an için ligin de en iyi derecesi. 14. kez üst üste kazandıkları maçta(112-100), Denver karşısında benchten tam 64 sayılık katkı almaları takımda skor üretiminin bir çok isimden geldiğini gösteriyor.Takımın maç başına sayı ortalamasına baktığımızda 9.1 ila 18.1 sayı ortalaması arasında 7 isim var.Etkili bire bir oyunu ve clutch time daki soğukkanlı ve iş bitiren oyununu düşünürsek,takımın Blake Griffin’den sonraki en skorer isim(maç başına 16.5 sayı)Jamal Crawford’un bu sene takıma katılımı büyük etki yarattı.

  Blake Griffin için başka bir uçuş!

 

Ancak, bu büyük değişime uğramış kadronun playofflarda ne yapacağını tam olarak tahmin etmek güç, en azından daha ligin henüz yarısına gelmemişken. Geçen sene 2. turda Spurs’e süpürülmeye engel olamamışlardı. Bu seneki takımın kadro derinliği genişledi, Matt Barnes, Jamal Crawford gibi takviyeler takıma büyük katkılarda bulunuyorlar ve Blake Griffin oyununu geliştirmeye devam ediyor. Şu an için işler yolunda gidiyor ve Clippers playofflara ilk sıradan girmek için bu performansını sürdürmeye çalışacaktır.

Morlu sarılılara gelince.. Noel Günü’nde Staples Center’da ligin flaş takımı Knicks’i ağırlayan Lakers maçı 100-94 kazanarak üst üste 5. maçından galip geldi. Ligin en skorer oyuncusu 9 maçtır en az 30 sayı atıyor, dünde 34 sayıyla takımına galibiyeti getirdi. Steve Nash’de geçen hafta döndüğü sakatlıktan sonra ısınmaya başladığını, 16 sayı ve 11 asistlik katkısıyla gösterdi. Bu galibiyetle Lakers 14-14 lük dereceye ulaşarak  12 maç sonra yüzde 50 lik galibiyet oranını yakalamış oldu. Mike D’ Antoni’ye göre takımdaki eksik parça Steve Nash’ti ve onun dönüşüyle takım doğru yola girmeye başladı. Dünkü galibiyette en önemli anlardan biri de pota altında yumuşak oynadığı gerekçesiyle eleştirilen Pau Gasol’ün maçın bitimine 14.4 saniye kala Lakers’ın 97-94 üstün olduğu anda içeri drive edip topu smaçlaması oldu. Bu basketle fark 5 sayıya çıktı ve hançer saplanmış oldu.

Pau Gasol’ün maçı bitiren smacı

   Son 10 maçında 4 kez mağlup olan Knicks’te ise Amar’e Stoudemire’ın takıma dönüşü Ocak’ın başında bekleniyor. Merak edilen soru ise Stoudemire’ın benchten mi katkı vereceği. Pick and roll oyununu Felton’la çok iyi oynayan Tyson Chandler’ı ve özellikle Carmelo Anthony gibi topa hükmeden bir ismin ilk 5’te yer aldığını düşünürsek, kendisi için de takım için de en hayırlısı 2. beşin sahada olduğu anda Amare’nin o beşte yer almasıdır. Zira, STAT kendisinin tamamen bir takım oyuncusu olduğunu ve takımın başarısını için ne gerekiyorsa yapacağını belirtmişti.

 Amar’e parkelere geri dönmeyi dört gözle bekliyor.

   Knicks’in son dönemde tökezlemesini üst üste kazandığı 5 maçla oldukça iyi değerlendiren Miami Heat, Doğu Konferansı’nda ilk sıranın sahibi oldu. Geçen senenin normal sezon MVP’si Lebron James bu sezon daha da korkunç bir performans sergiliyor.25.5 sayı ortalamasını %54.5 luk şut isabetiyle yakalayan James maç başına 8.5 ribaund toplarken 6.9 asist yaptı. Bu görünüşte Knicks’le Heat Doğu Konferansı’nda sıkı bir liderlik yarışına girecekler gibi gözüküyor.

Leave a Reply