Haber1903: Beşiktaşlı’nın Doğru Haber Kaynağı

 Bir takımın taraftarları, hele ki fanatikseler, neredeyse her gün takımlarının gündemini takip etmek ister. Bu gündem transferler, maç kadroları, sakat oyuncuların durumları, takımın motivasyonu veya kulübün iç işleri ile ilgili olabilir.

Fakat spor haberlerini herhangi  bir dönemde biraz da olsa takip etmiş olanlar bilir ki, gazetelerin spor  eklerinde veya ‘spor gazeteleri’nde yapılan haberlerin dörtte üçünden fazlası yanlış çıkar. Bu durum takımı ile ilgili son gelişmeleri öğrenmek isteyen taraftarların canını sıkan bir durumdur.

Medya Beşiktaş, bu eksiği görmüş olacak ki 2008 yılında Haber1903’ü yayına geçirmiş. Kısa sürede ‘Beşiktaş Haberleri’ ile özdeşleşen Haber1903’ün bu başarısına arama sonuçlarını ‘alaka’, ‘popülarite’ ve ‘güvenilirlik’ kriterlerine  göre sıralayan Google’dan da görmek mümkün.

 Peki Haber1903 nasıl bugünkü durumuna geldi  ?

Bunun en önemli cevabı olarak yapılan haberlerin doğruluğunu gösterebiliriz. Bunun sebebi ise Haber1903’ün Beşiktaş’ın yönetim kurulu üyeleriyle sık sık bilgi alışverişi gerçekleştirmesi ve bunları da haberlerine yansıtması. Kaynak olarak söylentileri değil, yöneticileri kaynak almasıdır.

2010 yazına dönecek olursak, Beşiktaş’ın Ricardo Quaresma ve Guti gibi dünya yıldızlarıyla temasta olduğu bir ortam vardı. Takımın başına Bernd Schuster gelmişti ve taraftar gelecek sezondan umutluydu. Her gün Beşiktaş hakkında belki onlarca transfer haberi çıkmaktaydı. Sporseverler ve Beşiktaşlılar hangi haberin doğru hangisinin yanlış olduğu konusunda büyük bir karmaşa içindeydi.

Bu durum Haber1903’ün oldukça işine yaradı. Transfer dedikodularına şüphe ile yaklaşılan bir ortamda yaptığı haberlerle okurları tarafından ‘doğru kaynak’ olarak görülen Haber1903’ün ünü, okurlarının haberlerini sosyal medyada paylaşmasıyla yayıldı. Sitede yayınlanan ‘Haber1903 Özel’ haberlerinin doğru çıktığını gören çoğu insan bu sitenin takipçisi oldu.

Haber1903’ün başarısındaki bir diğer etken ise, alıntıladığı her haberin kaynağını yayınlaması ve kendinden alıntı yapan sitelere de bunu kararlı bir şekilde belirtmesi. Büyük gazeteler,  Haber1903’ün haberlerini kaynak göstererek alıntıladıkça, sitenin ziyaretçi sayısı arttı.

Bir diğer, belki de en eğlenceli faktör ise Beşiktaş’ın unutulmaz futbolcularından, sempatik ve medyatik bir kişi olan Pascal Nouma’nın bu sitenin sahiplerinden olması. Bu sayede Pascal Nouma’yı seven ve ona destek verenler Haber1903’e de onun sayesinde sempatiyle bakmış oldular. Tabii ki Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden Itır Esen’in de bu sitede yazarlık yapması da Haber1903’ün ünlüler vasıtasıyla popülarite kazanmasında önemli bir etken oldu.

Haber1903’ün en önemli kısımlarından biri de yorum bölümüdür şüphesiz. Bu yorumların bu kadar önemli olmasının sebebi yeri geldiğinde yönetimin bu yorumlara bakarak bazı hamleleri yapması ya da yapmamasıdır. Yakın bir örnek olarak, Eriksson ile anlaşma imzalandığı zaman bu Haber1903’te haber yapıldı ve gelen aşırı tepkiler nedeniyle kulüp bu anlaşmadan vazgeçmeyi seçti. Eriksson ile anlaşmaya varılıp daha sonra bundan vazgeçildiğini başkan Fikret Orman’da bir söyleşide doğruladı. Özetle, taraftarlar yorum yazdıklarında düşüncelerinin uygulanma ihtimali olduğunu bilmekte olduğundan yorum yazmaya büyük bir rağbet var. Bir habere yapılan yorumları inceleyerek bir konu hakkında taraftarın görüşünü söylemek oldukça kolay. Aynı zamanda çoğu ziyaretçi de beğendiği yorumlara oy vererek yorumcunun sesini duyurmaya yardım ediyor.

İşini olması gerektiği gibi yapan, ilkeli  bir haber kaynağı olan Haber1903’e önündeki yayın hayatında başarılar diliyor ve kaliteli haberciliğini sürdürmesini diliyoruz.

 

 

Leave a Reply