Tüm Türkiye yarınki derbiye odaklanmış durumda. Tabii ki hep böyle olmuştur, spor futboldur Türkiye’de. Ama olaylara dikkatli bakanlar çok vahim bir resim gördü bugün Türk sporuna dair. Bayanlar voleybolda Türkiye Kupası yarı finalinde de bir derbi vardı; GS-FB. Ve Fenerbahçe yıldız takımla çıkmıştı rakibi karşısına, işte o 15-16 yaşındaki kızların üstüne ses bombası attı bazı insan sıfatını hak etmeyen kişiler. Bu tam da spora bakış açısının bu ülkede yerinde saymak bir yana geri gittiğinin resmidir, kazanma hırsıyla sadece gözlerin değil artık hislerin köreldiğinin. Şiddet denildiğinde sadece bu seneki karşılaşmalara bakılsa zaten Türk spor tarihinin özeti net görülebilir ki artık futbol sahalarından tüm spor branşlarına sıçradı. Bayanlar basketbol veya voleybol liglerinde hangi derbiyi tribün sesini kısmadan yayınlayabildi kanallar? Oraları bile kirlettik, bayanların zarifliğine bile tribün pisliği karışmış durumda. Futbol sahaları zaten sözün ötesi durumunda, ceza nedeniyle stada gelen kadınlar bile hep bir ağızdan küfrediyorlar erkeklerle dolu stadları varın siz düşünün.

Ülke sporu adına ikinci vahim resimse geçen Pazar karşımızdaydı. Futbolu atasporumuz sanan biz, öylesine abarttık ki bu durumu TS-FB maçının olduğu gün, Türk sporunun belki en büyük destanlarından birini yazan Filenin Sultanları olimpiyatlara gitmeye hak kazandı ve isimleri medyada tek cümle konuşulmadı. Bunun adı yazıktan da öte. Takımlı sporlarda ilk kez olimpiyat vizesi alan bir bayan voleybol takımı var ve bu güzelliği biz futbolun pisliklerini konuşmaya feda ettik. Ki yıllardır futbol ülkesiyiz diye geçinirken uluslararası başarılarımız malum ama bayan voleybolunda neredeyse Türkiye’ye gelmeyen kupa kalmadı. Keza bayan basketbol ve erkek basketbolda da Euroligde katılan tüm ekiplerimiz TOP 8’e kaldılar bu yıl. Ülkemizin ise tek derdi şike, futbol, vs. Bu durumun tek çözümü okullarda düzgün bir spor eğitimi. Alternatif sporların hızla tabana yayılması ve çocuklara spor yaptırılması elzem. İnsanlar sporun sadece taraftar olarak değil sporcu olarak da parçası olmalı ki bakış açıları sağlıklı bir hal alsın, bu yozlaşma artık dursun.

Son olarak değineceğim konu yarın ki derbi. Sonucu tabii ki merak konusu ama asıl ülke sporu adına önemli yanı zaten fazlasıyla gerilen ortamı biraz olsun sakinleştirebilmesi bence. Rakibe küfür etmek yerine kendi takımını desteklemeyi seçerse Fenerbahçe taraftarı en güzel tabloyu oluşturur. Ve olası bir Galatasaray şampiyonluğunda kazananı ve kaybetse bile kendi takımını alkışlarsa Türk sporu adına beyaz bir sayfa açacıklardır. Hakeden kazansın ve hakettiği saygıyı da görsün diyorum.

Leave a Reply