Jae Crowder, Celtics için Göreve Çağrılıyorsunuz!

Jae Crowder, Boston Celtics forması ile

Basketbolda bir takım, rol adamları kadar iyidir. Şahsen her takım, organizasyonun yüzü olacak bir yıldıza ve bir lidere sahip olmalıdır. Fakat iş parkedeki başarıya geldiğinde sizi hedefinize taşıyacak olanlar, spot ışıkları altındaki yıldızlarınızın yanında takımın ihtiyacı olan ne ise onu yapan rol adamlarınızdır. 

Yıldızların şampiyonluk için artık simgesi oldukları organizasyonları bırakıp ligin diğer önde gelen isimleriyle güçlerini birleştirmelerinin moda olduğu günümüz NBA’inde, kapasitesi kısıtlı olan ama takım için her şeyini sahaya koyan rol oyuncularının ismi; takım için önemleri gözardı edilemez olsa da geri plana atılıyor. 

Rol oyuncularından maksimum verim almakta ligin en iyi koçlarından biri olarak gördüğüm koç Brad Stevens’ın elinde ise All-Star olmanın kıyılarında dolaşan ve takım-sistem-oyuncu örtüşmesi açısından baktığımızda kendi organizasyonları için en değerli oyunculardan biri sayılabilecek bir isim var: Jae Crowder.

Jae Crowder, Dallas Mavericks forması ile

2014-2015 sezonun hemen hemen başlarında Celtics ve Mavericks arasında gerçekleşen o o dönemde Celtics kadrosunun piyasa değeri en yüksek oyuncusu olan fakat sisteme uymamaya başlayan ve yeniden yapılanma sürecinin  bir parçası olarak takımdan gönderilen Rajon Rondo’nun karşılığında Garden’ın yolunu tutan üç isimden biraz da olsa katkı vermesi umulan tek isimdi Crowder. O sezonun başında Mavericks ile 25 maçta 10.6 dakikada 3.6 sayı, 1.2 ribaunt ve 0.6 top çalma ile oynadıktan sonra Celtics ile çıktığı 57 maçta bu istatistikleri 24.2 dakika, 9.5 sayı, 4.6 ribaunt ve 1.0 top çalmaya çekmeyi başardı. Yeni kurulan bu takımın önemli bir parçası olacağının sinyallerini verirken 2012’de Mavericks’te çaylak sezonundan bu yana ilk kez rotasyonda kendine önemli bir yer edinmiş oldu. Takip eden sezonda forma giydiği 73 maçın hepsine ilk 5 çıkan ve istatistiklerini 31.6 dakika, 14.2 sayı, 5.1 ribaunt ve 1.7 top çalmaya yükselten 26 yaşında oyuncu All-Star yedeklerine seçilmenin de kıyısından döndü.

Crowder’ı Celtics ve Koç Stevens için bu kadar önemli olmasının sebebi ve onu Celtics’in 3. adamı haline getiren şey ise çok yönlülüğü. Ortalamanın üstünde bir üç sayı ve serbest atış yüzdesine sahip ve skora katkısı istikrarlı ve özellikle köşe üçlüklerinde tehlikeli bir isim. Çok atlet değil ama oldukça kuvvetli olan Crowder, guard savunmasında ligin en iyi ismi olan Avery Bradley ile Celtics primeter savunmasının bel kemiğini oluşturuyor ve rakiplerin kısa forvetlerini durdurma görevini üstleniyor. Şahsen en değerli özelliği ise Stevens kısa bir 5 ile tempolu oynamak istediğinde ribaunt sezgisi ve gücü sayesinde ,aslında 3 numara için dahi kısa bir boya sahipken, 4 numaraya kayabiliyor olması. Bunlar sayesinde Crowder çok yönlülük, rotasyon ve savunmanın temelini oluşturduğu bir sistem için size her şeyi verebilecek ideal bir görev adamı.

Jae Crowder & Avery Bradley

Bir 2. tur seçimine göre şu anda ligde bulunduğu konum bile oldukça göz kamaştırıcı olsa da Crowder’ı bir şanssızlıkla karşılaşmadığı sürece çok daha parlak günler de bekliyor. 35 milyon dolar değerindeki kontratı devam ediyor olmasına rağmen, Celtics GM’i Danny Ainge ve camianın, şehire bir süperyıldız getirme isteği uğrunda doğru isim için gözden çıkarılabilecek parçalardan gösterilse de bu onun vazgeçilebilirliğinden değil piyasada kendine kazanmış olduğu değerden. Diğer bir yandan, takımda kalması halinde, umarız ki bu yılın draftında 3. sıradan seçilen Jaylen Brown ilk 5 başlayacak seviyeye geldiğinde 4 numarada görev alarak Brown’a yer açılabilmesini sağlayacaktır. 

Undersized bir 2. tur seçiminden, önce D-League ordan da bir All-Star adayı olmaya uzanan kariyerinde Jae Crowder henüz yeni yeni primetime’ına adım atıyor. Şu an ligin geleceği en parlak takımlarından birinin en önemli görev adamı. Sahip olduğu potansiyelle ise gelebileceği noktaların tahmin edilmesi çok güç. 

Leave a Reply