Dieter Senft

 

Şüphesiz sporun en önemli unsurlarından biri hatta belki de ilkidir seyirciler. Hemen hemen her spor dalı git gide daha endüstriyel bir hal alırken sporcu-seyirci arası ilişkilerin de git gide köreldiğini görebiliyoruz. Temelde seyirciler tarafından izlenmek için mesleklerini icra eden sporcular, her geçen gün seyircileri ile aralarındaki yakınlığı kaybediyor. Zıt pencereden bakarsak da seyircilerin hayranı oldukları sporcularla etkileşim kurma şansı artık oldukça az.

Geçmişten günümüze sporcu-seyirci etkileşiminin en güzel ve “yakından” sağlanabildiği spor olarak bisikleti gösterebiliriz. Özellikle yokuşlarda seyirciler ve sporcular arasındaki hız farkının azalmasından dolayı birbirleriyle yan yana bulunma şansları oluyor. Özellikle 1970lerden bisiklet yarışlarından kullanılan yayın teknolojilerinin gelişmesi ve son dönemlerde insanların kendini gösterme ve ifade etme ihtiyaçlarının artmasıyla  seyircilerin yarışlardaki ve bisiklet kültüründeki yerleri de arttı. Zaman zaman sporcuları kızdırsalar hatta ciddi kazalara sebep olabilseler bile yarışlara ve bisiklet kültürüne çok büyük renk katıyorlar.

Bisikletle az da olsa ilgileniyorsanız Didi Senft ismi size hiç de yabancı gelmeyecektir. Son dönem bisiklet dünyasının en büyük figürlerinden biri olan Dieter Senft yani bilinen adıyla “Didi The Devil” geride bıraktığımız günlerde sağlık sorunları ve sponsor eksikliği nedeniyle kostümünü dolabına asmak zorunda kaldığını açıkladı.

 

Didi Senft

 

Kırmızı şeytan kostümü ile tanınan Didi Senft, 1993 yılından bu yana Tour de France’ın yokuşlarında boy gösteriyordu.

 

Didi The Devil

 

Senft’e bir röportajında Tur Şeytanı olmaya nasıl başladığı sorulduğunda ise şu cevabı vermişti:

Küçükken bisiklet sürerdim ve en büyük hayalim Tour de France’da gazeteci olarak bulunmaktı. Fakat o zaman Alman Demokratik Cumhuriyeti’ndeydim ve batıya seyahat etmemize izin verilmiyordu. 1990 yılında Berlin Duvarı yıkıldı ve 3 yıl sonra Fransa’ya gitmeye yetecek kadar para biriktirmiştim. Bisikletçileri daha önce kimsenin desteklemediği gibi desteklemek istiyordum.

 

Didi Senft

Klasik bir Tour de France etap gününü ise:

Bu çok yorucu bir iş. Sabahın ilk ışıklarıyla uyanıp sokaklara şeytan çatallarımı çiziyorum. Daha sonra da kendime etabı izleyebileceğim iyi bir yer buluyorum. Bu aslında çok zor çünkü sürekli yanımda beni gözetleyen bir polis oluyor. Yanlarında koşarken bisikletçilere engel olmamdan korkuyorlar.

cümleleriyle anlatmıştı Tur Şeytanı.

 

Didi Senft

Şu an altmış iki yaşında olan Didi, 21 yıllık şeytanlık kariyerinde sponsor anlaşmaları yaparak geçimini de sağlamayı başarmıştı.

 

Didi Senft'in 56 yaşındayken yaptığı "gitar bisiklet"

Didi Senft, Berlin, 2008

Didi Senft

Didi Senft, Almanya, 2010

Didi Senft

Didi Senft, Almanya, 2007

Didi Senft aynı zamanda bir bisiklet üreticisi. Ekimde bisiklet sezonu bittiğinde bahara kadar evinin garajında dünyanın en küçük ve en büyük binilebilir bisikletlerini üretiyor ve bunları kendine ait bisiklet müzesinde sergiliyor. Guinness Dünya Rekorları arasında bulunan birçok bisikleti var.

 

Didi Senft

Didi Senft, Giro d’Italia

Bisikletle bu kadar özdeşleşen, modern bisiklet kültürünün en büyük parçalarından biri olan bu yaşlı Alman’ın zamana yenik düştüğünü görmek oldukça üzücü. Böyle büyük bir tutku ile bisiklete bağlanmış çok az insan olmalı. Tour de France’da Pireneler geçilirken her bisiklet severin onu hatırlayacağına hiç şüphe yok. Bir gün tamamen bu dünyadan ayrıldığında bile unutulmayacak kadar

 

Leave a Reply