Contador Veda Tarihini Açıkladı

Alberto Contador

Alberto Contador, Tirreno-Adriatico 2015

Baharın gelmesiyle bisiklet sezonuna da Tour of Oman, Tour of Qutar ve geçen hafta koşulan Paris-Nice ve Tirreno-Adriatico ile hızlı bir giriş yaptık. Keyfimizin daha da artacağına inandığım bahar klasikleri döneminden sonra Giro d’Italia ile Grand Tourlara başlayacağız. Bu sene zirve adaylarının  çok güçlü olmasından dolayı üç büyük turun (Giro, Tour de France ve Vuelta) yüksek tempoda ve heyecanlı geçeceğini tahmin ediyordum sezon öncesinde. Buna ek olarak geride bıraktığımız hafta bu sezonun en iddialı pedallarından Alberto Contador’un emeklilik tarihini açıklaması ile heyecan kat sayısı çok daha arttı. Çünkü takımı Tinkoff-Saxo ile olan sözleşmesini 2016 sezonunun sonuna kadar uzatan İspanyol pedal kontratı sona erdiğinde profesyonel kariyerini de noktalayacağını açıkladı.

Üç Grand Tour’u da kazanmayı başaran altı bisikletçiden biri olan Alberto Contador, 1982 doğumlu. Yani emekliye ayrılırken 34 yaşında olacak ki bu yaş aslında bisiklet sporunda kariyer noktalamak için erken sayılabilecek bir yaş. Bu durumu da şahsen Alberto Contador’un yüksek hırsına bağlıyorum. 34 yaşından sonra kariyerine katıldığı her yarışın favorisi olarak devam etmesi biraz zor bir durum olurdu. Contador gibi büyük bir kazanma hırsına sahip bir bisikletçinin yan parça ya da domestik olmayı düşünmediğini tahmin etmek çok da zor değil. Ayrıca Contador kariyerinde hemen her başarıyı elde etmiş, kanıtlayacağı pek bir şey kalmamış bir isim. Böylesine yüksek tempoda geçen ve yorucu bir kariyeri erken noktalamakta haksız da sayılmaz. Alberto Contador’un jenerasyonunun en yetenekli bisikletçisi olduğuna şüphe yok. Benim kendi gözlerimle izlediğim en yetenekli isim olmasının yanında müthiş bir taktik zekaya ve sempatikliğe de sahiptir kendisi. Başta “haksız” doping cezası olmak üzere kariyerinde karşısına çıkan her zorluğa cesurca göğüs germesi ona ayrı bir sevgi beslememi sağlamıştır. Öyle ki; popüler sporların aksine taraf tutmanın çok da yerinin olmadığı bisiklette; Contador, benim istemsiz bir şekilde taraf tutmama neden olmuştur.

PARIS-NICE - STAGE SIX

Böylesine sevdiğim bir sporcunun, spor hayatına son vermesi beni tabii ki çok üzüyor ama Discovery’de Lance Armstrong’un domestiğiyken isyan bayrağını çekip onun önünde sarı mayoya uzandığı günlerden yükseliş ve düşüşleriyle son gününe kadar tüm zamanların en iyi bisikletçilerinden birinin kariyerine tanıklık etmeyi herkese nasip olmayacak bir şans olarak görüyorum. Ayrıca tamamen masum olduğuna inandığım halde aldığı doping cezası –masum diyorum çünkü aldığı iki yıllık cezayı örneğinde dopinge rastlandığı için değil sadece doping gizleyici madde bulunduğu için aldı- sonrası dönüşünde hemen Vuelta’yı kazanan ancak o zamandan bu yana başka büyük bir başarı elde edemeyen Contador büyük başarılara oldukça hasret ve artık elinde sadece iki sezonu var.  Bu da onun bu sezon ve önümüzdeki sezon çok daha hırslı ve azimli olacağının en büyük göstergesi. Geride bıraktığımız yaz koşulan Tour’daki gibi şanssız bir kazaya karışmadığı taktirde hırs yetenek ve taktiğin müthiş birlikteliği sayesinde Tinkoff-Saxo takım sahibi Oleg Tinkov gibi ben de Contador’un Giro ve Tour dublesi yapacağına inanıyorum. Bu yolda en büyük rakibi olan Chris Froome ve diğer rakipleri Vincenzo Nibali ve Nairo Quintana gibi isimlerle kıyasıya mücadelelerini izlemenin ise nefis bir keyif olacağına hiç şüphem yok.

Leave a Reply