Bazı insanlar vardır etkileri öyle büyük olur ki; bir sporun kaderini değiştirebilirler. Bu sporcuların branşlarında tüm zamanların en iyisi olmaları gerekmez. Hatta çok temiz bir profilleri olmasa da olur. Sonuçta tüm olumsuzluklarına rağmen Lance Armstrong’un bisikleti tamamen farklı bir noktaya taşıdığını kim inkar edebilir ya da Mike Tyson’ın boks tarihine kattıklarını. Tüm zamanların en iyisi olarak Michael Jordan kabul edilse de günümüz basketbolunun temellerini 80li yıllarda Larry Bird-Magic Johnson ikisili atmıştır ve bu noktada esas mimar; -her ne kadar koyu bi Celtics taraftarı olsam da- Magic Johnson’dır bana göre.

Earvin Johnson

 

Earvin Johnson’ın basketbola başladığı ilk yıllarda idolleri Earl Monroe ve Marques Haynes idi.  Earvin, “Magic” lakabını 15 yaşında Everett Lisesi’nde oynarken yaptığı 36 sayı-18 ribaunt-16 asistlik triple-double sonucu aldı. Magic, Lisesi’ni son senesinde eyalet şampiyonluğuna taşıdı. Genç yıldızın sezon ortalamaları tam 28.8 sayı ve 16.8 ribaunttu. Johnson, liseden sonra Indiana ve UCLA gibi büyük kolejleri geri çevirerek evinde, Michigan State Üniversitesi’nde oynamaya başladı. O’nun bu kararı almasında en büyük etken ise o dönemde Michigan State Üniversitesi basketbol takımı koçu Jud Heathcote’un Magic’e point-guard pozisyonunda oynayabileceğini söylemesi oldu. Johnson başlangıçta profesyonel kariyere pek sıcak bakmıyordu. Onun hedefi; eğitimine önem vererek televizyonda spiker olmaktı. İlk sezonunda 17.0 sayı, 7.9 ribaunt ve 7.4 asist ortalamalarıyla oynayan Magic, takımının ulusal şampiyonluğu Kentucky’ye kaptırmasına engel olamadı. Ertesi sezon Michigan State yine ulusal şampiyonluk için final maçına çıktı. Fakat bu kez karşılarında Larry Bird’lü Indiana State Üniversitesi vardı. Michigan State’in 75-64 kazandığı final maçı tüm zamanların en çok izlenen kolej maçı ünvanını da kazandı. Johnson ise Final-Four’un En Seçkin Oyuncusu seçildi. 17.1 sayı, 7.6 ribaunt ve 7.9 asist ortalamalarıyla geçen 2 sezonun ardından Magic, 1979 NBA Draft’ına katılmaya karar verdi.

Kareem Abdul-Jabbar, Magic Johnson
79 draftının ilk sırasında LA Lakers tarafından draft edilen Johnson, Lakers’ta oynayacak olmanın en inanılmaz yanının Kareem Abdul-Jabbar’ın yanında oynamak olacağını söylemişti. Çaylak sezonunda 18.0 sayı, 7.7 ribaunt ve 7.3 asist ortalamaları tutturan Johnson, Çaylaklar Takımı’nın yanı sıra All-Star karmasına da seçildi. Lakers o sene NBA Finalleri’ne ulaşmayı başardı. Karşılarındaki takım ise Dr. J’in 76ers’ı idi. Lakers seride 3-2 üstünlüğü ele geçirmişti fakat maç başına 33 sayı ortalaması ile oynayan Abdul-Jabbar sakatlığı nedeniyle 6. maçta oynayamayacaktı. Bunun üzerine Paul Westhead Johnson’ı 6. maçta pivot olarak oynatmaya karar verdi. Johnson pivot pozisyonunda başladığı 6. maçta adeta tarih yazdı. Magic, 42 sayı, 15 ribaunt, 7 asist ve 3 top çalmalık performansıyla Lakers’ı galibiyete ve NBA Şampiyonluğu’na taşıdı. Earvin aynı zamanda Finallerin En Değerli Oyuncusu seçildi ve çaylak yılında bunu başaran ilk oyuncu oldu.
Magic Johnson, MVP
1981-82 sezonun başında Johnson, P. Westhead ile sorunlar yaşadı ve bunun üzerine LA Lakers yönetiminden takasını istedi. Bu gelişme üzerine Lakers’ın sahibi Jerry Buss, Westhead’i kovdu ve yerine Pat Riley’i getirdi. Westhead’in kovulması üzerine taraftar ile Johnson’ın arası açıldı. Bunun üzerine yardımcı GM Chick Heam, Buss’ın Westhead’i kovmaya Westhead-Johnson arasında oluşan gerilimden önce karar verdiğini ama GM Bill Sharman ve yardımcı GM Jerry West’in O’nu bu kararı biraz ertelemesi yönünde ikna ettiğini söyledi. Saha dışı olaylarının gölgesinde geçen sezonda Magic, 18.6 sayı, 9.6 ribaunt, 9.5 asist ve 2.7 top çalma ortalamaları ile NBA’in En İyi İkinci Beşi’ne seçildi. Ayrıca Wilt Chamberlain ve Oscar Robertson’dan sonra bir sezonda 700 sayı, 700 ribaunt ve 700 asisti geçen 3. oyuncu oldu. Lakers 1982 NBA Finali’ne yükselmeyi başardı. Rakip son üç sezonda ikinci kez 76ers’dı. Lakers seriyi 4-2 kazanarak şampiyon olurken Magic Johnson, 16.2 sayı, 10.8 ribaunt, 8.0 asist ve 2.5 top çalma ortalamaları ile Finaller MVP’si ödülünü 2. kez kazandı. Johnson daha sonra bir demecinde; 3. sezonunda Lakers’ın inanılmaz bir takım haline geldiğini ve bunda en büyük pay sahibinin Pat Riley olduğunu söyleyecekti.
Magic Johnson
NBA’deki 5. sezonunda Johnson, 17.6 sayı ve 13.1 asistlik double-double ortalamaların yanında 7.3 ribaunt ortalaması da tutturmayı başardı. Lakers’ın o sene finaldeki rakibi Larry Bird’lü Boston Celtics’ti. Johnson seride 18.0 sayı, 13.6 asist ve 7.7 ribauntluk çok iyi bir performans sergilese de kritik anlarda yaptığı hatalar şampiyonluğu Celtics’e kaptırmalarına sebep oldu. Magic Johnson daha sonraları bu final serisini “kazanmaları gereken fakat kazanamadıkları bir şampiyonluk” olarak tanımlayacaktı. 1984-85 sezonunda Magic, 18.3 sayı, 12.6 asist ve 6.2 ribaunt ortalamaları tutturarak Lakers bir kez daha finalde Celtics’in rakibi yaptı. 38 yaşındaki Abdul-Jabbar’ın Johnson’a büyük yardım sağlaması sonucu Lakers, Celtics karşısında şampiyonluğa uzandı. İkili bu şampiyonluğu kariyerlerinin zirvesi olarak tanımladı.1985-1986 sezonunda Johnson, önceki sezondaki istatistikleri yine tutturmayı başardı; 18.8 sayı, 12.6 asist ve 5.9 ribaunt… Fakat LA Lakers, Batı Konferans’ı finalinde Houston Rockets’a elenerek sezonu erken kapattı. Ertesi sezon Johnson kariyerinin en yüksek rakamı olan 23.9 sayı ortalamasının yanında 12.2 asist ve 6.3 ribaunt ile oynadı. Bu istatistikler de ona ilk Normal Sezon MVP’si ödülünü kazandırdı. O sene Lakers ve Celtics finalde 3. kez karşılaştı. Serinin dördüncü maçında son saniyelere Celtics, 106-105 önde girdi. Son hücumda Johnson, Robert Parish ve Kevin McHale’in üzerinden hala NBA TV reklamlarında izlediğimiz o efsanevi hook’u attı ve maçı Lakers’ın kazanmasını sağladı. LA Lakers, altıncı maçta şampiyonluğa uzanırken Johnson da üçüncü kez Finaller MVP’si seçiliyordu.
Magic Johnson
Bu şampiyonluğu takip eden üç sezonun ikisinde Normal Sezon MVP’si seçilen Johnson, artık Jabbar’ın yokluğunda takımı tek başına sırtlıyor fakat bu 3 sezon içinde 2 kez final görebilen ve ikisinde de boynu bükük ayrılan Lakers, NBA’deki hakimiyetini yavaş yavaş Jordanlı Bulls’a kaptırmaya başlıyor ve düşüşe geçiyordu. 1991-92 sezonu öncesinde Earvin Johnson’da HIV virüsüne rastlandı. Bunun üzerine çabucak bir basın toplantısı düzenleyen Johnson, acilen emekliye ayrılacağını söyledi. Bu dönemlerde Johnson’ın gay olduğu hakkında birçok dedikodu oldu. Çünkü eşinde HIV virüsüne rastlanmamıştı. 2004 yılında ESPN, Johnson’ın Aids olduğunu açıkladığı basın toplantısını önceki 25 yılın en önemli yedinci anı olarak belirledi. Çoğu insan,  Johnson’ın bir kahraman olduğunu düşünüyordu. Hatta eski ABD Başkanı George H.W. Bush’un Johnson hakkında “Benim için Magic bir kahraman. O, sporu seven herkes için bir kahraman.” şeklinde konuştu.
Magic Johnson, All-Star MVP
Emekliliğine rağmen Johnson, 1992 All-Star’ında Batı Karması ilk beşine seçildi. Karl Malone başta olmak üzere buna karşı çıkan oyuncular olsa da Johnson, All-Star maçında oynadı ve All-Star MVP’si seçildi. Attığı son saniye üçlüğünden sonra iki tarafın oyuncuları da sahaya koştu ve Magic Johnson’ı tebrik etti. Johnson ayrıca 1992 Barcelona Olimpiyatları için ABD takımına seçildi. Barcelona’da altın madalyaya ulaşan bu takım “Dream Team” olarak adlandırılır. Johnson, diz problemlerinden dolayı çok iyi maçlar çıkaramasa da bunu insanları Aids hakkında bilgilendirmek ve aydınlatmak için bir fırsat olarak gördü.
Earvin Johnson, 1992-93 sezonu öncesi NBA geri dönüşünü açıklasa da birkaç normal sezon maçı oynadıktan sonra yeniden emekliye ayrıldı. Emekliliği esnasında insanları bilgilendirici çalışmalara katılan Magic, Aids ve güvenli sex konusunda kitap da yazdı.
1993-94 sezonunun sonunda Lakers koçu olarak NBA’e döndü. Ertesi sezon Magic, oyunculuğa geri döndü ve power forward olarak oynadığı 32 maçta 14.6 sayı, 6.9 asist ve 5.7 ribaunt ile oynadı. Daha sonra bir daha dönmemek üzere emekliliğini açıkladı.
Larry Bird, Magic Johnson
Magic belki takımın koçunu kovduran bir oyuncuydu. Zaman zaman taraftarlarla arası da açılmıştı ve bazen diğer oyuncularla karşı karşıya geldiği de olmuştu. En çok da Aids skandalı ile kamuoyunun tepkisini çekmişti. Fakat bunların hepsinin yanında Earvin “Magic” Johnson, dev boyuna rağmen topla inanılmaz bağ kurarak hem saha içinde hem de saha dışında oyunu yeni bir noktaya taşımış ve tabuları yıkmıştır. Bu yüzden efsanelerin isimleri sıralanırken Earvin Johnson’ın altı iki kez çizilmelidir.

Leave a Reply