Bu Ölümler Artık Durmalı

Bisikletli Ölümlerini Durdurun Eylemi

Bisiklet bir spor ya da pazar günlerini açık havada geçirmek isteyenler için bir eğlence aracıdır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için bisiklet bire birdir. Küçük bir çocuk için ise; o ne hayal ederse odur bisiklet. Bazen simsiyah bir at, bazense onu göklere uçuran bir araç… Fakat bunların hepsinden önce ve en temelde bir ulaşım aracıdır bisiklet.

Kimsenin hakkını yemek istemiyorum özellikle de böyle hassas bir konuda. Bu yüzden baştan belirtmek isterim ki ülkemizde “bisikletli ulaşıma” önem veren birçok insan bulunmakta. Bu güzel insanların birlik içinde bulunduğu en büyük platformlardan biri olarak Bisikletli Ulaşım Platformu’nu gösterebiliriz.

“Bisiklet Yoluna Sahip Çık”, “Bisiklet Dostu İşletmeler”, “Bisikletli Eylem Grubu”, “İşgal İhbar Hattı” ve “Bisiklet Atölyesi” başlıkları altında çalışmalarını sürdüren bu bağımsız ve sivil topluluğun; ülkemizde bisikletli ulaşım konusunda en yararlı çalışmaları yaptığını düşünüyorum. Bu sivil topluluk hakkında daha fazla bilgi edinmek ya da onlara katılmak isterseniz buraya tıklayarak ana sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Gönül ister ki halkımızın çoğu bu güzel insanlar kadar bilinçli olsun. Gönül ister ki bisiklet severler ulaşımlarını kendilerine ayrılan bisiklet yollarında ve en önemlisi kendilerini ölüm tehlikesiyle burun buruna hissetmeden yapabilsin. Bizim tüm temennilerimize; yapılan onca eylem, dikkat çekmek için yapılan sayısız çalışmaya rağmen “bisikletli katilleri” bir can daha aldı.

Hasan Berk Baysal, Tolga Beyenir, Meril Çiğdem Durmuş ve daha nice kayıplarımız arasına eklenen son isim, cumartesi günü Zeytinburnu bisiklet yolunda tır çarpması sonucu hayatını kaybeden Vedat Koymalı oldu.

Bu acı olay üzerine geride bıraktığımız günlerde Bisikletli Ulaşım Platformu tarafından “Bisikletli Ölümlerini Durdurun” temasıyla bir eylem düzenlendi. Elli kadar bisiklet sever tarafından olayın gerçekleştiği noktada yapılan eylem çevredeki vatandaşlardan ve medyadan da destek aldı.

Bisiklet severler pankartlar ve duyurular ile dikkat çekmeye çalışırken bir pankart üzerinde yazan söz benim canımı çok derinden yaktı: “Tam burada bir bisikletli katledildi.”

Evet, Velat Koymalı katledildi ve umuyorum ki kendisi 4 tekerlekli katillere verdiğimiz son kurban olur; bu eylemler artık somut bir sonuca bağlanır, bisikletli ölümleri artık durur.

Vatandaşlarımızın üzerinde can verdiği bisiklet aslında öyle bir araç ki ulaşımınızı sağlarken hem size hem de doğaya katkısı var. Her geçen gün otomobilden inip bisiklete binen insanlarımızın sayısının artması gerekirken ne yazık ki hala bisikletli kurbanlar veriyoruz.

Geride bıraktığımız cumartesi bir insanımızı kaybettik. Yaptığı şey sadece bisiklete binmek olan bir insanımızı… Bu vakalar devam ettikçe toplum olarak şunu bilmeliyiz ki; kaybettiğimiz canların yanında hepimizin insanlığından da bir parça gidiyor.

Leave a Reply

1 comment

  1. Orhan

    Merhaba Sena’cığım yine halkımız tarafından çok önemsenmeyen ama gerçekten önemli bir konuya parmak başmışsın. Birçok gelişmiş ülkede bireysel ulaşım aracı olarak kullanılan bisikletin maalesef ülkemizde ayrılmış yolların ve buna göre yapılan çevre düzenlemelerinin olmaması nedeniyle bahsettiğin kazalar ve ölümler olmakta. Ümidim odur ki senin bu yazın vesilesiyle bireyler, kurumlar, gönüllü kuruluşlar daha insancıl ve hassas davranırlar ve çalışırlarda bu bağlamda daha güzel günleri görürüz. Tebrik ediyor, eğitim hayatında da başarılar diliyorum. Kalemine sağlık.