72392015 (Uluslararası Voleybol Federasyonu) Dünya Grand Prix’ de bu sene yüzümüz gülmedi. Her çıkılan turnuvada umutlarımızı yüksek tutsak da bu seneki Grand Prix, Bayan Milli takımımız için bir zayiat niteliğindeydi. Bunun sebepleri üzerinde biraz durup ardından da maçlar hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Aslında bunu normal karşılamak için bazı sebepler olabilir ama ben inanıyorum ki; Ay – yıldızlılar, yeni bir yapılanma sürecine girdiler.

Özellikle yeni oyuncuların takıma uyum sağlaması birkaç seneyi bulabilir. Onların en iyi şekilde takıma adapte olması ve tecrübe kazanmaları için en iyi yol; bu turnuvalarda onlara takımda yer vermek. Tabii, bu süreç hiç de kolay olmayabilir. Tecrübeli oyuncular her zaman daha faydalı ve etkili bir rol oynayabilir. Fakat bu tecrübeli oyuncuların belli bir zaman sonra performans düşüklüğü olabileceği göz önünde bulundurulursa genç sporcuların takımda yer almasını destekliyor ve daha da artmasını temenni ediyorum. Örneğin; Çağla Akın. Milli takımımızın 1995 doğumlu genç pasörü. Naz Aydemir Akyol’dan sonra milli takımımız, Çağla’ya emanet. Bir diğer genç oyuncu ise Gözde Yılmaz. O da bu sene kendini en iyi şekilde kanıtlamış ve Neslihan Demir Güler’in varisi olarak adlandırılmakta. En son olarak; orta oyuncumuz Kübra Akman. Her ne kadar bloklara yetişmekte bazen sıkıntı yaşasa da Milli Takımımızın ilerleyen zamanlarda kazanmış olacağı, değerli oyunculardan biri olacağına inanıyorum. Tüm bu genç sporcular tecrübe kazanma sürecinde olduğu için takımımızın yenilgi almasını normal karşılıyorum. Bu yeni bir yapılanma ve bunun sonuçlarına da katlanmanın normal olduğunu düşünüyorum.
vol_47H7C

Grand Prix’de başarısız olmamızın bir sebebi de bu turnuvadan önce Azerbaycan’da düzenlenen 1. Avrupa oyunlarında millilerimizin yaşamış olduğu şampiyonluk olabilir. Yaz döneminde,  art arda düzenlenen turnuvalar milli takımımızın da yorgun düşmesine sebep oluyor. Kulüp maçlarının hemen ardından 1 haftalık tatilin ardından milli takım kampına alındılar. Bu sürecin hiçbir şekilde kolay olduğu kabul edilemez. Bu sebepten ötürüdür ki; her turnuvada farklı bir kadroyla karşılaşabiliyoruz. Bir diğer sebep de hedeflenen bazı turnuvaların olmasıdır. Milli takım antrenörü Ferhat Akbaş’ın da söylediği gibi “Hedef turnuva olarak Avrupa Şampiyonası’nı seçtik. Avrupa Oyunları bizim için çok önemli bir hedefti çünkü Dünya sıralaması için alacağımız puan buradan gelecekti. Avrupa Oyunları’nda hedefimize ulaştık. Avrupa Şampiyonası umarım iyi geçer. Sonraki en önemli hedefimiz Ocak’ta Ankara’da oynanacak Olimpiyat elemeleri. Olimpiyat elemeleri şöyle önemli, Olimpiyatlara katılmamız gerekiyor umarım yapabiliriz. Çok zorlu bir süreç çünkü Avrupa’dan Olimpiyatlara katılmak gerçekten çok zor. Çok zorlu rakipler var. Olimpiyat elemelerini iyi bir sonuçla tamamlayıp Olimpiyatlarda olmak istiyoruz.” Hedef turnuvalarda gerçekten başarılarımız yüksek, ama diğerlerinde de elimizden gelenin fazlasını yaptığımızı düşünüyorum. Yukarıda bahsini ettiğim sebepler; benim ön gördüğüm ve çıkarım yapmış olduğum bazı sebepler. Şimdi de maçlara kısaca bir göz atalım.
voleybol_GRKQH

Grand Prix’in ilk ayağı Ankara’da Başkent Spor Salonu’nda oynandı. İlk gün Belçika ile olan karşılaşmada millilerimiz 3-0 yenik ayrıldılar. Hemen ertesi gün son dünya şampiyonu olan ABD ile karşılaştı. İkinci seti 25-17 lik skorla almasına rağmen daha fazla direnemeyen milliler 3-1 mağlup ayrıldılar. C grubunun son maçında İtalya ile karşılaşan milliler 3-0 yenilerek turnuvanın Ankara ayağını tamamlamış oldular. İkinci ayak için Rusya’ya giden milliler ilk gün Sırbistan ile karşılaştı ve maçı 3-1 kaybettiler. İkinci gün ise, ABD ile karşılaşan milliler, 3-1 yenildiler ve son olarak Rusya ayağının son gününde ev sahibi Rusya ile karşılaştı ve bu maçı da 3-1 lik skorla kaybeden milliler, Grand Prix de bir zayiat yaşadığını göstermiş oldu.

Son olarak; A Milli Takım üçüncü ayak maçlarını 16-18 Temmuz’da Almanya’da yapacak ve burada sırasıyla Sırbistan, Almanya ve Dominik Cumhuriyeti ile karşılaşacak. Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen organizasyonda, genel sıralamada ilk 5’e giren takımlar, 22-26 Temmuz’da ABD’de yapılacak finallerde mücadele edecek.

 

Leave a Reply