Tenis Heyecanı Amerika Kıtasına Taşındı

Tenis dünyasında, sezonun son Grand Slam’i Amerika Açık Tenis Turnuvası hazırlıkları artık iyiden iyiye başladı. Grand Slamler’den sonraki en büyük turnuva özelliği taşıyan Masters 1000 turnuvalarından Toronto ayağı, bir diğer isimle Rogers Cup geçen hafta yapıldı. Nadal’ın sakatlığı nedeniyle öncesinden çekilme kararını açıkladığı turnuvanın en önemli favorileri; son Wimbledon finalistleri 1 numara Novak Djokovic ve 3 numara Roger Federer olarak gösteriliyordu. Ama kazanan sürpriz bir isim oldu.

Seribaşı oldukları için ilk turu maç yapmadan geçen bu ikiliden Novak Djokovic 2.turda Fransız Gael Monfils ile karşılaştı. Atletik yapısıyla bildiğimiz ve her sene bir klasik olarak Fransa Açık Grand Slam’i dışında fazla varlık gösteremeyen rakibi karşısında çok zorlandı dünya 1 numarası. İlk seti rahat kazanan Sırp raketten 2.sette de aynı performans bekleniyordu ama Monfils 2.seti  57 dakika sonunda 7-6 ile alarak setleri eşitledi. Tam bir sinir harbine dönüşen ve iki tenisçinin de zaman zaman hakemle sert diyaloglara girdiği son seti kazanan isim 7-6 ile Djokovic oldu ve maçı da  2 saat 43 dakikada aldı. Çok yıpranan Djokovic bu maçın hemen ardından partneri Wawrinka ile çiftler maçına çıktı. 24 saat sonra çıktığı 3.tur maçında beklenildiği gibi yorgun gözüken Djokovic formda olan bir diğer Fransız Tsonga’ya sadece 1 saatte yenilerek turnuvaya çeyrek final göremeden veda etti.

Novak Djokovic bu turnuvadan hayal kırıklığı ile ayrılıyor.

Novak Djokovic bu turnuvadan hayal kırıklığı ile ayrılıyor.

Federer ise 2.turda Polansky’i çok rahat bir maç sonunda 2-0’la geçtikten sonra 3.tur ve çeyrek final maçlarında sırasıyla Hırvat Marin Cilic ve İspanyol David Ferrer’i 2-1 ile geçerek adını yarı finale yazdırdı. Burada da turnuvanın iyi isimlerinden bir diğer İspanyol Feliciano Lopez’i 2-0 ile geçerek finale uzanan isim oldu. Efsane raket, özellikle Cilic ve Ferrer maçlarında mental ve fiziksel anlamda sağlam bir görüntü çizdi ve turnuva sırasında girdiği 33 yaşının bir önemi olmadığını göstermiş oldu.

fedCake

Turnuva sırasında 33. yaş gününü kutlayan Roger Federer.

3.turda dünya 1 numarasını deviren Tsonga ”sadece Djokovic’in yorgunluğundan dolayı galibiyet aldı.” yorumlarına çeyrek finalde bir diğer önemli isim Andy Murray’i 3 set sonunda geçerek cevap vermiş oldu. Yarı finalde oyununu iyice yükselten Fransız raket, Dimitrov’u set vermeden geçerek finalde Federer’in rakibi oldu. Final maçında çoğu kişinin düşüncesi Roger Federer’in maçı kazanacağı ve Tsonga’nın da çok iyi bir turnuva geçirmiş olarak haftayı kapatacağı idi. Ancak pastanın üstüne kremasını da ekleyen 29 yaşındaki raket, Federer’i de 7-5 ve 7-6’lık iki setle geçerek turnuvada sürprizi gerçekleştirmekle beraber hak ettiği bir biçimde şampiyon olarak tamamladı.

Bu sonuçla dünya sıralamasında 5 sıra yükselerek 10.sıraya yerleşen Tsonga, 2002’de Arjantinli Canas’ın ilk 10 içindeki raketleri arka arkaya  4 kez yenerek zafere ulaşmasından sonra bu başarıyı tekrarlayan ilk isim oldu.

Bu hafta ise bir başka Masters 1000 turnuvası olan Cincinnati turnuvası oynanıyor. Nadal’ın yine olmadığı turnuvada bu sefer Djokovic ve Federer ikilisinden biri şampiyonluğa uzanabilecek mi, göreceğiz.

C41E2352C0FF1EB93B8E8FE659D1_h415_w622_m2_q100_coSQooJck

Tsonga geçirdiği müthiş haftanın ardından ödülüyle.

 

Leave a Reply