Teniste yeni sezona artık iyiden iyiye girmiş bulunmaktayız. Geçen hafta hem erkeklerde hem bayanlarda çoğu Avustralya’daki turnuvalar ile sezona ciddi anlamda giriş yapıldı. Bu hafta içerisinde ise artık son hazırlık turnuvaları oynanacak ve büyük heyecan, sezonun ilk Grand Slam’i olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası  14 Ocak’ta start alacak. Avustralya’da bilindiği gibi şu an yaz mevsimi ve tam bir tenis şöleni var ülkede. Bu şölen her yıl olduğu gibi bu yıl da bu büyük turnuva ile haftaya zirveye ulaşacak.

Bu heyecanın yanında maalesef  tatsız bir haber de geldi tenis dünyasına. 6 aydır diz sakatlığı nedeniyle kortlardan uzak kalan ve sıkı bir rehabilitasyon süreci sonrası geçen hafta yapılan Doha turnuvasına katılacağını açıklayan dünya 4 numarası Rafa Nadal, bu sefer midesindeki rahatsızlık nedeniyle bu turnuvadan ve Avustralya Açık’tan çekildiğini açıkladı. Bu haber, haftalardır dönüşünü iple çeken hayranlarını ve tenis dünyasını şok etti. Midesindeki virüs nedeniyle 1 hafta antrenman yapamadığını söyleyen İspanyol raket, herkesten özür dilediğini, dizinin iyi durumda olduğunu ama antrenman yapamamasının kendisini çok etkilediğini söyledi ve doktorlarıyla yaptığı görüşmeden sonra yeni hedefinin büyük ihtimalle 25 Şubat’ta başlayacak olan Acapulco Turnuvası olduğunu belirtti.

Geçen hafta yapılan turnuvalarda ise geçtiğimiz yılın formda isimleri bu performanslarını bu yıl da devam ettireceklerinin sinyallerini verdiler. Erkeklerde Nadal’ın çekildiği Doha Turnuvası’nı Fransız raket Gasquet finalde tecrübeli Nikolay Davydenko’yu 2-1 ile geçerek kazandı. Brisbane Turnuvası’nı ise İskoç raket Andy Murray üst üste 2.defa kazandı. Turnuva başında zaman zaman zorlanmasına rağmen Murray, ileri ki maçlarda oyununu ısındırdı ve finalde Bulgar raket Dimitrov’u 2 sette geçerek zafere uzandı. Aynı turnuvanın bayanlar dalında ise şampiyonluk Serena Williams’ın oldu. Turnuva boyunca çok rahat bir görüntü çizen ABD’li raket, oynadığı 5 maçta set vermeden şampiyonluğa ulaştı. Merakla beklenen Azaranka-Williams yarı finalinde ise Azarenka sakatlığı nedeniyle maçtan çekildi. Dünya 1 numarasının durumu ciddi değil ve gelecek haftaki büyük organizasyonda yerini alacak; ancak sakatlık sebebi kortlarda pek göremeyeceğimiz cinsten. Belarus’lu tenisçi 10 gün önce yaptırdığı pedikür sonrasında başparmağının iltihap kaptığını ve bu yüzden turnuvadan çekildiğini söyledi. Bayanlarda Avustralya’daki diğer turnuvayı, Brisbane Turnuvası’nın şampiyonu ise Radwanska’nın oldu. Turnuvanın 1 numaralı seri başı olan Polonyalı tenisçi rahat bir biçimde zafere 5 maçını da 2-0 kazanarak ulaştı.

Brisbane Turnuvası’nda üstün formunu sürdüren Williams, kupasıyla.

Bu hafta başlayan turnuvalara ise önemli raketler katılmamayı ve onun yerine fiziksel ve mental olarak Avustralya Açık’a tam anlamıyla hazırlanmayı seçtiler. Erkeklerdeki Auckland ve Sydney, bayanlardaki Hobart ve yine Sydney turnuvalarına Murray, Djokovic, Federer, S.Williams, Sharapova gibi isimler katılmamayı tercih ettiler. Gelecek haftadan itibaren gelecek tenis ziyafetenin, ülkemizde soğukların yaşandığı şu dönemde içimizi ısıtacağından hiç şüphe yok gibi gözüküyor.

Murray, Avustralya Açık öncesi rakiplerine ‘hazırım’ mesajını verdi.

Leave a Reply